Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa pokazująca zniszczenie i odbudowę miasta po wojnie otwarta w IPN

OPRAC.: MM
"Miasto ruin - miasto nadziei. Gdańsk zniszczony - Gdańsk odrodzony" - to tytuł wystawy IPN, która została otwarta w środę w Gdańsku. Na zdjęciach zaprezentowano fotografie zniszczonego miasta po wojnie i obrazy w technice 3D przedstawiające odbudowane budynki.

- Wystawa, którą dzisiaj otwieramy, to wyraz z jednej strony naszej miłości do Gdańska, chęci utrwalania jego lokalnej, wielowiekowej tradycji również w wymiarze materialnym, ale z drugiej strony jest to wystawa gorzka, bo pokazująca, ile II wojna światowa przyniosła zniszczeń, w tym bardzo ważnych dla nas w obszarze kultury - powiedział w trakcie otwarcia wystawy dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Marek Szymaniak.

Powojenny Gdańsk na wystawie IPN

Podkreślił, że wielki wysiłek, związany z odbudową Gdańska ze zniszczeń, miał swój głęboki sens.

Zauważył, że wiosna 1945 roku nie przyniosła Polsce wolności i oczekiwanej niepodległości, a wojska sowieckie traktowały Gdańsk jako miasto podbite, czego rezultatem były ogromne zniszczenia materialne. - Ta wystawa pokazuje, jak głęboko te zniszczenia sięgały. Szacuje się, że w centrum miasta dziewięćdziesiąt procent zabudowy miejskiej uległo zniszczeniu - przypominał szef gdańskiego oddziału IPN.

Jak tłumaczył współautor wystawy Artur Chomicz, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk, wystawa prezentuje obiekty nierozerwalnie związane z okresem największej świetności Gdańska, kiedy pozostawał on w granicach I Rzeczypospolitej, m.in. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Wielką Zbrojownię czy Zieloną Bramę.

Zaznaczył, że na wystawie ukazane zostały również zabytki absolutnie unikatowe na światową skalę – takie jak Wielki Młyn czy bazylika Mariacka.

Wystawa w technice 3D

Podkreślił, że wystawa została wykonana w technice 3D.

- Na zdjęciach możemy zobaczyć zmieniające się fotografie Gdańska zniszczonego po wojnie i porównać do tego, jak dane budynki wyglądają dzisiaj - powiedział.

Poza Arturem Chomiczem, wystawę współtworzyła Karolina Masłowska. Wystawa za darmo będzie dostępna dla zwiedzających do końca kwietnia br. na Targu Węglowym, na placu między Bramą Wyżynną a Katownią.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto