MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Choroby i szkodniki porzeczek. Zobacz, co osłabia i zjada krzewy. Sprawdź, jak zwalczać popularne szkodniki i choroby

Katarzyna Józefowicz
Porzeczki są często atakowane przez mszyce, ale nie tylko one zagrażają tym krzewom.
Porzeczki są często atakowane przez mszyce, ale nie tylko one zagrażają tym krzewom. Katarzyna Laszczak
Porzeczki to krzewy owocowe łatwe w uprawie i warto je mieć w ogrodzie. Może się jednak zdarzyć, że porzeczkę zaatakuje choroba lub szkodniki. Sprawdź, co dokucza porzeczkom i jakie są objawy popularnych chorób i aktywności szkodników oraz jak je zwalczać.

Spis treści

Popularne dawniej porzeczki na pewien czas odeszły w zapomnienie, jednak obecnie znów powracają do łask i coraz częściej pojawiają się w ogrodach. Ich kwaskowate owoce nie mogą wprawdzie równać się ze słodyczą malin czy borówek, jednak z powodzeniem mogą być wykorzystywane do przygotowywania rozmaitych przetworów, deserów i nalewek. Niestety, aby się ich doczekać, o rośliny trzeba troskliwie zadbać, a także chronić je przed szkodnikami i chorobami.

Sprawdź: Jak uprawiać porzeczki w ogrodzie: czerwone, czarne i białe

Mszyce na porzeczkach

Do grona najczęściej atakujących je szkodników należy przede wszystkim mszyca porzeczkowo-czyściecowa. Powoduje ona uszkodzenia roślin przez cały sezon wegetacyjny, ale jej obecność szczególnie dobrze widoczna jest wiosną.

  • Objawy: liście zaatakowanych roślin zwijają się na brzegach, a na ich powierzchni pojawiają się czerwonawe, pęcherzowate wybrzuszenia.
  • Zwalczanie: szkodnik może prowadzić do utraty przez roślinę liści oraz znacząco ograniczyć wielkość plonu, dlatego zaraz po jego zauważeniu, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin, zaczynając od środków naturalnych (np. Target Agrocover Spray, COMPO BIO spray), a w razie potrzeby sięgając po preparaty chemiczne (np. Mospilan 20 SP).
Mszyce porzeczkowo-czyściecowe powodują charakterystyczne wybrzuszenia liści, które nie zawsze kojarzymy z tymi szkodnikami. Ale wystarczy spojrzeć na
Mszyce porzeczkowo-czyściecowe powodują charakterystyczne wybrzuszenia liści, które nie zawsze kojarzymy z tymi szkodnikami. Ale wystarczy spojrzeć na spód blaszki, by je zobaczyć. Katarzyna Laszczak

Wielkopąkowiec porzeczkowy

Kolejny szkodnik zagrażający porzeczkom to wielkopąkowiec porzeczkowy. Ten mikroskopijny roztocz, kolonizuje przede wszystkim pąki, które w wyniku jego żerowania stają się nienaturalnie duże i nabrzmiałe, co najlepiej widać w okresie bezlistnym.

  • Objawy: wiosną porażone pąki się nie rozwijają, tylko brunatnieją i opadają, co prowadzi do zmniejszenia plonu. Ponadto roztocz uznany jest za głównego nosiciela wirusa odpowiadającego za rewersję porzeczki.
  • Zwalczaneie: ze szkodnikiem trudno jest walczyć, bo szybko się namnaża i rozprzestrzenia, dlatego w jego przypadku ważna jest profilaktyka, polegająca na lustracji krzewów w stanie bezlistnym i usuwaniu pędów z nabrzmiałymi pąkami. W razie potrzeby należy też zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin (np. Ortus).

Sprawdź: Jakie są szkodniki i choroby agrestu? Poznaj ich objawy i sposoby zwalczania

Przędziorek chmielowiec atakuje porzeczki

Kolejny szkodnik atakujący porzeczki to przędziorek chmielowiec. Ten maleńki roztocz kolonizuje głównie dolną część liści, dlatego trudno go w porę dotrzeć.

  • Objawy: o jego obecności mogą świadczyć jedynie żółte, drobne plamki na liściach oraz delikatna pajęczynka, widoczna głównie na łączeniu liścia z ogonkiem. Z tego względu należy nawet dwa razy w miesiącu prowadzać liście krzewów za pomocą lupy.
  • Zwalczanie: po stwierdzeniu obecności szkodnika, zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin (np. Ortus).

Inne szkodniki porzeczek

Oprócz powyższych szkodników porzeczkę mogą też zaatakować pryszczarki, zwójki i opuchlaki, a także owocnica porzeczkowa.

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa: choroba porzeczek i sosen

Porzeczkom zagrażają jednak nie tylko szkodniki, ale też choroby. Jedną z nich jest m.in. rdza wejmutkowo-porzeczkowa. Ta choroba grzybowa, będąca rdzą dwudomową, do pełnego rozwoju potrzebuje dwóch żywicieli: porzeczki i sosny (głównie wejmutki). Dlatego lepiej nie sadzić sosen i porzeczek w pobliżu siebie.

  • Objawy: drobne, nekrotyczne, żółte plamki, widoczne na wierzchniej stronie liści porzeczek i pomarańczowo-żółte skupiska zarodników, znajdujące się na spodzie blaszki liściowej. Choroba jest groźna dla obu roślin żywicielskich i może powodować ogałacanie ich z liści bądź igieł, a nawet prowadzić do zamierania całych pędów.
  • Zwalczanie: w razie stwierdzenia jej objawów, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony (np. Signum 33 WG, Magnicur Gold 50 WG).

Antraknoza liści porzeczki

Kolejna choroba grzybowa atakująca porzeczki to antraknoza liści.

  • Objawy: widoczne początkowo na brzegach liści drobne, ciemne plamki, które szybko się powiększają, obejmując całą powierzchnię liścia (podobną chorobą jest też biała plamistość liści porzeczek, ale w jej przypadku większe plamy mają białoszary środek i brązową obwódkę). Porażone liście żółkną, zamierają i opadają, co prowadzi do osłabienia krzewu oraz spadku plonów.
  • Zwalczanie: zarodniki grzyba zimują w opadłych liściach, dlatego ważne jest ich wygrabianie i niszczenie. W razie potrzeby należy też zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony (np. Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Miedzian Extra 350sc).

Inne choroby porzeczek to m.in. rewersja porzeczki i szara pleśń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Choroby i szkodniki porzeczek. Zobacz, co osłabia i zjada krzewy. Sprawdź, jak zwalczać popularne szkodniki i choroby - RegioDom.pl

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto