Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień wolontariatu w Pszczynie: Wyróżniono wolontariuszy

[email protected]
Międzynarodowy Dzień Wolontariatu w Pszczynie był okazją do wyróżnienia pszczyńskich wolontariuszy. Wyróżnienia wręczono im na specjalnej gali. Impreza odbyła się po raz trzeci.

Na pomysł organizacji imprezy wpadła radna Marcelina Leki. Przy organizacji tegorocznej imprezy pomagała siostra Lidia, prowadząca Dom Pomocy Społecznej w Pszczynie. Dochód pochodzący z imprezy przekazany został na wsparcie ośrodka. Podczas gali, którą uświetnił występ Ireneusza Krosnego zebrano 7314,10 zł.

Spotkanie wolontariuszy przyciągnęło tłumy. Na sali zasiadł komplet publiczności. W imprezie uczestniczyli starosta pszczyński Paweł Sadza oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, który wyróżnionym wolontariuszom wręczył listy gratulacyjne i statuetki.
- Podczas koncertu pokazaliśmy wielu ludzi o wielkim sercu, których na co dzień nie widać. Wolontariusze angażują się w działalność Ośrodka Pomocy Społecznej. Cieszę się dzięki imprezie udało się zebrać środki, które powędrują na wsparcie działalności ośrodka – powiedziała radna Marcelina Leki

Dzień wolontariatu w Pszczynie: Wyróżnieni wolontariusze:

Ewa Kołodziejczyk i Krystian Latko - przyczynili się czynnie do powstania Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Kiedy tworzyli stowarzyszenie spodziewali się setki studentów, obecnie jest ich prawie 350-ciu, i wszyscy regularnie uczestniczą w zajęciach odbywających się w 34 grupach.

Dr Marian Małecki –historyk, od wielu lat prowadzi edukację historyczną w ramach działalności Pro Memoria Stowarzyszenia Bitwy pod Pszczyną 1939. Jest on pomysłodawcą Muzeum Dziejów Militarnych Śląska, które powstaje w Domu Ogrodnika.

Sławomir Pastuszka – opiekuje się cmentarzem żydowskim w Pszczynie. Nekropolia, jest regularnie porządkowana. W ciągu ostatnich 5-ciu lat udało się odnowić ponad 170 nagrobków. Sławomir Pastuszka jako opiekun wykonał kompletną inwentaryzację nagrobków, podczas której spisano ponad 400 nazwisk pochowanych.

Rafał Kajca jest przedstawicielem Pszczyńskiej Grupy Motocyklowej, która od dwóch lat organizuje akcję Motoserce – motocykliści dzieciom. To jedna z największych motocyklowych imprez na Śląsku. Podczas Motoserca motocykliści oddają krew, w tym roku udało się zebrać ponad 50 litrów.

Dorota Szklanny zajmuje się wolontariatem wraz z uczniami gimnazjum nr 1 w Pszczynie. Prowadzi kwesty przy parafii Wszystkich Świętych.

Edyta Jończy udziela się jako wolontariuszka w Centrum Wsparcia Dzieci i Rodziny „Przystań. Pani Edyta pomaga w nauce podopiecznym rodzin zastępczych jak i wychowankom placówki.

Zenobia Wrońska – od 2 lat co tydzień odwiedza Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny w pszczyńskim szpitalu. Pomaga chorym rozmawiając z nimi, pociesza ich, przytula, częstuje swoimi domowymi wypiekami. Pomaga również w załatwieniu niezbędnych lekarstw.

Edwarda Giel – Wolontariuszką Domu Pomocy Społecznej jest od niedawna, już zjednała sobie serca i zaufanie Pani Zofii, która do tej pory była osobą zamkniętą w sobie, wycofaną i niedostępną. Dzięki pani Edzi Zofia znów się uśmiecha, ma chęć do życia i wyczekuje kolejnego spotkania ze swoją przyjaciółką.

Henryk Kowalczyk – od wielu lat pomaga Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – „Kulejącym Aniołom” . Pan Henryk od wielu lat organizuje koncerty Musica Sacra w Kościele Ewangelickim , z których dochód przeznaczony jest na budowę domu Kulejących Aniołów w Pszczynie.

Maria Podemska - wieloletnia wolontariuszka Hospicjum św. Ojca Pio. Jako pielęgniarka posługuje u chorych już od dwunastu lat. Była więc obecna niemal od początku działalności hospicjum i wraz z innymi osobami tworzyła je. Zawsze szczera i ciepła, bez wahania niesie pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna

Justyna Lazarek – uczennica LO Chrobrego. Bezinteresownie zaangażowana w organizację festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna oraz innych imprez kulturalnych, m.in. ubiegłorocznego koncertu Pszczyńska Folk Regeneracja

Józef Ryguła – pomaga dzieciom na Ukrainie, organizuje kolonie, obozy. Jako prezes Komitetu Pomocy w ciągu 22 lat zorganizował 40 pielgrzymek na wschód celem poznania Kultury Kresowego Dziedzictwa Narodowego. Pan Józef organizuje również zbiórki darów dla Polaków mieszkających za granicą, głownie na wschodzie. Zajmuje się także transportem darów.

Tomasz Wyrobek – członek OSP w Ćwiklicach już ponad 15 lat. Obecnie jest jej prezesem. Pomaga innym nie tylko ratując ich mienia, ale często życie. Swój wolny czas poświęca działaniom z młodzieżą przygotowując ich do funkcji strażaka ochotnika.

Dawid Wuzik - główny organizator pięciu edycji pszczyńskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki jego zaangażowaniu udało się pozyskać sponsorów, Dawid był również koordynatorem pracy wolontariuszy. W sztabie, któremu szefował udało się zebrać łącznie w ciągu pięciu edycji ponad 100 tysięcy złotych

Źródło: UM Pszczyna

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto