Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roraty 2023 w parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach. Franciszkowy plac budowy

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Roraty 2023 w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach
Roraty 2023 w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach Jolanta Pierończyk
Roraty 2023 w parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach przebiegają pod hasłem "Franciszkowy plac budowy". Prowadzi je ks. Mateusz Pietruszka.

Roraty w parafii Miłosierdzia Bożego odbywają się wedle scenariusza z "Małego Gościa Niedzielnego". Dzieci spotykają się na "Franciszkowym placu budowy" i każdego dnia budują stajenkę dla Jezusa.

Wszystko zaczyna się od roratniej piosenki, której refren brzmi:
Taka mała, taka lichutka
stajeneczka, nic wielkiego,
ale jednak ugościła Boga samego!
Taki mały, taki słabiutki,
nowo narodzone Dziecię,
ale jednak Wszechmogący.
Raduj się, świecie
— cuda dzieją się...
Oooo...

A po niej - najbardziej ekscytujący dla dzieci moment otwierania roratniej skrzyneczki. 19 grudnia było tam pismo przewiązane żółtą wstążką. Okazało się, że to reguła św. Franciszka. Ale w skrzyneczce było jeszcze coś - żłóbek, kolejny element do stajenki.

Stajenka już jest prawie gotowa. Dzieciom zostały jeszcze trzy dni pracy. Roraty w kościele Miłosierdzia Bożego zaczynają się zawsze o 6.45.

Wielką ciekawostką kościoła Miłosierdzia Bożego jest kopia Madonny z Krużlowej, która ma niezwykłą historię.

Madonna z Krużlowej w Tychach

Madonna z Krużlowej należy do światowej kolekcji Pięknych Madonn reprezentujących styl dworski zwany też pięknym, który wytworzył się około roku 1400 roku. Nazywana jest Madonną z Krużlowej, bo właśnie w tej małopolskiej wsi odkrył ją w roku 1889 młody Wyspiański jako student ASP podczas wycieczki naukowej. Posłużyła mu jako model. Tematem pracy młodego Wyspiańskiego zainteresowali się jego profesorowie i 10 lat później rzeźba była już w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ks. Józef Sołtys zobaczył ją podczas szkolnej wycieczki w Pieskowej Skale na wystawie sztuki gotyckiej. Miał wtedy 15 lat. Bardzo mu się spodobała. Po raz drugi zobaczył ją w domu śp. ks. Jana Kapołki, budowniczego kościoła Jana Chrzciciela w Tychach.

Kiedy ks. Jan Kapołka zmarł, ks. Józef Sołtys został zaproszony do jego domu w Łaziskach Górnych, by zgodnie z wolą zmarłego wybrać sobie coś z pamiątek po nim. Ks. Jan Kapołka chciał bowiem, by trafiły one do budujących się kościołów tyskich (wtedy budowały się kościoły św. Benedykta oraz świętych Franciszka i Klary i miał się budować kościół Miłosierdzia Bożego).
- Wybrałem barokowy kielich i księgi liturgiczne – wspomina ks. proboszcz Józef Sołtys. - Na biurku zmarłego księdza zobaczyłem figurę Madonny z Krużlowej. Mniejszą niż oryginał, gipsową, ale bardzo dobrej jakości.

I tak figura trafiła do Tychów. Kiedy przyszedł czas na decyzje dotyczące wystroju kościoła Miłosierdzia Bożego w Tychach, proboszcz zdecydował, że stanie w nim m.in. figura Matki Bożej jak ta z Krużlowej.

- Wykonaliśmy dokładną kopię tej, która znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego – opowiada ks. proboszcz. - Jest dziełem rzeźbiarza Zygfryda Grossa spod Góry św. Anny. Polichromię wykonała Weronika Ratajska.

I tak Tychy mają replikę niezwykle ciekawego zabytku gotyku międzynarodowego zwanego, jak już wspomnieliśmy, stylem dworskim lub pięknym. Typ Pięknej Madonny jako naówczas nowy wariant Matki Boskiej z Dzieciątkiem, charakteryzują kaskady materiałów (główny element dekoracyjny) i dziewczęca, śliczna twarz Maryi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Roraty 2023 w parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach. Franciszkowy plac budowy - Tychy Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto