Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie już otwarte ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie Jolanta Pierończyk
Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie już otwarte. Przy dworcu PKP powstał budynek z poczekalnią, pomieszczeniami do sterowania ruchem, Biurem Informacji Turystycznej, toaletami i pokojem dla rodziców z dzieckiem. Obok jest sześć stanowisk, z których codziennie odjeżdżać będzie 178 autobusów różnych linii, a w weekendy - kilkadziesiąt. Są też tablice, na których wyświetlany jest faktyczny, a nie planowany czas przyjazdu autobusu. W sąsiedztwie jest zadaszony parking na 180 rowerów oraz parking na około 200 aut. I jest postój taksówek.

- Powiat pszczyński jest jedynym powiatem ziemskim na Śląsku, który podjął się realizacji takiej inwestycji i który wziął na swoje barki organizację komunikacji w tej wersji. Od lat w Pszczynie nie ma dworca autobusowego. Ulokowanie inwestycji w XIX-wiecznej dzielnicy Pszczyny, która nie była przez lata zagospodarowana, w lokalizacji bliskiej dworca kolejowego, tworzy z niej centrum przesiadkowe, które będzie służyć mieszkańcom powiatu i wszystkim, którzy Pszczynę odwiedzać będą. To nowoczesny obiekt, a jednocześnie nawiązujący architekturą, stylem i materiałami do historii - mówił podczas otwarcia centrum przesiadkowego Paweł Sadza, pomysłodawca inwestycji, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego. Przypomniał także, że kiedy powiat planował centrum przesiadkowe, PKP kreśliło plany przejazdu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Dworcowej. - Mamy nadzieję, że uda się do tej inwestycji wrócić - dodał.

- To miejsce integruje wszystkie środki transportu: kolej, autobus, samochód i rower. Teraz pasażerowie w komfortowych warunkach mogą oczekiwać na transport oraz znacznie szybciej przesiadać się pomiędzy różnymi środkami lokomocji - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Powiatowe Centrum Przesiadkowe jest obiektem energooszczędnym: na budynku oraz dachu peronów autobusowych zainstalowano ponad 200 paneli fotowoltaicznych i samoodśnieżających.

Znajdują się tu elektroniczne rozkłady jazdy oraz tablice informacyjne, a także dwa infokioski, z których pasażerowie dowiedzą się najważniejszych informacji o powiecie i komunikacji.

Przed budynkiem wyeksponowano fragment schronu przeciwlotniczego z II wojny światowej.

Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie stanęło w miejscu, które przed jego budową było niewielkim wzgórzem czy wałem, w którym ukryty był rzeczony schron. Po usunięciu ziemi, schron został odsłonięty.

Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie zaczęło działać 4 listopada o świcie. Pierwszych pasażerów starostwo powiatowe witało kawą i herbatą. Uroczyste otwarcie nastąpiło w samo południe. Wstęga nie została przecięta, ale przerwana przez wjeżdżający na dworzec autobus.

Podczas uroczystości burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, jako szef partnera projektu (gmina wybuduje dwa mniejsze centra przesiadkowe i sieć dróg rowerowych) wręczył staroście Barbarze Bandole autobus-zabawkę z życzeniem, by kiedyś komunikacja w Pszczynie była wspólna: miejsko-powiatowa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto