Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W starostwie o ptasiej grypie

Katarzyna Granda
powiat pszczyna
Podczas lutowego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pszczyńskiego rozmawiano przede wszystkim o zagrożeniu związanym z wirusem ptasiej grypy. Omówiono także ogólny stan bezpieczeństwa w powiecie pszczyńskim.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa jest bezpośredni lub pośredni (przez użytkowanie zbiorników wodnych lub obszarów, na których znajdują się odchody dzikich ptaków) kontakt z dzikim ptactwem.

- Problem jest coraz poważniejszy. W grudniu wyszło rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwe grypy ptaków. Jest to rozporządzenie nakładające pewne nakazy i zakazy na wszystkie miejsca utrzymywania drobiu. Głownie mamy problem z drobiem przyzagrodowym - mówiła Izabela Handwerker, zastępca Powiatowego Inspektora Weterynarii. - Wszystkie miejsca utrzymania drobiu podlegają zgłoszeniu do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Ruszyliśmy z kontrolami. Niestety w przypadku niespełniania wymagań, będziemy musieli powiadamiać policję i prosić o ukaranie - podkreślała.

Więcej o ptasie grypie i tym, jak zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed wirusem pisaliśmy tutaj: www.powiat.pszczyna.pl/wiadomosci/4472-hodowco-zabezpiecz-swoje-gospodarstwo-przed-ptasia-grypa

Podczas spotkania poruszono także temat ogólnego stanu bezpieczeństwa w powiecie pszczyńskim. - Od września zeszłego roku mieliśmy mnóstwo zgłoszeń do mapy zagrożeń. Pszczyna jest bardzo wysoko w województwie pod względem ilości zgłoszeń - zaznaczał podinsp. Piotr Kost, pierwszy zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pszczynie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie pozwalające każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Zjawisko to za pomocą mapy jest dokładnie lokalizowane w przestrzeni oraz czasie. Kiedy taka informacja dotrze do policji, zostanie zweryfikowana. Co ważne, taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.
(powiat)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto