Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chłopcy też chodzili w sukienkach. Wystawa strojów rekreacyjnych od XVII do XX w. w Pszczynie

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Maria Zielińska i rekonstrukcja stroju do szermierki z ok. 1580 r.  Autor  Adam Krzepkowski zajął III miejsce
Maria Zielińska i rekonstrukcja stroju do szermierki z ok. 1580 r. Autor Adam Krzepkowski zajął III miejsce Jolanta Pierończyk
Wystawa strojów rekreacyjnych od XVII do XX w. w Pszczynie trwa do 31 sierpnia 2023 r. Znajduje się w Stajniach Książęcych. Przeważają stroje do konnej jazdy, ale są też stroje na rower, na plażę, do szermierki czy na spacer.

Przede wszystkim stroje do jazdy konnej, ale także na rower, na plażę, na łyżwy, na spacer, do szermierki - po prostu stroje rekreacyjne, od XVII do lat 20. XX wieku. Do 31 sierpnia 2023 r. można je oglądać na wystawie w Stajniach Książęcych w Pszczynie.

Wilanów dla młodych talentów: Mistrzowskie rekonstrukcje historycznych strojów rekreacyjnych

Wprawdzie są to rekonstrukcje, ale mistrzowskie, z dbałością o najmniejsze szczegóły. W ramach konkursu wykonali je uczniowie szkół szkół średnich oraz studenci uczelni artystycznych (ukierunkowanych na projektowanie strojów lub tkanin). Jedna z uczestniczek, studentka z Łodzi, odtworzyła nie tylko strój, ale i materiał sama utkała na krosnach żakardowych.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie w ramach programu „Wilanów dla młodych talentów”, którego autorką jest Maria Zielińska. Wszystko zaczęło się 12 lat temu od mody rokokowej. W drugiej edycji należało wykonać sceniczne i prywatne stroje Heleny Modrzejewskiej, w trzeciej - odtworzyć stroje na dworze króla Jana, w czwartej – zrekonstruować stroje dziecięce od XVII do końca XIX wieku. Obecna edycja jest piątą (konkurs odbywa się co 2,5 roku). Uczestnicy mieli wykonać stroje rekreacyjne w okresie od XVII do początku XX w. z pokazaniem również tego, co było pod spodem. A tam – oczywiście gorset i to nawet do jazdy na rowerze czy na łyżwach lub w stroju plażowym. Nie mogło być odstępstwa od utrzymania ciała, sylwetki w określonym kształcie.

Muzeum w Kalifornii kupiło rekonstrukcje strojów Heleny Modrzejewskiej

Wystawa krąży po różnych muzeach. We wrześniu – z Pszczyny ruszy w drogę powrotną do Wilanowa i twórcy będą mogli je sobie odebrać.

- Bywa jednak, że muzea są zainteresowane niektórymi. Sceniczne i prywatne stroje Heleny Modrzejewskiej zakupiło muzeum w Kalifornii, a ich twórców (sześć osób) zaprosiło na dwutygodniowy pobyt. Poziom tych prac jest rzeczywiście bardzo wysoki i być może także któreś z obecnych znajdą nabywców – mówi Maria Zielińska.

XVII-XVIII w. - bardzo dekoracyjne stroje rekreacyjne, wiek XIX - moda na powściągliwość

Stroje są uszyte na podstawie obrazów, rycin i innych zachowanych wzorców.
Pierwsze,co rzuca się w oczy na wystawie w Pszczynie to strojność, dekoracyjność strojów XVII i XVIII-wiecznych oraz duże stonowanie w XIX w.

- XVII i XVIII w. to bardzo bogate, drogie tkaniny, zdobienia złotymi pasmanteriami złotymi. Stroje XIX-wieczne są bardzo eleganckie w kroju, ale powściągliwe – w kolorach czarnym, oliwkowym i granatowym. Mówię o strojach do jazdy konnej – tłumaczy Maria Zielińska.

Warto przyjrzeć się jedynej białej sukni. To suknia plażowa. Do tego kapelusz, rękawiczki, pończochy i oczywiście gorset i pantalony pod spodem.
Uwagę zwraca jedyny czerwony strój. To pikowany strój do jazdy na łyżwach, wzorowany na zachowanym takim stroju w Muzeum Narodowym w Nowym Jorku.

- Do jazdy na łyżwach można było mieć nieco krótszą spódnicę, spod której wyzierała noga w pończosze – mówi Maria Zielińska.
Do stroju dołączone są oryginalne łyżwy z tamtego czasu. To drewniana podeszwa z metalowym ostrzem, którą przyczepiało się do butach na placach i piętach, a następni rzemyki oplatało się wokół nogi.
Dodajmy, że wszystkie stroje do połowy XIX w. szyte były ręcznie, bo maszyna pojawiła się dopiero w latach 50. dziewiętnastego stulecia.

Historyczne stroje dziecięce

Na wystawie jest też kilka strojów dziecięcych

- Trzeba wiedzieć, że bardzo do połowy stroje dziecięce były miniaturkami strojów dorosłych. W tym czasie zauważono, że dziecko ma większą potrzebę ruchu i zaczęto szyć dzieciom stroje dające więcej swobody, bez gorsetu i takie widzimy na wystawie w części poświęconej strojom XVIII-wiecznym. Niestety, już w XIX w. wracają do dziecięcej garderoby gorsety, turniury, czyli sztuczne kupry, poduszki, itp. I to też widzimy na wystawie – mówi Maria Zielińska.

Warto też wiedzieć, że do 5. roku życia wszystkie dzieci, także chłopcy, chodziły w sukienkach.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto