Zdrowie dzieci w naszych rękach - konferencja w Pszczynie dla pracowników placówek oświatowych i leczniczych

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
W pierwszym rzędzie organizatorzy: starosta Barbara Bandoła i Grzegorz Gołdynia, szef sanepidu w Tychach
W pierwszym rzędzie organizatorzy: starosta Barbara Bandoła i Grzegorz Gołdynia, szef sanepidu w Tychach Jolanta Pierończyk
"Zdrowie dzieci w naszych rękach" to konferencja w Pszczynie dla pracowników placówek oświatowych i leczniczych. Zorganizowały ją starostwo pszczyńskie i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach. W programie było osiem wystąpień na temat m.in. otyłości, suplementów diety, napojach energetycznych czy ergonomicznych mebli edukacyjnych. Wysłuchało ich pond 250 pracowników placówek oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczych z powiatu pszczyńskiego.

Podejmujące wiele ważnych tematów starostwo pszczyńskie wspólnie z Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach u progu nowego roku szkolnego 2023/2024 zorganizowało konferencję pt. "Zdrowie dzieci w naszych rękach".

Chodzi o odpowiedzialność placówek, w których dzieci i młodzież spędzają czasem więcej czasu niż w domu. Począwszy od odpowiedzialności dyrektorów za dobór krzeseł i stołów dostosowanych do wzrostu uczniów, a na produktach w szkolnych sklepikach skończywszy. W tę odpowiedzialność wchodzi także kontrola nad zawartością automatów z napojami, jakie się w nich znajdują. Na pewno - zwłaszcza w podstawówkach - nie powinno w nich być napojów energetycznych, które są wręcz zakazane poniżej 16. roku życia, a może i zakaz ten powinien obowiązywać dłużej ze względu na ich szkodliwe działanie na wątrobę.

- Wątroba to bowiem narząd miąższowy,który się rozwija do 21. roku życia - zaznaczyła dr Patrycja Kłósek-Bzowska, psychodietetyk i dietetyk kliniczny.

Wprawdzie od 1 września 2023 r. obowiązują ograniczenia dotyczące sprzedaży napojów energetycznych, ale - jak zaznaczyła prelegentka - ograniczenia te nie dotyczą małych puszek.

- I wystarczy kupić cztery puszki, żeby wyszło na to samo - podkreśliła dr Patrycja Kłósek-Bzowska.

Napoje energetyczne, jak powiedziała, powodują wyrzut insuliny, co nie tylko dodaje energii, ale i powoduje uczucie sytości.

- To pozwala zapomnieć o śniadaniu, drugim śniadaniu, a nawet obiedzie, zamiast czego dziecko czy nawet dorosły funkcjonuje przez cały dzień na 5-6 puszkach napoju energetycznego. Do posiłku zasiada się wieczorem. Efektem jest otyłość ze względu na dużą podaż energii wieczorem, natomiast węglowodany proste zawarte w napojach energetycznych prowadzą m.in. do cukrzycy typu 2 - tłumaczy dr Patrycja Kłósek-Bzowska.

Powiedziała i to, że działanie napoju energetycznego jest krótkie, po czym czuje się potrzebę sięgnięcia po kolejną dawkę.

Nie jest tajemnicą, że napoje energetyzujące ze względu na dużą zawartość kofeiny i możliwość jej przedawkowania, mogą powodować: nadmierną pobudliwość, kołatanie serca, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, problemy żołądkowe. Mogą także wzmagać poziom stresu i powodować stany lękowe, halucynacje, a nawet drgawki czy depresje.

- Nie jestem psychiatrą i nie do mnie trafiają pacjenci z problemami psychicznymi, ale i tak mam w ciągu roku do czynienia z kilkoma przypadkami depresji u dzieci, ich próbami samobójczymi lub samookaleczeniami - mówi dietetyczka.

Inny efekt uboczny uzależnienia od napojów energetyzujących w bardzo młodym wieku to łatwe przejście do uzależnienia od alkoholu i nikotyny.

Mówiła też o niebezpiecznym nowym trendzie łączenia napojów energetyzujących z alkoholem, co skutkuje złą oceną sytuacji.

- Łącząc te dwie substancje o przeciwstawnych działaniach (alkohol działa tonizująco, energetyk pobudza) można być pijanym i czuć się trzeźwym. W takim stanie najczęściej dochodzi do wypadków - podkreśliła.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Konferencja PiS przed szpitalem w Piotrkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie