Nasza Loteria

31. Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie śląskim. Najciekawsze atrakcje

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Ewa Cudzich, prezes Muzeum i Stowarzyszenia im. Jana Wałacha w Istebnej
Ewa Cudzich, prezes Muzeum i Stowarzyszenia im. Jana Wałacha w Istebnej Jolanta Pierończyk
31. Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie śląskim przed nami - w drugi (9-10.09) i trzeci (16-17.09) weekend września 2023. W Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku poznaliśmy założenia i największe atrakcje tej europejskiej imprezy odbywającej się w 50 krajach pod hasłem "Żywe dziedzictwo". Polska dołożyła do niego drugi człon: "Tradycje od pokoleń".

Pokaz konserwacji woskiem zabytkowych podłóg drewnianych w pszczyńskim zamku to jedna z propozycji na 31. Europejskie Dni Dziedzictwa, które będą miały miejsce 9-10 oraz 16-17 września 2023. Pokaz odbędzie się w sobotę, 9 września, o godz. 11.

Pokaz konserwacji woskiem zamkowych podłóg drewnianych

- Nasze podłogi mają 150 lat i są elementem wyposażenia zamku, a rocznie przewija się przez nasze muzeum ponad 200 tys. osób. I choć jesteśmy jednym z nielicznych muzeów, które wymagają zakładania ochronnych kapci, to z nich nie zrezygnujemy. Właśnie dlatego, że te podłogi to też zabytek. A z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa chcemy pokazać tradycyjną metodę ich konserwacji - mówi Małgorzata Wójcik z Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

31. Europejskie Dni Dziedzictwa. Największe atrakcje

W czasie tegorocznej edycji EDD, także 9 września, będzie też okazja do zwiedzenia zespołu Wielkiego Pieca Hutniczego w Rudzie Śląskiej. Niestety, wolnych miejsc na to zwiedzanie pozostało już bardzo niewiele.

W programie śląskim także m.in. zwiedzanie drewnianego kościoła w Bełku (10.9) oraz niedostępnej na co dzień wieży ciśnień w Zabrzu , odkrywanie tradycji żydowskich w Będzinie czy szklarskiej historii Dąbrowy Górniczej lub też spacer śladami dawnego rzemiosła w Bieruniu albo tropem rybnickich budowniczych.

W programie także - „Zamkowy kącik zielarki” w MCK „Zamek w Toszku”, „Duchy kopalni, czyli opowieść o śląskich strachach i dziwach” w Muzeum Śląskim, „Uroczyste spotkanie mieszczan żywieckich w ratuszu” w Żywcu, biesiada /festyn „Św. Ambroży miodu dołoży” w Czernicy, piknik forteczny w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu, a także wizyta w skansenie „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”.

EDD w pszczyńskim skansenie

Do pszczyńskiego skansenu zapraszamy 16 września w godz. 11-17. Pokażemy, jak się dawniej gotowało i co temu służyło. Będzie można też zobaczyć film zdradzający tajniki stroju pszczyńskiego, a potem spotkać się z autorką tego filmu - Magdaleną Tobołą -Feliks. Naszą propozycję zakończymy promocją wydawnictwa pt. „Stodoły oktagonalne na ziemi pszczyńskiej”. W skansenie mamy taką ośmioboczną stodołę z Kryr, więc będzie okazja też ją zobaczyć. A ponadto w godz. 11-17 będzie trwał kiermasz rękodzieła i lokalnych specjałów - mówi Dominika Gonciarz, dyrektor Zagrody Wsi Pszczyńskiej.

Gajdy beskidzkie i drewniane zabawki w Istebnej

Muzeum im. Jana Wałacha w Istebnej oparło swoją propozycji na tradycjach zabawkarskich. Tematem przewodnim będą gajdy beskidzkie wpisane na Krajową niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Te i inne atrakcje składają się na tegoroczny program Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się pod hasłem „Żywe dziedzictwo”.

- My dodaliśmy drugą część tematu: „Tradycje od pokoleń” - mówi Agata Mucha, koordynator EDD w województwie śląskim.

Polska jest jednym z 50 krajów, gdzie Europejskie Dni Dziedzictwa będą mieć miejsce. EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. EDD to wielkie święto kultury i okazja do bezpłatnego korzystania z niej.

EDD, czyli kultura za darmo i w atrakcyjniejszej formie

Europejskie Dni Dziedzictwa to nie tylko bezpłatny dostęp do dóbr kultury, ale jeszcze w sposób atrakcyjniejszy niż zwykle. W miejscach, które włączają się w EDD będą się dziać rzeczy, których na co dzień tam nie ma; spotkamy ludzi, których na co dzień nie zobaczymy, a do tego jeszcze jest szansa zajrzeć w miejsca, gdzie normalnie się wycieczek nie wpuszcza.

Niektóre atrakcje w mig znikają z listy, bo limit miejsc tak szybko się wyczerpuje.

- Do takich należy ludwisarnia Felczyńskich w Taciszowie (powiat gliwicki) - mówi Agata Mucha, dodając, że tegoroczna lista jest już właśnie zamknięta.

Pełny program wydarzeń 31. Europejskich Dni Dziedzictwa znajdziemy na https://edd.nid.pl/wydarzenia/.

Nie przeocz

od 16 lat
Wideo

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto