Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego kamelia nie kwitnie? O to musisz zadbać, jeśli chcesz doczekać się jej pięknych kwiatów. ABC uprawy kamelii

Katarzyna Józefowicz
Kamelie często kupujemy kwitnące. Jednak sprawienie, by zakwitły ponownie, jest dość trudne.
Kamelie często kupujemy kwitnące. Jednak sprawienie, by zakwitły ponownie, jest dość trudne. natmel/pixabay.com
Kamelie to piękne rośliny ozdobne, które w polskich warunkach najczęściej uprawia się w doniczkach. Mają przepiękne kwiaty, jednak dość trudno się ich doczekać. Radzimy, na co zwrócić uwagę i co robić, żeby kamelia zakwitła. Ważne jest podlewanie, nawożenie, ale też odpowiednia temperatura.

Spis treści

Urocze, eleganckie kwiaty kamelii o bardzo regularnych, niemal porcelanowych płatkach, układających się na kształt róży sprawiają, że każdy miłośnik kwitnących roślin chciałby uprawiać tę piękność w swoim ogrodzie lub na tarasie. Niestety, zadanie nie jest łatwe, bo pochodząca z Chin i Japonii kamelia japońska, którą najczęściej spotykamy w uprawie, to roślina dość wymagająca i kapryśna.

Sprawdź: Co robić, żeby róża chińska kwitła regularnie? Pielęgnacja hibiskusa doniczkowego

Jak wygląda kamelia?

Kamelia jest dużym krzewem lub małym drzewkiem, które w naturze może dorastać do 10-12 m wys., jednak wyprowadzone od niej odmiany ozdobne, często są niższe i osiągają ok. 1,5-2,5 m wys. Roślina ma rozłożysty, krzaczasty pokrój i wyprostowane, sztywne pędy, pokryte naprzemianległymi, dużymi, skórzastymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi, zimozielonymi liśćmi. Największą jej ozdobą są jednak piękne, choć bezwonne, duże, barwne, pojedyncze lub pełne kwiaty, które zwykle pojawiają się na krzewie…zimą (u niektórych odmian też wiosną. W zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, czerwone, różowe, kremowożółte lub dwukolorowe bądź pstre.

Uwaga na zimowanie kamelii

Jako gatunek kamelia japońska wykazuje słabą mrozoodporność, ale niektóre z jej nowszych odmian mogą znieść mróz do ok. -15°C. Nadal jednak nie jest to imponująca wytrzymałość na niskie temperatury, dlatego roślinę poleca się uprawiać w donicach, chowanych na zimę do widnego, chłodnego pomieszczenia (10-15°C).
Wtedy pod koniec lata (koniec lipca-sierpień), czyli w okresie zawiązywania przez krzew pąków kwiatowych, należy nieco ograniczyć podlewanie rośliny i zaprzestać jej nawożenia (częstsze podlewanie i nawożenie wznawiamy dopiero wtedy, kiedy roślina zakwitnie). Do pomieszczenia przenosimy kamelię we wrześniu lub październiku, kiedy jeszcze nocą temperatury nie spadają poniżej 0°C.
Najbardziej mrozoodporne odmiany możemy spróbować uprawiać przez cały rok w ogrodzie (najlepiej w najcieplejszych rejonach kraju), jednak nawet wtedy musimy liczyć się z tym, że w chłodne zimy mogą przemarznąć.

Czego jeszcze potrzebują kamelie?

Kamelie oprócz odpowiednich warunków do zimowania, wymagają też ciepłego, zacisznego, półcienistego stanowiska uprawy i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej ziemi o kwaśnym odczynie pH. Uwaga rośliny należy podlewać odstaną lub przegotowaną wodą, pozbawioną związków chloru i wapnia.

Nawożenie kamelii

Nie oczekują natomiast obfitego nawożenia, bo nie są szczególnie żarłoczne i łatwiej jest je przenawozić niż zagłodzić. Od czasu do czasu warto jedynie podać im niewielkie ilości nawozu dla różaneczników, który dostarczy krzewom niezbędnych składników pokarmowych i pomoże utrzymać pH podłoża na odpowiednio niskim poziomie.

Cięcie kamelii

Kamelia nie potrzebuje też systematycznego cięcia, gdyż posiada ładny, naturalny pokrój i rośnie dość wolno. Wystarczy jedynie raz na 2-3 lata skrócić nieco jej młode pędy, a wiosną, po kwitnieniu, wyciąć pędy krzyżujące się ze sobą, uszkodzone, złamane lub zdeformowane.

Dlaczego kamelia nie kwitnie?

Niestety, mimo troskliwej opieki i zapewnianiu roślinie odpowiednich warunków uprawy, nadal nie możemy być pewni, że doczekamy się kwiatów, gdyż powodów, dla których kamelia nie kwitnie, może być wiele. Jednym z najczęstszych jest między innymi:

  • przemarzniecie pąków kwiatowych lub całych pędów (u roślin pozostawionych na zimę w ogrodzie),
  • przegrzanie zimą (w przypadku krzewów trzymanych zimą w ciepłych mieszkaniach),
  • przesuszenie zarówno w okresie wegetacyjnym jak i w porze zimowego spoczynku (kamelie zrzucają pąki kwiatowe już po krótkotrwałym przesuszeniu),
  • przelanie (szczególnie w porze tworzenia pąków kwiatowych i zimą rośliny należy podlewać bardzo umiarkowanie),
  • zimne przeciągi,
  • przenawożenie,
  • gwałtowne zmiany temperatury,
  • podłoże o zbyt wysokim odczynie pH,
  • a nawet przekręcanie i przestawianie doniczki (krzew nie lubi zmiany stanowiska względem światła).

Na wszystkie wyżej wymienione niesprzyjające czynniki i błędy uprawowe, roślina może zareagować zrzuceniem pąków kwiatowych i brakiem kwiatów, dlatego jeśli chcemy się ich doczekać, musimy bardzo troskliwie zaopiekować się krzewem i spełnić wszystkie jego oczekiwania. Kiedy jednak kamelia w końcu zakwitnie, jej cudowne kwiaty wynagrodzą nam cały trud włożony w jej pielęgnację.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego kamelia nie kwitnie? O to musisz zadbać, jeśli chcesz doczekać się jej pięknych kwiatów. ABC uprawy kamelii - RegioDom.pl

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto