Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia w Woli: Skorzysta gmina i mieszkańcy

Karol Świerkot
Tak ma wyglądać Elektrownia w Woli
Tak ma wyglądać Elektrownia w Woli
Japończycy i Koreańczycy chcą wspólnie z Kompanią Węglową wybudować w Woli elektrownię na miejscu dawnej kopalni Czeczott. Co taka inwestycja oznacza dla gminy? Władze twierdzą że przede wszystkim rozwój. Bo elektrownia w Woli to praca i inwestycje

Japońska firma Mitsui & Co, koreański koncern Samsung C&T Corporation oraz chińska spółka Sepco Electric Power Construction Corporation to firmy zainteresowane wspólną z Kompanią Węglową budową elektrowni opalanej węglem w Woli.

Kompania poinformowała, że wpłynęły do niej te trzy oferty na finansowanie i budowę wysokosprawnego bloku energetycznego o mocy tysiąca megawatów na terenie dawnej kopalni Czeczott.

To dobra informacja dla gminy, sama budowa ma dać nawet 4 tys. nowych miejsc pracy. A w ukończonym obiekcie zatrudnienie znajdzie 250 osób. Gmina będzie mogła też liczyć na wpływy do budżetu.

- Cieszymy się, że miejsce przemysłowe po kopalni Czeczott znowu odżyje. Wpływy do budżetu pozwolą nam na dalszy rozwój gminy. Przy obecnym skromnym budżecie większość inwestycji udaje nam się zrealizować tylko dzięki środkom zewnętrznym - mówi Bogdan Taranowski, wójt Miedźnej.

Pieniędzy unijnych nie można jednak przeznaczyć na wszystko, czego gminie potrzeba.
- Cały czas musimy się wpisywać w programy, te nie są prowadzone na wszystkie rodzaje inwestycji - tłumaczy wójt. - Drogi, budynki komunalne, oświata, to dziedziny na które wydatki ciągle rosną, a budżet niestety jest bez zmian.
Liczymy, że dzięki elektrowni będzie lepiej mieszkańcom - dodaje.

Na budowie, która rozpocząć może się w przyszłym roku, już skorzystał powiat pszczyński, bo udało mu się sprzedać działki za około 4 mln zł, potrzebne Kompanii do budowy elektrowni. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami elektrownia w Woli, będąca wspólnym projektem KW i inwestora, ma powstać do 2019 r.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld euro. Zakładana rentowność projektu to ok. 10 proc. Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie i produkować ok. 5-7 terawatogodzin energii na rok.

W Miedźnej Kompania Węglowa uruchomiła punkt konsultacyjny dla mieszkańców, którzy mają wątpliwości czy elektrownia w Woli będzie bezpieczna i jak wpłynie na ich życie. Punkt znajduje się w Woli, przy ulicy Przemysłowej 6 (budynek byłego Hotelu Robotniczego). Czynny jest w poniedziałki, środy, piątki w godzinach od 9 do 17. Kontaktować można się także telefonicznie pod numerami 32 717 08 00, 32 757 22 04, 32 757 24 03.

KS/PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto