MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Marek S. Szczepański nie żyje. Był wybitnym socjologiem

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
prof. Marek S. Szczepański (1956-2023)
prof. Marek S. Szczepański (1956-2023) ARC
Prof. Marek S. Szczepański nie żyje. Zmarł nagle 11 października 2023 r., przeżywszy 67 lat. Był wybitnym socjologiem, człowiekiem wielkiej kultury, ogromnym erudytą, a do tego uosobienie spokoju i dobroci.

Prof. Marek S. Szczepański pochodził z Częstochowy. Tam urodził się 13 kwietnia 1956 r. i tam się wychował. Częstochowę opuścił po maturze. Wybrał studia na Uniwersytecie Śląskim, żeby było blisko do domu.

Kariera naukowa Marka S. Szczepańskiego potoczyła się szybko. Już pięć lat po studiach był doktorem, a sześć lat później (w 1989 r.) zrobił habilitację. Miał wtedy 33 lata. Minęło kolejnych sześć lat i Marek S. Szczepański został profesorem. Od 1998 r. (od 42. roku życia) zatrudniony był na Uniwersytecie Śląskim na stanowisku profesora zwyczajnego.

Z Tychami związany był od 1979 r. Zamieszkał tu rok po studiach i od razu mocno zaangażował się w życie społeczne miasta. Badał je, analizował. W 1991 r. zainicjował Tyskie Seminaria Majowe, które pozwoliły Tychom zaistnieć na naukowej mapie Polski, choć wtedy nie miały żadnej uczelni. Ta powstała dopiero sześć lat później, w 1997 i istniała 16 lat, do 2013 r. Była to Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych im. ks. Emila Szramka, której prof. Marek S. Szczepański był współzałożycielem i rektorem w latach 200-2007.
Cały czas związany był z Uniwersytetem Śląskim, gdzie pełnił ważne funkcje. W latach 1990-1993 był prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, od 1991 r. kierownikiem Zakładu Socjologii Rozwoju, w latach 1993-2008 był dyrektorem Instytutu Socjologii.

W 2009 r., za zasługi dla miasta, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Tychów.
Tychy zawdzięczają mu m.in. monografię. Pod jego redakcją w 1996 r. ukazała się pozycja pt. "Tychy 1939-1993. Monografia miasta".

Jak podaje Uniwersytet Śląski, prof. Marek S. Szczepański był autorem lub współautorem ponad 350 prac naukowych (publikacje w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, Republice Federalnej Niemiec oraz Rosji, Słowacji i Ukrainie) oraz autorem wielu prac popularno-naukowych publikowanych m.in. na łamach miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”. Był też wieloletnim felietonistą "Dziennika Zachodniego".

Felietony prof. Szczepańskiego dla DZ można przeczytać tutaj.

Śmierć prof. Marka S. Szczepańskiego to wielka strata dla Tychów i całego środowiska akademickiego. To wielka strata w ogóle. Ogromny żal, że tak szybko odszedł Człowiek wielkiej kultury i szerokiej wiedzy, którą potrafił dzielić się w sposób niezwykle interesujący. Kochali jego wykłady studenci, uwielbiali jego wystąpienia uczestnicy wspomnianych seminariów majowych oraz różnych konferencji. Mówił zawsze ciekawie, mieszcząc się w określonym czasie. Miał niezwykle bogate słownictwo oraz mnóstwo cytatów i łacińskich wyrażeń, którymi inkrustował swoje wystąpienia. Potrafił błyskotliwie skomentować każde zjawisko czy zdarzenie.

Prof. Marek S. Szczepański był przy tym wszystkim dobrym, empatycznym człowiekiem. Jesteśmy przekonani, że nie ma nikogo, kto mógłby o Nim powiedzieć coś złego.

Wielka szkoda, że Go już nie ma wśród nas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Marek S. Szczepański nie żyje. Był wybitnym socjologiem - Tychy Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto