Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektryczne autobusy w powiecie pszczyńskim i wiele korzystnych nowości dla pasażerów

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Autobusy w powiecie pszczyńskim
Autobusy w powiecie pszczyńskim Starostwo pszczyńskie
W styczniu 2024 r. w powiatowych przewozach pasażerskich nastąpiło wiele korzystnych zmian. Wymieniony został cały tabor na autobusy o najwyższych normach spalania. Zupełną nowością są dwa elektryczne i całkowicie zeroemisyjne pojazdy. Do tego więcej kursów, możliwość płatności za bilety bezgotówkowo i sprzedaż biletów miesięcznych przez internet - informuje Marcela Grzywacz, rzecznik starostwa pszczyńskiego.

W styczniu w komunikacji publicznej powiatu pszczyńskiego wymieniony został cały tabor. Kursy obsługują autobusy z najwyższą normą spalania Euro 6, a całkowitą nowością są dwa zeroemisyjne, elektryczne autobusy.

- To ekologiczne i przyjazne środowisku pojazdy. Pierwsze takie w komunikacji powiatowej w powiecie pszczyńskim i w ogóle w komunikacji powiatowej w regionie - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

We wszystkich autobusach, które obsługują powiatowe przewozy działa zapowiedź głosowa. Pojazdy mają nowoczesne tablice elektroniczne z przodu, z boku i z tyłu oraz tablicę w środku, która wyświetla następny przystanek. Mają też monitoring. Wszystkie pojazdy są klimatyzowane, niskopodłogowe i mają szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz osób z małymi dziećmi w wózkach.

Za bilety można płacić kartą lub telefonem. Możliwa jest sprzedaż biletów miesięcznych przez internet.

- Od stycznia w rozkładach nie mamy w ogóle kursów szkolnych, a co za tym idzie w okresie ferii, wakacji i świąt nie ma luk w rozkładzie, autobusy kursują bez przerw od poniedziałku do piątku. Uruchomiliśmy dodatkowy poranny kurs o godz. 5.20 z Pszczyny do Żor oraz wieczorny z Żor do Pszczyny o godz. 20.15. Do tego dwa kursy rano i dwa po południu zjeżdżają na ul. Piaskową i zabierają pasażerów z tamtej części Suszca. Z kolei na linii pawłowickiej wprowadziliśmy dodatkowy kurs poranny o godz. 8.00 z Pszczyny do Pawłowic oraz 8.50 z Pawłowic do Pszczyny - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński. I dodaje, że nie zmieniają się ceny biletów. Pozostają na poziomie z 2017 roku.

Rusza program dopłat do szkolnych biletów miesięcznych

Podczas styczniowej sesji Rada Powiatu jednogłośnie przyjęła lokalny program wyrównywania szans edukacyjnych. To propozycja przygotowana przez zarząd powiatu pszczyńskiego, niwelująca różnice w cenie biletu miesięcznego uczniom szkół prowadzonych przez powiat pszczyński między liniami komercyjnymi i powiatowymi.

- Gdy bilet miesięczny będzie kosztował więcej niż 100 zł, powiat będzie mógł dopłacić do niego resztę ceny. Maksymalna kwota refundacji wyniesie 80 zł na ucznia miesięcznie - mówi starosta Barbara Bandoła.

Wnioski o refundację biletów za styczeń uczniowie mogą składać do szkół razem z imiennym biletem miesięcznym oraz dowodem opłaty. Informacje w tym zakresie przekazują szkoły prowadzone przez powiat pszczyński.

Starosta dodaje, że w 2023 r. powiat wznowił rozmowy z władzami gmin o możliwości stworzenia Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.

- Rozmawiamy z gminami na temat możliwości dalszego rozwoju wspólnej, powiatowo-gminnej komunikacji. To temat, który powinien być kontynuowany w kolejnej kadencji - podkreśla starosta.

Kiedy przyjedzie autobus?

Poprzez aplikację KiedyPrzyjedzie pasażerowie powiatowych linii mogą sprawdzić faktyczny (uwzględniający opóźnienia), a nie planowany czas przyjazdu autobusu na przystanek. Wystarczy pobrać aplikację KiedyPrzyjedzie na urządzenie mobilne.
Uaktualnianie prezentowanych prognoz przyjazdów autobusów dla wybranego przystanku odbywa się automatycznie co 15 sekund.

Pasażerowie cenią sobie powiatową komunikację publiczną i coraz częściej z niej korzystają.

- Dane za 2023 roku są imponujące - w powiatowych przewozach pasażerskich przewieźliśmy 484 500 osób. To o 100 tys. więcej, niż rok wcześniej i o niemal 300 tys. więcej niż w 2021 r - mówi Grzegorz Nogły, członek zarządu powiatu pszczyńskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto