MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To będzie NAJDŁUŻSZY tunel w woj. śląskim - mamy ZDJĘCIA ze środka! Kiedy otwarcie?

red.
INWESTYCJE. To będzie jedna z najpiękniejszych tras w Polsce! W Beskidach, na Żywiecczyźnie powstaje brakujący odcinek trasy S1, tzw, obejście Węgierskiej Górki. Trasa będzie imponująca - wysokie estakady, mosty, zapierające dech widoki... Kiedy otwarcie?

Zobacz zdjęcia ze środka budowanego tunelu - kliknij TUTAJ!

To będzie najdłuższy tunel w woj. śląskim! Kiedy nim przejedziemy?

Przy okazji budowy tej drogi, powstają dwa najdłuższe tunele drogowe w woj. śląskim! Jeden o długości 984 m.- przez masyw Białożyński Groń, a drugi 834 metrów - przez masyw Barania Góra. Mamy zdjęcia ze środka!

Zobacz zdjęcia z budowy najdłuższych tuneli w woj. śląskim:

To będzie najdłuższy tunel drogowy w woj. śląskim! Powstaje w Beskidach

Powstające przy budowie S1 [tzw. obejścia Węgierskiej Górki] tunele drogowe, nie będą miały sobie równych w woj. śląskim!

Pozostałe najdłuższe tunele w regionie:

  • tunel węzła "Hulanka" w Bielsku-Białej - 238 metrów
  • tunel na DTŚ w Gliwicach - 493 metry
  • tunel pod Rondem w Katowicach - 657 metrów
  • tunel w Milówce na S1 - 807 metrów

Będzie jednym z najdłuższych w Polsce!

Powstające właśnie w Beskidach tunele dołączą do najdłuższych pozamiejskich tuneli drogowych w Polsce - będą drugim i trzecim najdłuższym w Polsce! Palma pierwszeństwa należy do "Tunelu im. Marii i Lecha Kaczyńskich" pod Luboniem Małym [Zakopianka] - ten ma długość ponad 2 km!

Tak będzie wyglądał przejazd najdłuższym drogowym tunelem w woj. śląskim!

Były protesty!

Budowa tzw. obejścia Węgierskiej Górki to ważna inwestycja mieszkańców regionu, ale także tysięcy kierowców podążających na Słowację. Dzięki budowie brakującego, 8,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 zmniejszy się nie tylko ruch przez centrum Węgierskiej Górki czy Milówki, ale także skróci dojazd do polsko-słowackiego przejścia w Zwardoniu.

O budowie tego odcinka mówiło się od lat, swego czasu protestowali w tej sprawie mieszkańcy powiatu. Ostatecznie umowa na budowę obejścia Węgierskiej Górki została podpisana końcem 2019 roku. Prace ruszyły wiosną 2020 roku.

Co słychać na budowie?

Ośmioipółkilometrową trasę ekspresową miedzy Przybędzą i Milówką buduje Mirbud S.A. Już na początku inwestycji wiadomo było, że nie będzie prosto. Do wydrążenia były cztery nitki dwóch tuneli w masywie górskim. To najtrudniejszy z elementów tej inwestycji i to właśnie budowa tuneli już na początku przyblokowała i opóźniła tę inwestycję.

Pierwszy, krótszy tunel, który liczy ponad 700 metrów, został już wydrążony jesienią 2022 roku. Niedawno dołączył do niego drugi tunel, którego pierwsza nawa została przewiercona dwa miesiące temu. W połowie września 2023 roku zakończył się kolejny etap tej ważnej inwestycji. Za pomocą ładunku wybuchowego została przebita druga nawa 900-metrowego tunelu w ciągu S1.

Przypomnijmy, że wyznaczona w górskim terenie trasa będzie w ponad 80 procentach biegła po różnego rodzaju obiektach inżynierskich, takich jak estakady, wiadukty, mosty czy tunele. Będzie prowadziła po aż pięciu estakadach, trzech mostach i przez dwa tunele.

To będzie NAJDŁUŻSZY tunel w woj. śląskim - mamy ZDJĘCIA ze ...

Budowa S1 w Beskidach - kiedy otwarcie?

Kiedy pojedziemy tym odcinkiem drogi ekspresowej? Na swojej stronie wykonawca, czyli firma Mirbud umieściła datę końca realizacji na rok 2025. I, prawdopodobnie, dopiero wtedy będziemy mogli przejechać tym odcinkiem. GDDKiA optymistycznie zakłada, że uda się otworzyć ten odcinek pod koniec przyszłego roku. Jednak Na rok 2025 planowane jest także oddanie kierowcom kilku pozostałych, obecnie będących w budowie, odcinków drogi S1. Niektóre z jej części będą gotowe wcześniej, inne dopiero w 2025.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: To będzie NAJDŁUŻSZY tunel w woj. śląskim - mamy ZDJĘCIA ze środka! Kiedy otwarcie? - Żywiec Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto