MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Promnice przechodzą metamorfozę. Zameczek w remoncie, otoczenie - placem budowy

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Remont zameczku myśliwskiego w Promnicach i jego otoczenia
Remont zameczku myśliwskiego w Promnicach i jego otoczenia Jolanta Pierończyk
Promnice przechodzą metamorfozę. Zameczek w remoncie, otoczenie - placem budowy. Muzeum Zamkowe w Pszczynie, które jest właścicielem tego obiektu od lipca 2018 r., rewitalizuje go i przygotowuje do nowej funkcji.

12 lipca 2018 r. Muzeum Zamkowe w Pszczynie przejęło Promnice, gdzie od 1868 r. stoi urokliwy zameczek myśliwski. Niestety, jego stan techniczny był bardzo zły. Trzeba było zacząć od dachu, który był po prostu dziurawy. Na dodatek pokryty drewnianym gontem, podczas gdy pierwotnie położony był tu łupek. A ponieważ od początku założeniem Muzeum Zamkowego jest przywracanie zabytkom prawdy historycznej, toteż dyrektorowi Maciejowi Klussowi zależało, by ten łupek wrócił. I tak się stało. Remont dachu zakończył się początkiem listopada 2022 r.
Wcześniej wykonano izolację pionową ścian zewnętrznych podziemia oraz opaskę otokowa instalacji odgromowej zameczku.

Remont zameczku myśliwskiego w Promnicach

Teraz zaczęła się renowacja elewacji oraz wnętrz zameczku, od piwnic po strych. Odsłonięto drewniane podłogi, na które w PRL-u naklejono wykładziny, z kominków zdejmowane są warstwy farby (kominki są z piaskowca i za czasów Hochbergów nie było na nich żadnej polichromii), usuwa się wszelkie elementy nie mające nic wspólnego z prawdą historyczną.

Renowacja starej stodoły i budowa nowej

W otoczeniu zameczku trwa renowacja starej, zabytkowe stodoły (wykonano już odsłonięcie układu wieńcowego ścian, konserwację drewna, adaptację poddasza na cele muzealne, wymianę pokrycia dachowego, montaż instalacji technicznych i alarmowych) oraz budowa nowej, gdzie będą pomieszczenia edukacyjne oraz zaplecze administracyjne i gospodarcze.

Do winiarni wprowadziła się ochrona

Odnowiona winiarnia już jest siedzibą ochrony zameczku.

Remont prowadzi firma z Krakowa

Prace remontowe prowadzi sprawdzona firma z Krakowa specjalizująca się w rewitalizacji obiektów zabytkowych. Na swoim koncie ma wiele prac na Wawelu, a w Pszczynie jej dziełem jest np. odnowiona Brama Wybrańców.

Prace w Promnicach mają potrwać do końca 2025 r.

To będzie miejsce do poznawania historii przez kuchnię

Zameczek będzie przede wszystkim pełnił funkcję edukacyjną. To nie będzie zamknięte muzeum do zwiedzania. To będzie otwarte miejsce do spotkań, dyskusji i degustowania potraw wedle starodawnych receptur. Przez stół do historii, jak powiedział Paweł Jaskinis, dyrektor muzeum wilanowskiego

- zapowiada Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Promnice przechodzą metamorfozę. Zameczek w remoncie, otoczenie - placem budowy - Tychy Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto