Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Piwnice zamku pszczyńskiego. Tam była kuchnia. Jak wygląda dziś?

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Kuchnia i pomieszczenia gospodarcze pszczyńskiego zamku Z prawej - lodówka
Kuchnia i pomieszczenia gospodarcze pszczyńskiego zamku Z prawej - lodówka Jolanta Pierończyk
Piwnice zamku pszczyńskiego będą w przyszłości do zwiedzania. W piwnicach zamkowych są do pokazania m.in. kuchnie i pomieszczenia gospodarcze. Autentyczne jest tu prawie całe wyposażenie: szafy, szafki, miejsce do mycia naczyń, lodówka.... Zachowały się nawet kafelki na ścianach i podłogach.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie szczyci się tym, że 80 proc. zamkowego wyposażenia to autentyczne meble, przedmioty czy nawet tapety. Dzięki zachowanym zdjęciom udało się je ustawić dokładnie w takich miejscach, jak stały wtedy, kiedy mieszkała tu książęca rodzina.

Autentyczne wyposażenie zamkowej kuchni

To samo można by zrobić w pomieszczeniach kuchennych, bo tam też są autentyczne szafy, w których przechowywano żywność oraz utensylia kuchenne. Jest też lodówka. Każda szafka, szuflada czy półka ma napis produktu, jaki powinien się tam znajdować. Napisy są oczywiście po niemiecku, ale też po francusku. Część szaf ma w drzwiczkach gęstą siatkę chroniącą zamiast szyb.

W korytarzu widać ślady szyn, po których jeździły wózki z żywnością. W jednym z pomieszczeń zachowały się haki na suficie -niewątpliwie wisiały tu tusze zwierzęce.

Z kuchni kawowej na Salę Lustrzaną

Stąd windą potrawy transportowane były do kuchni znajdującej się na tym samym poziomie co słynna Sala Lustrzana. W jej sąsiedztwie była niewielka kuchnia zwana kawową, w której zachował się piec oraz kafelki, te same, co w kuchni w piwnicy. Obok tej kuchni są dwa spore pomieszczenia z szafami, w których przechowywano srebra i całą zastawę stołową. Tu nadawano potrawom ostateczny, dekoracyjny wygląd i stąd przenoszono je do Sali Lustrzanej, która była jadalnią.

Kuchnie zamkowe będą do zwiedzania

Kiedy zamek przestał być rezydencją, a stał się muzeum, pomieszczenia gospodarcze zajęli pracownicy Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Pomieszczenia przy kuchni kawowej stały się pracownią konserwatorską, w kuchni w piwnicy urządzono kotłownię, winda służąca do transportu żywności została przebudowana na windę dla niepełnosprawnych... Dziś, kiedy Muzeum Zamkowe ma nie tylko sam zamek, ale także Stajnie Książęce, a nawet oficynę, w tych miejscach są lub będą lokowane pracownie konserwatorów i innych pracowników, a zamek będzie mógł poszerzyć swoją ofertę turystyczną właśnie o zamkowe kuchnie. Nie ma konkretnego terminu, ale wiadomo, że taki jest cel i kierunek działania dyrekcji Muzeum Zamkowego w Pszczynie. W przywracaniu zamkowemu prawdy historycznej dyrektor Maciej Kluss dąży do odtworzenia pomieszczeń kuchennych i pokazania ich turystom.

Na razie wiedzą, jak mieszkali książęca para i ich goście oraz cesarz Wilhelm II, w przyszłości zobaczą, jak wyglądały pomieszczenia, w których przechowywano i przygotowywano żywność dla mieszkańców zamku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto