18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Pszczynie: Otwarty dla turystów od wtorku

Karol Świerkot
Paulina Drobisz konserwuje jeden z obrazów w pracowni
Paulina Drobisz konserwuje jeden z obrazów w pracowni Karol Świerkot
Zamek w Pszczynie: Na wtorek wszystko ma być gotowe, eksponaty wrócą na swoje miejsce, a odwiedzający pszczyński zamek turyści nawet nic nie zauważą. Niby wszystko po staremu, ale to tylko pozory. Bo żeby eksponaty wyglądały na stare, ale zadbane, każdego roku trzeba je porządnie wyczyścić.

Zamek w Pszczynie:

Wielkie sprzątanie trwało od początku grudnia. - Najwięcej pracy wymaga czyszczenie i woskowanie podłóg - przyznaje Sylwia Smolarek, historyk sztuki, kurator działu wnętrz w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. - Dlatego kapcie dla turystów są i będą, bo u nas jako w jednym z nielicznych tego typu obiektów zachowały się oryginalne podłogi - dodaje. A jak przekonuje, nie wszędzie można położyć dywany, choć i tak w niektórych miejscach i położenie było konieczne.

- Dywany stanowią zabezpieczenie, m.in. przed butami na szpilkach - tłumaczy. Ale nie tylko podłogi przechodzą konserwację. Jedną z bardziej skomplikowanych operacji jest czyszczenie kryształowych żyrandoli w Sali Lustrzanej. Każdy waży ponad 100 kilogramów.

Zawieszone są na specjalnych kołowrotach na strychu zamku.

- Za pomocą jednego kołowrota opuszcza się i podnosi dwa żyrandole, dlatego całe przedsięwzięcie wymaga synchronizacji - tłumaczy Sylwia Smolarek.

Zaangażowanych w nią jest nawet kilkanaście osób. Bowiem część osób z sali lustrzanej obserwuje, czy żyrandole podnoszone są równo, natomiast na strychu kilka osób wciąga lampy.

- Komunikują się za pomocą radiotelefonu. Akcja jest prowadzona pod okiem głównego konserwatora Muzeum Zamkowego w Pszczynie - tłumaczy. Każda lampa musi zostać dokładnie wyczyszczona przed ponownym wciągnięciem.

To samo dzieje się z innymi eksponatami. Jak podkreśla kurator działu wnętrz, czyszczone są nawet najmniejsze poroża, których w zamku jest kilkaset. Meble czy dzieła sztuki trafiają natomiast do pracowni konserwatorskich, gdzie są reperowane przez specjalistów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto