MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

25 lat istnienia powiatu pszczyńskiego. Gala jubileuszowa w Sali Lustrzanej

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
25 lat powiatu pszczyńskiego. Gala jubileuszowa w Sali Lustrzanej
25 lat powiatu pszczyńskiego. Gala jubileuszowa w Sali Lustrzanej Jolanta Pierończyk
25 lat ma powiat pszczyński, który powstał 1 stycznia 1999 r. Gala jubileuszowa odbyła się w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego. Były wspomnienia, gratulacje i podziękowania.

Jaki jest ten powiat? Myślę, że z dumą możemy powiedzieć, że to jest dobre miejsce do życia. Myślę, że jest miejscem, w którym ludzie potrafią ze sobą współpracować i wspólnie podejmując wysiłki, osiągają bardzo dobre rezultaty. Żyją tu ludzie niezwykle aktywni, nie tylko zawodowo, ale i społecznie. Mamy dobrze rozwijający się szpital. Rozwijamy szkoły, poświęcamy dużo uwagi przedsiębiorcom i ludziom realizującym się w różnych aspektach: w sporcie, sztuce, kulturze - mówiła Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego.

W swoim wystąpieniu starosta Barbara Bandoła (pierwsza kobieta na tym stanowisku w 25-letniej historii powiatu pszczyńskiego) podkreśliła, że powiat i w ogóle samorząd jest fundamentem demokratycznego państwa. A patrząc na wicewojewodę śląskiego powiedziała:

Na pana ręce chciałabym złożyć nadzieję, że rząd RP będzie pamiętał o tym fundamencie. Bo żeby można było powiedzieć, że jest solidny, to musi być właściwie zbudowany. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samorządy wypełniają te najważniejsze zadania: w zakresie edukacji, zdrowia, komunikacji, geodezji, architektury i tak dalej. Ale żeby te wszystkie nasze zadania mogły być wypełniane na właściwym poziomie, trzeba m.in filaru finansowego

.

- Tak jak samorządy są siłą państwa, tak my w powiecie jesteśmy silni siłą naszych gmin. Powiat jest silny siłą każdej z sześciu gmin, które wchodzą w jego skład. I bez dobrych relacji, bez dobrej współpracy, na niewiele się zda nasze zaangażowanie. Wielki to zaszczyt móc pracować z Wam, państwo wójtowie, panie burmistrzu, na co dzień i budować tę rzeczywistość samorządową i przyjazną dla mieszkańców. Niezwykły to zaszczyt móc z wami się spierać, a jeszcze lepiej się z wami godzić. Ten powiat i jego gminy są bogate mieszkańcami tej ziemi - powiedział Paweł Sadza, przewodniczący Rady Powiatu, starosta pszczyński dwóch kadencji.

Paweł Sadza podkreślił, że zasługą setek samorządowców prawie 30-letniej pełnej samorządności jest to, że "każdy może przemieszczać się swobodnie pociągiem czy autobusem, jeździć ścieżkami rowerowymi, spacerować po wyremontowanych chodnikach.

- To jest zasługa nas wszystkich, nas jako mieszkańców Ten powiat i jego gminy są bogate mieszkańcami tej ziemi - podkreślił Paweł Sadza, trzeci starosta pszczyński dwóch kadencji: czwartej i piątej.

Powiat pszczyński istnieje od 1 stycznia 1999 r. Od początku zajął budynek Urzędu Rejonowego przy ul. 3 Maja 10 w Pszczynie. W jego skład weszło sześć gmin: Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźną, Pawłowice, Pszczynę i Suszec (w sumie102 tys. mieszkańców na 473 km kw.).
Pierwszym starostą pszczyńskim został Henryk Kolarczyk, drugim - Józef Tetla (na drugą i trzecią kadencję), trzecim - Paweł Sadza (na kolejne dwie kadencje). Barbara Bandoła jest czwartym starostą wybranym na szóstą kadencję powiatu pszczyńskiego.

Jak czytamy w jubileuszowej publikacji, w ciągu 25 lat powiat pszczyński wydał ponad 2 mld zł, a w latach 2011-2023 pozyskał 257 mln zł. Za te pieniądze zrealizowanych zostało 430 inwestycji za 303 mln zł, czyli powiat ze swojego budżetu wydał na nie tylko 46 mln zł.
Pierwszy budżet powiatu pszczyńskiego opiewał na ponad 28,6 mln zł, z których na inwestycje wydano 60 tys. zł.
Na 2023 r. powiat miał do dyspozycji ponad 175 mln zl, z których na inwestycje wydano ponad 36 mln zł.

Powiat pszczyński to nie tylko takie inwestycje, jak:

 • hala sportowa przy ul. Zamenhofa,
 • nowa siedziba Domu Dziecka,
 • dziesiątki kilometrów przebudowanych dróg, wybudowanych chodników i ścieżek rowerowych,
 • centrum przesiadkowe,
 • odzyskanie i rozwijanie powiatowego szpitala

ale także takie bardzo ciekawe przedsięwzięcia integrujące mieszkańców powiatu, jak:

 • Zupa Wigilijna,
 • Żubrowisko,
 • Przesiądź się na Kulturę,
 • Forum Seniorów,
 • Lokalną Marka Ziemi Pszczyńskiej
 • Deszczowa Poezja

czy wyjątkowe wyróżnienie:

 • Żubr - nagroda starosty pszczyńskiego za wyjątkowe zasługi,
 • [Klejnot Ziemi Pszczyńskiej (dla wyjątkowych kobiet).
 • Złote Laury (dla dla prężnie działających firm, z bogatą tradycją, ale i młodych, dynamicznie rozwijających się, których celem są nie tylko sukcesy biznesowe, ale także wspieranie lokalnej społeczności i promocja ziemi pszczyńskiej).

Powiat pszczyński, a właściwie jego zarząd i zespół pracowników, to naprawdę wyjątkowo zaangażowane w swoje dzieło grono ludzi, którzy są mistrzami współpracy, kreatywności oraz wspierania i doceniania ludzi, a tym samym ich motywowania. Wielkim osiągnięciem ludzi tworzących zarząd powiatu jest integracja wokół spraw ważnych, ale też tych obliczonych na uprzyjemnianie życia. Gratulujemy pięknego ćwierćwiecza i życzymy trwania w tej niebywałej radości wspólnego działania dla dobra mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto