MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Klejnoty ziemi pszczyńskiej. Wyątkowa nagroda dla wyjątkowych kobiet Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Klejnot Ziemi Pszczyńskiej
Klejnot Ziemi Pszczyńskiej Jolanta Pierończyk
5 wyjątkowych kobiet: Kobieta Społeczna, Kobieta Obyczajów i Tradycji, Kobieta Sztuki i Kultury, Kobieta Biznesu oraz Kobieta Ziemi Pszczyńskiej. Klejnoty ziemi pszczyńskiej. Laureatki niezwykłej nagrody - broszki wzorowanej na zapince XVI-wiecznej bransoletki znalezionej w jednym z sarkofagów Promnitzów, rodu władającego Pszczyną do 1785 r.

To wydarzenie docenia aktywność zawodową i społeczną kobiet z naszego powiatu. Podczas 10 edycji gali odznaczyliśmy 51 wyjątkowych kobiet. Dzisiaj do tego grona dołączy pięć kolejnych, nominowanych w pięciu kategoriach - powiedziała Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu pracy w Pszczynie, podczas 11. gali wręczania "Klejnotów Ziemi Pszczyński".

Niezwykła historia nagrody "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej"

"Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" to niezwykły pomysł Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie honorowania wyróżniających się kobiet. I wyjątkowa nagroda - nie statuetka, nie dyplom, ale prawdziwy klejnot. Maleńka broszka wzorowana na zapince XVI-wiecznej bransoletki (zwanej wówczas manelą) znalezionej... pod poduszką w sarkofagu Zygryfda II von Promnitz. Przedstawione ram były splecione ręce. "Takie manele traktowane były na równi z obrączkami ślubnymi. Nosili je mężczyźni i kobiety", powiedział Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum Miejskiego we Wodzisławiu Śląskim.

Tajemnice sarkofagów Promnitzów w Pszczynie

Replika tej zapinki to wyjątkowo piękna i cenna nagroda dla wyjątkowych kobiet, jakie co roku Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie co roku znajduje na terenie powiatu pszczyńskiego.

-Błyszczycie jak prawdziwy klejnot - powiedziano podczas gali do laureatek poprzednich edycji, które zasiadły na widowni Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku, jak i tegorocznych.

Laureatki Klejnotu Ziemi Pszczyńskiej 2024

  • Kobieta Społeczna - Teresa Buczak, szefowa hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie,
  • Kobieta Obyczajów i Tradycji - Jadwiga Szymik, popularyzatorka kultury śląskiej (gwary, obyczajów, tradycji i strojów),
  • Kobieta Sztuki i Kultury - Aleksandra Kobiór-Sosna, autorka realistycznych portretów,
  • Kobieta Biznesu - Agnieszka Rozmus, właścicielka gabinetu kosmetycznego w Gilowicach,
  • Kobieta Ziemi Pszczyńskiej - Irena Antes-Wojciechowska, która była pierwszym lekarzem anestezjologiem w Szpitalu Miejskim w Pszczynie i jednocześnie jednym z pionierów nowej w tym okresie specjalizacji medycznej w kraju. Ponad 50 lat w zawodzie lekarskim.

XI galę wręczania Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej prowadziła Iwona Flanczewska-Rogalska. Nagrody w poszczególnych kategoriach wręczały ich laureatki poprzedniej edycji.

Przy okazji 10. edycji wręczania Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
powstał katalog z nazwiskami i opisem laureatek wszystkich edycji. Niebawem ukaże się książka z wywiadami z wszystkimi laureatkami. Przeprowadziła je pszczyńska dziennikarka, Renata Botor-Pławecka.

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto