Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brama Żorska w Pszczynie znaleziona. Wykop zasypany. Ul. Wojska Polskiego bez utrudnień

Jolanta Pierończyk
Wykop na ul. Wojska Polskiego w Pszczynie, w trakcie wykopalisk archeologicznych
Wykop na ul. Wojska Polskiego w Pszczynie, w trakcie wykopalisk archeologicznych Jolanta Pierończyk
Brama Żorska w Pszczynie znaleziona. Znajduje się pod ulicą Wojska Polskiego, między zamkiem a zabudowaniami ulicy. Była jedną z dwóch bram pszczyńskich. Z całą pewnością istniała w 1468 r.

Brama Żorska w Pszczynie znaleziona. Wskazówka była precyzyjna: Brama Żorska zwana też Górną lub Niemiecką miała się znajdować między zamkiem a ciągiem zabudowań. Czyli pod dzisiejszą ulicą Wojska Polskiego. Kiedy przyszła kolej na remont tej ulicy, archeologowie postanowili sprawdzić, czy naprawdę tam jest.
- Szczerze mówiąc, niewiele o niej wiadomo, prócz tego, że była. Nawet nie wiedzieliśmy, czy była murowana, czy drewniana. A można nawet było się liczyć z tym, że w grę wchodziło drewno, ponieważ Pszczyna otoczona była bagnami, przez co nie było zbyt wielkiej potrzeby wznoszenia muru - mówi Grzegorz Mędrzycki, kierownik robót z pracowni archeologicznej z Oświęcimia, która prowadziła badania.
A jednak była z kamienia. Mur o grubości 140 cm. Jak wysoka? Tego, niestety, nie ustalono na podstawie fragmentu, jaki udało się odkryć w wykopie szerokim na 2 m, długim - na 36 metry. - Trafiliśmy na fragment przejazdu bramnego. Może przy okazji remontu drugiej części ulicy uda się odkryć przebieg muru, poznać szerokość tego przejazdu bramnego - mówi archeolog.

W Pszczynie były dwie bramy: Żorska i, w rejonie ulic Warownej i Piastowskiej, Krakowska, zwana też Dolną lub Polską. - Najstarsza wzmianka o Krakowskiej pochodzi z 1444 r. Natomiast w zapiskach z 1468 r. jest mowa o 10 groszach na tarcicę do bram. Bram, czyli musiały już być dwie - mówi archeolog.

Bramę Żorską znaleziono ją w warstwie fragmentów ceramiki XIV- i XV-wiecznej. - Do warstwy budowlanej nie doszliśmy, więc dokładnego czasu jej powstania nie jesteśmy w stanie podać. Na pewno było to około XV wieku - mówi Grzegorz Mędrzycki.
W wykopie znaleziono też drewnianą konstrukcję w formie korytka (pobrane zostały materiały do badania, które powinno wskazać czas ścięcia drzewa), ostre słupy wbite w ziemię. Znaleziono XVII-wieczny kanał, przyczółek mostu nad młynówką, która opływała zamek, czego pozostałością jest fosa przy Bramie Wybrańców. Nade wszystko z ziemi wydobywano fragmenty różnych naczyń najczęściej z XVII w. Do ciekawszych znalezisk należy szeląg ryski Zygmunta III Wazy z 1593 r.

Były też ołowiana kula z muszkietu, gliniana kulka do gry, fragmenty kafli z orłami, herbowych (na jednym jest herb Bielska), metalowe gwoździe, szpilki, mosiężne okucia, które mogły być okuciami księgi lub końcówkami skórzanego paska. Wydobyto ponadto fragment szklanej główki kogucika, prawdopodobnie z jakiejś cukiernicy czy innego naczynia stołowego , fragmenty fajek glinianych XVII- i XVIII - wiecznych.

Wszystko to trafiło do muzeum w Wodzisławiu Śląskim, gdzie jest najbliższy dział archeologiczny. W Muzeum Zamkowym nie ma, niestety, miejsca na te znaleziska

Archeolodzy znaleźli nową zagadkę

Wykop, w którym znaleziono Bramę Żorską jest już zasypany. Archeolodzy przenieśli się na teren prywatny przy tej samej ulicy Wojska Polskiego, gdzie odkryli drewnianą konstrukcję drewnianą z rurą drewnianą. - Jest to budynek 7,5 m x7,5 m. Wygląda to nam na młyn albo jakąś budowlę związaną z gospodarką rybną - mówi Grzegorz Mędrzycki.

Nie brakuje też fragmentów ceramiki i kafli, głównie z XVII w., na jednym widać orła Habsburgów. Znaleziono też siekierę, dwie ostrogi. Wykopaliska utrudniają deszcze..

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto