Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

materiał informacyjny
Siedziba Terenowego Oddziału w Pszczynie
Siedziba Terenowego Oddziału w Pszczynie
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach finalizuje projekt pn. „Budowa kompleksu mroźni oraz doposażenie jednostki publicznej służby krwi w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom występowania pandemii COVID-19 i innych chorób zakaźnych”.

20 listopada 2023 roku została oddana do użytku nowa siedziba Terenowego Oddziału w Pszczynie. Jest to jeden z największych na Śląsku terenowych oddziałów pod względem liczby donacji. Do tej pory mieścił się w budynku mieszkalnym o powierzchni 80 mkw, co nie zapewniało komfortowych warunków krwiodawcom, a jednocześnie było uciążliwe dla mieszkańców. W nowej siedzibie, na powierzchni ponad 200 mkw znajdują się poczekalnia, rejestracja, gabinet badań oraz przestronne pomieszczenie do oddawania krwi. Zapewnione są też miejsca parkingowe.

Budynek został wyposażony w szereg energooszczędnych instalacji. Są to m. im.

• instalacja fotowoltaiczna o mocy nominalnej 12 kW, która w sprzyjających warunkach powinna całkowicie zapewnić energię elektryczną na czas pracy TO;
• rekuperacja oraz wentylacja mechaniczna
• nowoczesny system klimatyzacji, oparty o system wody lodowej
ogrzewanie podłogowe.

Inwestycja była możliwa dzięki dofinasowaniu Projektu pn. „Budowa kompleksu mroźni oraz doposażenie jednostki publicznej służby krwi w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom występowania pandemii COVID-19 i innych chorób zakaźnych”, nr POIS.11.03.00-00-0164/22 w ramach działania 11.3 Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia oś priorytetowa XI REACT-EU Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

Umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana w dniu 27 stycznia 2023 roku, a całkowita wartość dofinansowania wyniosła 14 292 000,00 zł.

Oprócz wybudowania budynku w TO w Pszczynie w ramach Projektu RCKiK w Katowicach zrealizowało następujące zadania:
• Budowa kompleksu mroźni
• Zakup dwóch automatycznych robotów transportującuch osocze w ramach kompleksu mroźni
• Zakup hybrydowego, pięciostanowiskowego ambulansu do poboru krwi
• Systemu kontroli temperatury ludzkiego ciała za pomocą kamery termowizyjnej obejmujący: kamerę, Black Body oraz wyposażenie niezbędne do rejestracji (komputer, monitor)
• Zakup sprzętu komputerowego
Kompleks nowoczesnych mroźni składa się z: • czterech w pełni automatycznych mroźni obsługiwanych za pomocą robotów • trzech mroźni regałowych • jednej mroźni paletowej.
Głównym założeniem budowy kompleksu mroźni było uzyskanie rozwiązań innowacyjnych w trzech wymiarach, tj. organizacyjnym, technologicznym i technicznym w celu poprawy warunków pracy.

Zapewniono m.in.:
• zamianę sposobu przewożenia i przenoszenia pojemników na automatyczny
• błyskawiczny dostęp do pojemników
• możliwość elektronicznego wyszukiwania
• zmianę procesu karencji na bezpieczniejszy dla pojemników osocza.

Automatyczny magazyn osocza pracuje w temperaturze poniżej -30°C przy pełnej automatyzacji procesów logistycznych związanych z przechowywaniem i transportem osocza. Automatyczne roboty transportujące są uzupełnieniem procesu automatyzacji mroźni. Ich zastosowanie zapewnia całkowicie zautomatyzowany proces transportu osocza z mroźni automatycznych do pracowni bez użycia ręcznego transportu.

Hybrydowy, pięciostanowiskowy ambulans do poboru krwi został zbudowany na autobusie marki „SETRA” o długości 14 m. Wydzielono w nim poczekalnię, rejestrację, gabinet lekarski oraz pięć foteli do poboru krwi. Ponadto ambulans jest wyposażony w instalację ciepłej i zimnej wody oraz wydajny system klimatyzacji. Ambulans został wyposażony w układ hybrydowy - na czas akcji poboru krwi zasilany jest z baterii (zabudowanych w pojeździe) i wspomagany agregatem prądotwórczym, który spełnia najnowsze wymagania dotyczące emisji spalin.

System do pomiaru temperatury ludzkiego ciała służy do szybkiego pomiar temperatury krwiodawców zgłaszających się do Centrum, ma za zadanie także zaalarmować personel w przypadku wejścia osób z podwyższoną temperaturą. System został zainstalowany w siedzibie RCKiK oraz w 10 Terenowych Oddziałach.

Nowoczesny sprzęt komputerowy przyczynił się do unowocześnienia infrastruktury informatycznej, którą dysponuje RCKiK w Katowicach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach - Dziennik Zachodni

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto