MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Plany Muzeum Zamkowego w Pszczynie na rok 2024

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Muzeum Zamkowe w Pszczynie Jolanta Pierończyk
Plany Muzeum Zamkowego w Pszczynie na rok 2024? Bogate. W budżecie województwa śląskiego na rok 2024 dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie zarezerwowano blisko 13,7 mln zł, w dużej mierze na kontynuację remontu zameczku myśliwskiego w Promnicach.

Zameczek myśliwski w Promnicach, ulubione miejsce księżnej Daisy, stał się częścią Muzeum Zamkowego w Pszczynie 12 lipca 2018 r. i zaczęło się przede wszystkim zatrzymanie dalszej degradacji. Pierwszą decyzją nowego właściciela było zabezpieczenie dachu, w którym dziury już były takie, że obserwacje nieba można było stamtąd prowadzić. Przed zimą 2018/2019 położono specjalną folię chroniącą zabytek przed wszelkimi opadami. Trzy lata później, przed zimą 2021/2022 zameczek myśliwski w Promnicach miał całkiem nowy dach. Z kamiennego łupku, jakim pokryto zameczek na etapie budowy za Jana Henryka XI. Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, od razu zapowiedział bowiem przywrócenie temu obiektowi prawdy historycznej.

Przedostatni rok remontu zameczku myśliwskiego w Promnicach

W roku 2024 kontynuowane będą prace z roku 2023.

Budujemy stację transformatorową, przebudowujemy wewnętrzne linie zasilania. Ten rok to czas kładzenia różnych kabli i rur

- mówi dyrektor Maciej Kluss. - Jednocześnie zajmujemy się otoczeniem. Rozmawiamy z ekspertami o tym, jaka roślinność powinna się znaleźć przy zameczku. Wprawdzie zameczek myśliwski nigdy nie miał takich ogrodów, jakie zakładano przy rezydencjach, ale jednak chcemy, by i tu ta prawda historyczna była widoczna.

Na tegoroczny etap prac w Promnicach Muzeum Zamkowe dostanie z budżetu województwa prawie 13,3 mln zł.
Na przyszły rok zostaną okna i odtworzenie historycznych wnętrz (prawdopodobnie rozpoczęcie tych prac nastąpi jeszcze w tym roku). Dawny wygląd zostanie przywrócony gabinetowi cesarza Wilhelma II, który znajdował się na lewo przy wejściu, w miejscu, które przez wiele ostatnich lat było... recepcją (nim zameczek przeszedł w ręce Muzeum Zamkowego w Pszczynie).
Rewitalizacja zameczku myśliwskiego w Promnicach ma potrwać do końca 2025 r.

Pieniądze z budżetu województwa na muzealne zakupy

W budżecie województwa śląskiego na rok 2024 zapisano dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie także 80 tys. zł na zakup mebli do magazynów, 100 tys. zł na zakup gablot ekspozycyjnych, 60 tys. zł na prace konserwatorsko-restauracyjne m.in. zabytkowej baszty oraz 130 tys. na zakup zabytkowego fortepianu z 1839 r.

Dostaliśmy go w depozyt, ale chcielibyśmy mieć na własność. Trwają negocjacje cenowe. Dotacja z budżetu województwa to tylko część kwoty, jaka wchodzi w grę

- mówi dyrektor Maciej Kluss.

Przyzamkowa oficyna stała się częścią Muzeum Zamkowego

W nowy rok Muzeum Zamkowe weszło z nowym nabytkiem. 14 grudnia 2023 r. został podpisany z miastem akt notarialny, na mocy którego Muzeum Zamkowe stało się właścicielem przyzamkowej oficyny pełniącej od czasów powojennych rolę miejskiego komunalnika.
Obiekt jest w stanie zaawansowanej degradacji.

Trzeba zacząć od zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem, czyli znów od dachu, kominów, rynien. Chcemy na to zdobyć pieniądze unijne. Do końca marca mamy czas na złożenie wniosku

- mówi dyrektor Muzeum Zamkowego.

Wnętrza zostały przebudowane, kiedy adaptowano oficynę na mieszkania. Wszystkie pomieszczenia zostały podzielone na niewielkie lokale mieszkalne.

W niezmienionym kształcie pozostało jedynie dawne mieszkanie marszałka dworu, które przeznaczono na mieszkanie dla dyrektora powstałego po wojnie muzeum

- mówi Maciej Kluss.
Zajmował je Józef Kluss, jego dziadek jako pierwszy dyrektor utworzonego w zamku muzeum. - Doskonale pamiętam to mieszkanie i resztki jego dawnej świetności - mówi obecny dyrektor, Maciej Kluss.

Mieszkanie marszałka dworu ma być odtworzone w dawnym kształcie. Odtworzone będzie też przykładowe mieszkanie służby.

Pozostała część zostanie przystosowana do nowych celów.

Będzie tu mała salka kinowa , sala konferencyjna, pokoje gościnne, biblioteka, sklepik, może restauracja...

- mówi dyrektor Kluss.

Będzie tu prowadzona działalność Muzeum Zamkowego związana z muzyką.Telemann, kapela dworska, muzyka na zamku - tematów nie zabraknie.

Ale to wszystko to, oczywiście, przyszłość.

Inne plany Muzeum Zamkowego w Pszczynie na rok 2024

Natomiast w samym zamku, prócz wspomnianych prac konserwatorskich w baszcie, przygotowywane są nowe wystawy czasowe. Na przełomie kwietnia i maja ma powstać film przedstawiający pamiątki po księżnej Daisy, który Muzeum Zamkowe ma bardzo dużo. Natomiast w Stajniach Książęcych będzie wystawa fotograficzna na temat koni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto