MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Klejnot ziemi pszczyńskiej - wyróżnienie dla aktywnych, przedsiębiorczych kobiet powiatu pszczyńskiego. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Gala wręczania "Klejnotów ziemi pszczyńskiej"
Gala wręczania "Klejnotów ziemi pszczyńskiej" Starostwo powiatowe/Mat. prasowy
"Klejnot ziemi pszczyńskiej" to wyróżnienie, którym Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie od ośmiu lat honoruje aktywne, przedsiębiorcze kobiety powiatu pszczyńskiego. Jest przyznawane w pięciu kategoriach: Kobieta Społeczna, Kobieta Obyczajów i Tradycji, Kobieta Sztuki i Kultury, Kobieta Biznesu i Kobieta Ziemi Pszczyńskiej.

Kobieta, w którą inni wierzą, jest potęgą, a jeśli kobieta wierzy sama w siebie, to tę moc jeszcze podwaja. I w tej sali zebrały się właśnie takie kobiety, dla nich pracowała kapituła i spośród nich wyłoniła laureatki

- powiedziała Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego podczas gali wręczania kolejnych "Klejnotów ziemi pszczyńskiej" w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku.

Kapituła wyłania laureatki w pięciu kategoriach: Kobieta Społeczna, Kobieta Obyczajów i Tradycji, Kobieta Sztuki i Kultury, Kobieta Biznesu i Kobieta Ziemi Pszczyńskiej.

Tytuł Kobiety Społecznej przyznano w tym roku dwóm paniom: Stanisławie Pistelok i Józefie Waliczek.

Kobieta Społeczna: Stanisława Pistelok

Stanisława Pistelok jest działaczką Związku Sybiraków upominającą się o pamięć o Polakach, którzy przeszli piekło Sybiru. Sama tam się urodziła.
- Urodziłam się tam i spędziłam sześć lat i jeden miesiąc. Mama musiała iść do pracy, a mnie zostawiała samą w lepiance owiniętą w szmaty, bo było minus 50 stopni. Muszę o tym opowiadać, bo niejedno dziecko tam nie ma grobu, niejedno było pożarte przez wilki. Niejeden człowiek umarł z głodu…Trzeba o nas dbać… - mówiła Stanisława Pistelok, inicjatorka wykładów otwartych poświęconych tematyce sybirackiej oraz pomysłodawczyni i współorganizatorka wystaw o Sybirakach.

Kobieta Społeczna: Józefa Waliczek

Józefa Waliczek to m.in. inicjatorka i organizatorka imprez charytatywnych (m.in. na leczenie Maciusia Cieślika i Filipka Cholewy cierpiących na SMA) oraz wolontariuszka działająca w Ośrodku Matka Boża Różańcowa w Pszczynie. Jej aktywność widać także podczas WOŚP.

Kobieta Obyczajów i Tradycj: Maria Grygierzec

Kobietą Obyczajów i Tradycji została Maria Grygierzec, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Grzawie od 44 lat. Swoją działalność społeczną na rzecz kultywowania śląskości łączyła z pracą na 15-hektarowym gospodarstwie.

Kobieta Sztuki i Kultury: Agnieszka Kieloch

Na Kobietę Sztuki i Kultury wybrano Agnieszkę Kieloch, działaczkę społeczną z Pielgrzymowic aktualnie pracującą nad monografią pielgrzymowickiej parafii. Agnieszka Kieloch jest współzałożycielką i wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Karola Miarki, członkinią zespołu śpiewaczego Pielgrzymowianie, Gminnej Rady Organizacji Pożytku Publicznego oraz Klubu Miłośników Historii oraz autorką książek i artykułów z przeszłości swojej wsi.

Kobieta Biznesu: Anna Skrzypiec

Kobietą Biznesu została Anna Skrzypiec, która od 2002 roku prowadzi Manufakturę Rzeczy Niepowtarzalnych (galeria i pracownia szkliwionej ceramiki) przy ul. Katowickiej w Pszczynie, a od 2013 r. jest wolontariuszką Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

Kobieta Ziemi Pszczyńskiej: Joanna Wiktorko

Tytuł Kobiety Ziemi Pszczyńskiej otrzymała Joanna Wiktorko, dyrektor Ogniska Muzycznego w Pszczynie, inicjatorka m.in. koncertu charytatywnego dla szpitala powiatowego w Pszczynie, gitarowego rekordu świata, koncertów dla seniorów, zajęć muzycznych i audycji dla dzieci i młodzieży.

„Klejnot ziemi pszczyńskiej” to broszka wzorowana na klamerce maneli-bransolety znalezionej w sarkofagu Promnitzów z XVI wieku. Przedstawia dwie splecione ręce, pomiędzy którymi jest serce, oczywiście, symbol miłości.

Bransoleta przeznaczona była dla bliskich sobie osób - zaręczonych, stanowiła w przeszłości jednoznaczny akt oddania i zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi

- tłumaczy Marcela Grzywacz, rzecznik starostwa powiatowego w Pszczynie.

Wyjątkowy to sposób honorowania wyjątkowych kobiet.

Pomysł na promowanie aktywności wśród kobiet pojawił się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie w czasach, gdy bezrobocie wśród kobiet sięgało aż 70 proc. Jest lekka poprawa. Na koniec 2020 r. bezrobocie wśród kobiet powiatu pszczyńskiego wynosiło 60 proc. Ale to ciągle jeszcze dużo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Roland Garros - czy Świątek uźwignie presję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto