Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2016 Pszczyna: Już po polskim. Pytania były "w sam raz"

Katarzyna Granda
Maturzyści zakończyli pisemny egzamin podstawowy z języka polskiego. W większości uczniowie z „Chrobrego” przyznali, że egzamin nie był trudny.

[Aktualizacja godz. 13.00]

Egzamin rozpoczął się o godzinie 9 i trwał 170 minut. Pierwsi uczniowie "Chrobrego", z sal zaczęli wychodzić jakieś 30 min przed upływem czasu. - No w sumie nie było źle, tylko moim pytania były źle sformułowane – mówiła tuż po wyjściu z sali Agnieszka Łach z 3e. Tłumaczy, ze w jej ocenie pytania były tak sformułowane, że nie można było jednoznacznie ustalić o co chodzi.
Ogólnie uczniom tematy spasowały. -Temat rozprawki dotyczył IV cz. Dziadów Adama Mickiewicza. Pytanie brzmiało "Czy warto kochać, jeżeli miłość jest źródłem cierpienia" .Fajny temat.- mówi Agnieszka.
Ci uczniowie, którzy nie zdecydowali się na pisanie rozprawki, mogli pokusić się o interpretację wiersza Z. Herberta "Dałem słowo". Z rozmów z maturzystami wynikał, że jednak ten temat cieszył się wśród uczniów mniejszą popularnością.
- Temat rozprawki, bardzo mi się podobał. Mickiewicz. Dziady. Teksty tez były proste. Czytanie ze zrozumieniem było o "Lalce" B. Prusa i o mowie w Internecie - opowiada Marzena Szulczyk.
- Nie było trudno. Tak w sam raz do zrobienia. Tematy fajne. - mówiły tuz po egzaminie Karolina i Ola.

[a]http://www.dziennikzachodni.pl/edukacja/matura/

[Aktualizacja]
Maturzyści już piszą. Sprawdzaliśmy jakie emocje tuż przed rozpoczęciem matury pisemnej z języka polskiego, towarzyszą uczniom z I liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

- Dziś w sumie się nie boje. Największy stres mam dlatego, ze zapomniałem dowodu i czekam aż ktoś mi go przywiezie – mówił spotkany jeszcze przed szkołą Jarosław Niesyto z III a.
W szkole stres był wyczuwalny. - Boimy się i to bardzo. Ale myślę, że jak wejdziemy to już będzie ok. Stres opadnie i trzeba będzie się skupić. - mówiła Agnieszka z 3d. - Cały czas stresu nie było, póki tu nie przyszłam – przyznaje Klaudia Komraus.
- Nastroje są bojowe – mówił tuż przed rozpoczęciem matury z języka polskiego Mikołaj Szafarczyk z 3d. - Nie boimy się właściwie dodała jego koleżanka z klasy Marzena Szulczyk.
Jakie były życzenia uczniów dotyczące pytań na polskim? Ja bym chciała "Wesele", a nie chciałabym Sienkiewicza i „Chłopów” - wylicza uczennica. - Z racji tego, że jest rok Sienkiewicza to uważam, że zdecydowanie będzie Sienkiewicz ale byłoby fajnie gdyby była „Lalka” B. Prusa, bo „Lalka” zawiera większość motywów i wątków – mówił Mikołaj. Zupełnie innego zdania była Agnieszka z 3d. Myślę, że nie będzie Sienkiewicza, za dużo w nim historii żeby był na maturze – obstawiała Agnieszka i dodała, że ma nadzieję, ze nie będzie zagadnień dotyczących „Szewców”.- Ja tylko chciałabym, żeby nie było „Nad Niemnem” a ogólnie to damy radę. Trzeba będzie sobie z tym poradzić. - Klaudia Komraus

Maturę w „Chrobrym” na auli otworzył starosta Paweł Sadza. Dla rozluźnienia opowiedział uczniom anegdotę, ze swojej matury, którą zdawał w ekonomiku – Na języku polskim, ustnym, wyprodukowałem się, opowiadałem chyba 12 minut, po czym moja nauczycielka z języka polskiego powiedziała: „No Pawle, bardzo dobrze. Dostateczny”.- opowiadał. - Nic się nie martwcie po waszych minach widzę, że wszystko będzie w porządku. Powodzenia. Trzymam kciuki. Nie dajcie się przede wszystkim stresowi. - życzył starosta. - I bądźcie spokojni, bo za miesiąc będziecie mieć najdłuższe wakacje w historii- zakończył starosta.
Egzamin potrwa 170 min. Jakie były pytania i jak poszło uczniom? Będziemy sprawdzać na bieżąco.

Przygotowania do matury trwały miesiącami. Dziś uczniowie zweryfikują swoją wiedzę.

W naszym regionie do egzaminu maturalnego po raz pierwszy przystąpi ponad 32 tys. uczniów - tegorocznych absolwentów oraz tych, którzy szkołę skończyli w poprzednich latach, ale nie zdecydowali się podchodzić do egzaminu. Do tego ponad 10 tys. uczniów przystąpi do matury po raz kolejny.

Z egzaminem dojrzałości będą mierzyć się również maturzyści ze szkół z naszego powiatu.

Arkusze egzaminacyjne już czekają. Matury tradycyjnie rozpoczynają się o godzinie 9 . Dziś uczniowie sprawdza swoją wiedzę z języka polskiego. Także dziś, tych którzy wybrali poziom rozszerzony egzaminu z języka polskiego czeka jeszcze egzamin o godzinie 14.00.
Już niedługo okaże się jakie pytania znalazły się na egzaminie. Od tygodni trwały spekulacje czy w tym roku będą „Dziady” Mickiewicza, czy może „Lalka” Prusa. Jednym z zadań maturzystów będzie napisanie dłuższej wypowiedzi związanej z określonym tematem w nawiązaniu do lektur, które dobrze znają. Jak poszło maturzystom z powiatu? Relacje z matur dziś na naszym portalu. Wyniki z egzaminów uczniowie poznają dopiero 5 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto