MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Paneuropa. Solidarni z Ukrainą. Komiks pokazuje m.in. Pszczynę. Śląska premiera na Targach Książki w Katowicach

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Konferencja w Staniach Książęcych w Pszczynie przed śląską premierą komiksu "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą"
Konferencja w Staniach Książęcych w Pszczynie przed śląską premierą komiksu "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą" Jolanta Pierończyk
Paneuropa. Solidarni z Ukrainą - to kolejny komiks o ważnych sprawach społecznych. Ten pokazuje m.in. Pszczynę, Muzeum Zamkowe oraz pszczyńskie inwestycje dofinansowane z funduszy europejskich. Śląska premiera odbędzie się na Targach Książki w Katowicach w dniach 3-5 listopada 2023. Na sobotę, 4 listopada, o godz. 15 zaplanowane jest tam spotkanie z twórcami tego komiksu, który jest bezpłatny. Wyszedł także w języku ukraińskim. W sieci jest ponadto jego przekład na język śląski.

Komiksowa seria "Paneuropa" jest inicjatywą Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce. Pojawiła się w 2019r. Pierwszy komiks zatytułowany był "Paneuropa vs. Pandemonium", potem przyszła kolej na "Paneuropa vs. Smog", następnie "Paneuropa vs. CoViD 19". W zeszłym roku wydane zostały dwie części komiksu "Paneuropa vs. Zmory Przeszłości". I teraz - "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą".

Dlaczego komiks?

- Bo wpisuje się we współczesne trendy komunikacji wizualnej; bo w przystępny sposób jest w stanie wytłumaczyć zawiłości tego świata, a poprzez wykreowanych superbohaterów edukuje do współczesności, do społeczeństwa obywatelskiego - powiedziała Matylda Sęk-Iwanek z Instytutu Nauk o Kulturze UŚ.

Dlaczego na taką formę przekazu zdecydowała się tak poważna instytucja jak Komisja Europejska?

Komisja Europejska ma się komunikować z obywatelami i najlepiej jakby to robiła w sposób najprzystępniejszy. O różnych rozporządzeniach czy innych dyrektywach wcale nie musi mówić w opasłych tomach, ale może to robić właśnie tak i tym samym szybciej trafić do społeczeństwa. Poprzez komiks było o smogu, było o covidzie, teraz jest o wojnie w Ukrainie i uchodźcach, których przyjęła Polska Komisja Europejska ma się komunikować z obywatelami i najlepiej jakby to robiła w sposób najprzystępniejszy. O różnych rozporządzeniach czy innych dyrektywach wcale nie musi mówić w opasłych tomach, ale może to robić właśnie tak i tym samym szybciej trafić do społeczeństwa. Poprzez komiks było o smogu, było o covidzie, teraz jest o wojnie w Ukrainie i uchodźcach, których przyjęła Polska

- powiedział Sebastian Rysz Przedstawicielstwa KE w Polsce.

Komiks jako sposób dotarcia do odbiorców pochwaliła Barbara Bandoła, szefowa powiatu pszczyńskiego, które zostało poproszone na partnera tego wydawnictwa.

- Komiks to atrakcyjna forma, dobrze odbierana przez wszystkie pokolenia, zwłaszcza młodzież - powiedziała starosta Barbara Bandoła.

Wśród partnerów jest również Urząd Miejski w Pszczynie, którego szef, Dariusz Skrobol, bez namysłu zgodził się na udział w tym przedsięwzięciu.

- To fantastyczna forma. Całe nasze życie jest obrazkowe - powiedział burmistrz.

Akcja "Paneuropy. Solidarni z Ukrainą" dzieje się m.in. w Pszczynie, gdzie pokazani są zarówno wspomniani starosta i burmistrz, ale także Muzeum Zamkowe, zagroda żubrów, Centrum Przesiadkowe, czyli instytucje, które skorzystały z funduszy unijnych.
W tej części "Paneuropy" mamy też Łódź (i tam się odbyła premiera tego komiksu) oraz Rzeszów.

Na stronach pszczyńskich jest mowa m.in. o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy i tworzeniu dla nich bezpiecznych miejsc do tymczasowego życia. Na początku było w nich 800 osób, w tej chwili pozostało 300.

Warto dodać, że twórcą okładki jest artysta ukraiński, Igor Barańko.

Komiks ma swoją wersję ukraińską i śląską (ta ostatnia wersja jest tylko w sieci, ale to przede wszystkim debiut języka śląskiego w bazie danych UE, jak zauważył Sebastian Rysz). Jest bezpłatny. Śląska premiera tej pozycji odbędzie się w dniach 3-5 listopada 2023 podczas Targów Książki w Katowicach. Na godz. 15 w sobotę, 4 listopada, zaplanowano spotkanie z twórcami komiksu.

Starosta Barbara Bandoła zapowiedziała konkurs, jaki przeprowadzi Pszczyńskie Ognisko Pracy Pozaszkolnej na plakat inspirowany komiksem "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą". Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni na warsztaty z twórcami "Paneuropy".

- Warsztaty odbędą się początkiem roku 2024, w którym przypada 20. rocznica naszego wejścia do Unii Europejskiej - zaznaczył Sebastian Rysz.

Nagrodą dla najlepszych będzie zaproszenie do współtworzenia kolejnego komiksu z serii "Paneuropa".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paneuropa. Solidarni z Ukrainą. Komiks pokazuje m.in. Pszczynę. Śląska premiera na Targach Książki w Katowicach - Pszczyna Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto