Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sernik z sera z wiaderka czy z twarogu? Podpowiadamy, jaki ser wybrać na sernik, by ciasto było pyszne i puszyste

Karolina Głogowska
Karolina Głogowska
Dobry ser jest jest podstawą udanego sernika
Dobry ser jest jest podstawą udanego sernika Getty Images/zdjęcie ilustracyjne
Sernik z twarogu nieco się różni od ciasta z sera z wiaderka. Efekt, który uzyskamy piekąc sernik w dużej mierze zależy od sera, którego użyjemy. Do wyboru mamy klasyczny twaróg oraz gotowy ser z wiaderka. Co musimy wiedzieć o obu produktach, żeby wybrać najlepszy ser na sernik?

W skrócie

W serniku najważniejsze są dwie rzeczy. Delikatnie kwaskowaty smak i oczywiście konsystencja – gładka oraz puszysta. Wśród fanów tego ciasta są dwa obozy. Zwolennicy tradycji, którzy gardzą sernikiem, jeśli nie powstał z klasycznego, trzykrotnie zmielonego twarogu oraz ci, którzy używają do wypieku sera z wiaderka. Trudno dyskutować o gustach, fakty są jednak takie, że oba rodzaje serów dają nieco inny smak i konsystencję.

Sery na sernik – czym się różnią?

Jedną z najważniejszych różnic jest poziom zawartości tłuszczu. W różnych rodzajach serów białych waha się on od 4 do 26 proc. Może się wydawać, że niskotłuszczowy twaróg jest dobrym pomysłem na dietetyczny sernik. Niestety, nie tędy droga. Takie ciasto, o ile w ogóle się uda, będzie po prostu niesmaczne. Chcemy czy nie, to właśnie tłuszcz jest najlepszym nośnikiem smaku. Jeżeli marzy nam się dietetyczne ciasto à la sernik, lepiej już postawić na wegański tofurnik niż oszukiwać się i kombinować z niskotłuszczowym twarogiem.

Klasyczny sernik z twarogu

Nasze mamy i babcie piekły tradycyjny sernik z klasycznego twarogu. Najlepsze twarogi na sernik to ten tłusty lub półtłusty. Kluczową czynnością, wpływającą na konsystencję sernika, jest zmielenie twarogu w maszynce. Koniecznie trzykrotne! Inaczej pozostaną grudki. Twaróg na sernik można przepuścić także przez praskę do ziemniaków – tutaj również warto zrobić to trzy razy. Najszybszą metodą jest natomiast użycie blendera. W tym przypadku blendujemy ser aż będzie gładki. Niektórzy uznają, że najlepszym sposobem na uzyskanie gładkiej, ale puszystej masy, jest utarcie twarogu w makutrze. To oczywiście propozycja dla wytrwałych.
Wiele osób zaciekle broni teorii, że tylko użycie klasycznego twarogu, zapewni sernikowi idealną, puszystą konsystencję i smak. To jednak kwestia gustu.

Sernik z sera z wiaderka

Gotowy, zmielony ser z wiaderka to duże ułatwienie, a wszyscy, którzy z niego korzystają, doskonale wiedzą, że wychodzą z niego wspaniałe ciasta. Sernik z wiaderka ma bardziej kremową konsystencję niż sernik z twarogu. Oczywiście można się kłócić o brak wyczuwalnego aromatu tradycyjnego, białego sera, ale przecież nie każdy musi za nim przepadać. Jak wybrać ser z wiaderka? Dobry produkt tego typu nie powinien zawierać zbyt dużo serwatki. Najlepiej, jeśli w składzie znajduje się jedynie mleko pasteryzowane i kultury bakterii mlekowych. Nie ma też większego sensu wybierać sera o obniżonej zawartości tłuszczu. Konsystencja sera z wiaderka powinna być gęsta i zbita. Masa nie może spływać z łyżki. Część gotowych serów na sernik należy odsączyć przed użyciem. Ich objętość znacznie się wtedy zmniejsza i warto wziąć to pod uwagę przy pieczeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sernik z sera z wiaderka czy z twarogu? Podpowiadamy, jaki ser wybrać na sernik, by ciasto było pyszne i puszyste - Strona Kuchni

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto