Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe święto: Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Będzie dniem wolnym od pracy?

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Brama powitalna, przez którą w czerwcu 1922 r. wojsko polskie wkroczyło do Pszczyny. Replika tej bramy, którą 100 lat temu ufundował książę pszczyński Jan Henryk XV, stanęła na rynku w Pszczynie już w 2019 r. dla uczczenia 100. rocznicy pierwszego powstania śląskiego. Miała się tam pojawiać co roku w hołdzie uczestnikom kolejnych powstań śląskich, ale z powodu pandemii nie stanęła w 2020 r. Była natomiast w 2021 r. i jest już teraz.
Brama powitalna, przez którą w czerwcu 1922 r. wojsko polskie wkroczyło do Pszczyny. Replika tej bramy, którą 100 lat temu ufundował książę pszczyński Jan Henryk XV, stanęła na rynku w Pszczynie już w 2019 r. dla uczczenia 100. rocznicy pierwszego powstania śląskiego. Miała się tam pojawiać co roku w hołdzie uczestnikom kolejnych powstań śląskich, ale z powodu pandemii nie stanęła w 2020 r. Była natomiast w 2021 r. i jest już teraz. Jolanta Pierończyk
Narodowy Dzień Powstań Śląskich - nowe święto w kalendarzu. Ustalone zostało na 20 czerwca. W tym roku będzie obchodzone po raz pierwszy. Jako dzień wolny od pracy? Z jakim programem w stolicy województwa?

Narodowy Dzień Powstań Śląskich obchodzony będzie 20 czerwca, w którym to dokładnie 100 lat temu, w 1922 r., na Górny Śląsk wkroczyło wojsko polskie, a stało się to w konsekwencji trzech powstań śląskich z lat 1919-1921.

- Jesteśmy jednym z nielicznych regionów, które ma święto narodowe - podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na antenie Radia Katowice i dodał, że w dzisiejszej sytuacji wojny na Ukrainie sami widzimy, jaką wagę ma mundur oraz walka o suwerenność.

Jak powiedział wojewoda śląski, tegoroczne obchody będą skupione na inscenizacji wjazdu gen. Szeptyckiego do Katowic. Na pewno będzie msza św., inne punkty programu są dopiero w przygotowaniu.

Czy Narodowy Dzień Powstań Śląskich będzie dniem wolnym od pracy?
- Niestety, nie. Będzie dniem świętowania w naszych sercach. Mam nadzieję, że także w sposób aktywny w różnego rodzaju uroczystościach i innych przedsięwzięciach - powiedział wojewoda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto