Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła podstawowa nr 2 w Pszczynie obchodzi swoje stulecie istnienia

Karol Świerkot
Minęło już sto lat odkąd pierwsi uczniowie przekroczyli po raz pierwszy jej progi. Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie obchodzi właśnie swoje setne urodziny.

Dzisiaj w niewielkim stopniu przypomina obiekt sprzed stu lat, to udało się tutaj zachować lokalny charakter, a śląskie tradycje cały czas są kultywowane z niezwykłą starannością zarówno przez uczniów jak i nauczycieli, z których wielu jest absolwentami szkoły. Jest to też jedyna szkoła w mieście, gdzie zajęcia z religii są także prowadzone dla dzieci ewangelickich. Dwójka słynie również z osiągnięć sportowych.

Zlokalizowana na obrzeżach miasta, kiedyś skupiała głównie dzieci chałupników z pobliskich Jankowic i Polnych Domów. Dzisiaj jej głównym atutem jest lokalny charakter. Szkoła cały czas kultywuje również śląską tradycję, a dzieci często posługują się gwarą. Jednak na przestrzeni minionych stu lat zmieniło się tu niemal wszystko inne. Bo dzisiaj np. o karach cielesnych uczniowie mogą tylko posłuchać od swoich dziadków.
- Jak było się niegrzecznym dostawało się trzcinką, dziewczyny po rękach, a chłopcy nie powiem gdzie - wspomina pani Gertruda, która naukę w dwójce rozpoczęła w 1926 roku.
Najgorzej było jednak w czasie II wojny światowej. - Wtedy można było dostać za wszystko, za krzywe siedzenie w ławce czy patrzenie w okno, przede wszystkim jednak za mówienie po polsku - mówi Barbara Wagstyl, nauczycielka historii.
Takie praktyki wychowawcze odeszły już jednak dawno w zapomnienie, podobnie jak przedmioty, których kiedyś się uczono. Bo lekcji kaligrafii czy śpiewu dzisiaj w planach próżno szukać. Zdecydowanie jednak młodzież była kiedyś bardziej zdyscyplinowana.

30.03.1912 r. - Gmach szkoły zostaje poświęcony. Wtedy dwójka jest jeszcze szkołą niemiecką.

1921 - Po przyłaczeniu Pszczyny do Polski, w szkole rozpoczyna się nauczanie w języku polskim. Szkoła przyjmuje również profil katolicki. Uczą sie tu jednak także protestanci.

1935 - Szkoła została rozbudowana o południowe skrzydło. Wcześniej bowiem mieściły się w niej tylko cztery klasy, do których uczęszczało 200 uczniów. Po rozbudowie liczba klas zwiększyła się do siedmiu i 700 uczniów.

1939 - 1945 - Okres wojny był dla szkoły burzliwy, najpierw szkołę zmieniono znowu na niemiecką, później utworzone zostały tu niemieckie koszary. W 1945 roku do budynku weszli Rosjanie i urządzili tutaj szpital.
Lata pięćdziesiąte - Dobudowana została pracownia robót ręcznych.

Lata 1972 - 1975 - Dobudowana została sala gimnastyczna.

1999 rok - W budynku szkoły zostaje przeprowadzony generalny remont dachu i modernizacja obiektu

Lata 2005 - 2006 - Rozbudowa szkoły, oddano do użytkowania cztery sale lekcyjne, szatnie i pokój nauczycielski.

Łucja Pollaschek - Jest najstarszą żyjącą absolwentką Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie. Urodziła się w 1914 roku. Natomiast naukę w ZS nr 2 rozpoczęła w 1921 roku.

Na strzelnicy - To potoczna nazwa SP 2. Pochodzi od strzelnicy Bractwa Kurkowego, która znajdowała się naprzeciwko szkoły.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto