18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja turystyczna Pszczyny. Książęce stajnie już po remoncie

Karol Świerkot
Tak prezentują się wnętrza już po remoncie
Tak prezentują się wnętrza już po remoncie Karol Świerkot
Od najbliższego poniedziałku, 16 stycznia, Muzeum Zamkowe w Pszczynie ponownie zostanie otwarte dla zwiedzających, po dorocznej przerwie konserwatorskiej.

Tymczasem tuż obok, za kilka miesięcy, będziemy mogli zwiedzić kolejne miejsce: stajnie książęce. Ich remont trwał półtora roku i jest już niemal na finiszu. Obok zamku książęcego będzie to druga tak duża atrakcja turystyczna w mieście. Stajnie, które nie są wprawdzie tak stare jak sam zamek - wybudowany nawet w XI wieku (choć znany nam wygląd osiągnął po przebudowie w wie-ku XIX) - to jednak mają już ponad 150 lat. Zaś przyzamkowe garaże - ponad 100.

- Zostało nam w zasadzie tylko wyposażenie obiektu - mówi Eugeniusz Gepfert, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta w Pszczynie. - Mamy na ten cel ponad 900 tys. złotych.

Pierwsi turyści prawdopodobnie będą mogli zwiedzić stajnie już na przełomie marca i kwietnie. Ale tylko jeden raz.

- Na rok przed remontem w stajniach odbył się spektakl, jakby rozpoczynający całe przedsięwzięcie. Chciałbym, aby na zakończenie prac również się taki spektakl odbył - mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny. - Wtedy też oficjalnie chciałbym przekazać klucze do stajni Muzeum Zamkowemu - dodaje. Wówczas zacznie się ustawianie ekspozycji. Kiedy jednak stajnie zostaną ostatecznie otwarte dla zwiedzających, póki co nie wiadomo. A dlaczego warto będzie tutaj przyjechać? W stajniach wprawdzie końskiego rżenia nie usłyszymy, ale dawne boksy dla koni wypełnią za to wystawy z dziedzin łowiectwa i myślistwa. Część z nich możemy już dzisiaj oglądać w zamku.

Swojego przeznaczenia nie zmienią natomiast garaże, tutaj nadal będą eksponowane samochody i inne pojazdy, jakimi poruszano się w XIX i XX wieku. I z jakich też korzystała rodzina książęca. Nieoficjalnie wiemy, że jednym z eksponatów może być motocykl z początków ubiegłego stulecia.

Oprócz roli muzealnej w stajniach znalazło się także miejsce na salę konferencyjną oraz kawiarnię. - Sala konferencyjna jest bardzo duża, jednak została stworzona z myślą przede wszystkim o spotkaniach biznesowych, a nie bankietach czy zabawach. W projekcie nie przewidziano w kompleksie stajni organizacji imprez tanecznych - wyjaśnia Gepfert. W kawiarni z kolei najlepiej widać ogrom pracy włożonej w renowację obiektu.

- Tutaj prowadzone były najbardziej zaawansowane prace konserwatorskie, właściwie wszędzie był grzyb - tłumaczy Gepfert.

Cały budynek stajni został również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jako że jest dwukondygnacyjny, konieczne było zainstalowanie windy. Drugie piętro nie będzie służyło jednak zwiedzającym.

- Są tutaj pomieszczenia administracyjne, ochrony oraz pokoje gościnne - wymienia naczelnik. - Stajnie nie będą jednak spełniać roli hotelu - dodaje.

Właścicielem stajni jest gmina Pszczyna, jednak kompleks zostanie przekazany w nieodpłatne użytkowanie marszałkowi województwa, na okres pięciu lat. Zarządzać obiektem będzie natomiast Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Co w 2012 roku?

Co nowego szykuje się w Muzeum Zamkowym w Pszczynie?

Oprócz oczywiście zawsze wartych zobaczenia ekspozycji stałych, m.in. Sali Lustrzanej, biblioteki, komnaty z trofeami myśliwskimi, w zamku odbędzie się szereg wystaw czasowych i imprez kulturalnych, a część ekspozycji trafi także do innych muzeów w Polsce.

Wystawę "Książę idzie na polowanie" będzie można zobaczyć w pałacu Zamoyskich w Kozłówce.

Część zbiorów, głównie portrety, trafi do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Zostanie wydane dzieło dra Jana Kruczka na temat kusz.

Zamek stara się również o przyznanie statusu pomnika historii.

Będą tu też koncerty, np. Hanny Banaszak.


*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto