Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przysięga powstańcza pod Trzema Dębami w Pszczynie. 100 lat później ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Obchody 100. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego w Pszczynie
Obchody 100. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego w Pszczynie Jolanta Pierończyk
Przysięga powstańcza pod Trzema Dębami w Pszczynie złożona 16 sierpnia 1919 r. została powtórzona w tym samym miejscu 100 lat później, 16 sierpnia 2019 r. Przy pomniku stał harcerski poczet sztandarowy z autentycznym sztandarem powstańczym kompanii ćwiklickiej i rudołtowickiej. Tak Pszczyna świętowała 100. rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Przysięgam Panu Bogu wszechmogącemu, że jako dobry żołnierz będę spełniał wszystkie rozkazy mojej przełożonej władzy powstańczej.Ślubuję dotrzymać tajemnicy organizacyjnej i na wezwanie walczyć z bronią w ręku o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Tak mi dopomóż Bóg

- taką przysięgę sto lat temu złożyli pod Trzema Dębami uczestnicy pierwszego powstania śląskiego.

16 sierpnia 2019 r., w setną rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego, odbyła się uroczystość, podczas której odegrana była nie tylko scena ślubowania, ale także otrzymania rozkazy o wybuchu powstania. Rozkaz dostał 21-letni Aleksy Fizia. Był jednak napisany na świstku papieru, co budziło wątpliwości. Z tym wątpliwościami Fizia udał się do Jana Kędziora, siostrzeńca ks. Jana Kapicy. Ten przyznał, że on by takiemu świstkowi nie dał wiary. Wychodząc od Kędziora spotkał Stanisława Krzyżowskiego. Ten jednak oświadczył, że zna i kuriera, i człowieka, który rozkaz wydał i należy ten rozkaz wykonać.

Rozkaz został wydany. Powstańcy pszczyńscy mieli się spotkać pod Trzema Dębami, niestety, ktoś zdradził i powstańców ogniem przywitali żołnierze Grenzschutzu. Mężczyźni rozpierzchli się. Do niewoli niemieckiej dostał się tylko jeden z nich, Paweł Moroń.

Historii pierwszego powstania poświęcona jest świeżo wydana książka prof. Mariana Małeckiego pt. "Pszczyna-Tychy 1919. Pierwsze powstanie śląskie".

16 sierpnia 2019 r. Pod Trzema Dębami spotkały się rodziny powstańców śląskich z Pszczyny oraz Alfons Mrzyk, który brał udział w bitwie o Bolonię, a także władze miasta i powiatu oraz mieszkańcy Pszczyny. Była to okazja do zaprezentowania nowego godła Pszczyny.

Warto podkreślić, że na czas uroczystości mury Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie opuścił autentyczny sztandar powstańczy kompanii ćwiklickiej i rudołtowickiej. Są na nim wyhaftowani św. Kazimierz Królewicz i św. Stanisław Kostka, patroni polskiej młodzieży.
Był to jego drugi od czasów II wojny światowej udział w uroczystościach. Pierwszy raz było w marcu 2019 r. podczas ślubowania wojsk obrony terytorialnej w Gliwicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto