Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Pszczyńskie Spotkania Chóralne zgromadziły ponad 250 widzów [ZDJĘCIA]

Redakcja
fot. Pszczyńskie Centrum Kultury.
Stu trzydziestu wykonawców, ponad dwustu pięćdziesięciu widzów. Sala widowiskowa Pszczyńskiego Centrum Kultury okazała się zbyt mała, by wszystkich pomieścić. W niedzielę (30.01.2011) odbyły się I Pszczyńskie Spotkania Chóralne. Wzięło w nich udział pięć zespołów wokalnych z terenu naszej gminy. Dochód z imprezy został przeznaczony na budowany w Piasku Dom Kulejących Aniołów.

Jako pierwszy na scenie pojawił się najstarszy nie tylko w Pszczynie, ale w całym województwie chór „Lutnia” - jeden z najstarszych na Śląsku zespołów śpiewaczych. Liczy sobie aż 103 lata. W ubiegłym roku „Lutnia” otrzymała statuetkę Stanisława Moniuszki nadaną przez władze Województwa Śląskiego oraz Laur Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z okazji 100-lecia Związku. Prezesem chóru jest Elżbieta Kuźnik – Waleczek, a dyrygentem Grażyna Wiera.

Po doświadczeniu przyszła pora na debiut. Żeński chór „Cantemus” ze Starej Wsi wystąpił na profesjonalnej scenie po raz pierwszy. Ciepłe przyjęcie publiczności pozwoliło szybko zapomnieć o debiutanckiej tremie. Chór prowadzony przez Romanę Baron zaprezentował kilka pieśni ludowych, a na koniec piosenkę „My Way” Franka Sinatry.

Jako trzeci na scenie zameldował się mający prawie 80-letnią tradycję Chór Parafii Ewangelicko – Augsburskiej. Założony w okresie międzywojennym zespół wielokrotnie występował za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Czechach, Austrii i Szwecji. Obecnie liczący 25 członków chór, pod batutą Aleksandry Niemiec rozwija tradycję wspólnego przeżywania i śpiewania pieśni religijnych.

Klema to z języka greckiego „winna latorośl”. Taką nazwę przyjął powstały pięć lat temu w Piasku chór tamtejszej parafii. We wczorajszym koncercie wystąpił on w towarzystwie kwartetu smyczkowego prezentując kilka kolęd oraz pieśni religijnych. Każdego roku chórzyści uczestniczą w warsztatach muzycznych, które pomagają w rozwoju zespołu. Warto zaznaczyć, że w prowadzonej przez Liliannę Tyc „Klemie” większość stanowią osoby młode.

Pszczyńskie Spotkania Chóralne zakończył zespół kameralny „Con Fuoco”, który zafundował zgromadzonej publiczności muzyczną podróż po całym świecie. Dyrygowany przez Katarzynę Machnik laureat Tyskich Spotkań Kolędowych oraz Ogólnopolskiego Konkursu „Ars Liturgica” w Gnieźnie, zabrał nas m.in. do gorącego Meksyku. Południowoamerykańską pieśń ludową „De Colores” Con Fuoco zaśpiewał w oryginalnych meksykańskich sombrerach.

Po tym występie Krystyna Fuławka, prezes Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pszczynie, podziękowała Marcelinie Leki, która była pomysłodawczynią zorganizowania śpiewającego koncertu, wszystkim wykonawcom oraz licznej publiczności. Fundusze pozyskane ze sprzedanych cegiełek – biletów (2 500 zł) przeznaczone zostaną na budowę Domu Kulejących Aniołów w Piasku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto