Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dzieje się w Tychach: Mecz legend, Kosmogonie, KRON...

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Stare Tychy
Stare Tychy Jolanta Pierończyk
Dzieje się w Tychach: Mecz legend, Kosmogonie, KRON.. To nasze rekomendacje na ten sobotni listopadowy dzień. Będą emocje, ale też okazja do refleksji i sentymentalnych podróży.

Mecz legend

Na boisku spotkają się gwiazdy światowego futbolu (jak Michael Owen, Alessandro Del Piero, Luis Garcia czy Marco Materazzi) i Polska Biznes Liga.

Na 13.30 zaplanowany jest pokazowy trening sław światowego futbolu z młodzieżą. Mecz Legend z Polską Biznes Ligą rozpocznie się o godzinie 15. Na boisku zobaczymy również byłych reprezentantów Polski - Radosława Majewskiego i Damiana Gorawskiego, a także trenera bramkarzy Grzegorza „Gabor” Jędrzejewskiego, znanego z programu Turbokozak w Canal+. Sędzią głównym tego prestiżowego meczu będzie Szymon Marciniak, obecnie czołowy arbiter piłkarski na świecie.

Cała impreza potrwa około 3-4 godzin i obfitować będzie w liczne atrakcje dla kibiców.
Jej inicjatorem jest Safe Server Solution Foundation, która wspiera młode polskie sportowe talenty w niedofinansowanych dyscyplinach sportu.

Dochód z meczu w Tychach pójdzie na organizację obozów sportowych dla zdolnej młodzieży, umożliwiając jej trenowanie pod okiem najlepszych specjalistów.

Bilety kosztują 100 zł (dla dzieci i młodzieży szkolnej) oraz 200 i 250 zł dla pozostałych kibiców. Szczegółowe informacje o wejściówkach można znaleźć na stronie internetowej organizatorów Meczu Legend - Polska Biznes Liga.

Kosmogonie

Do 3 marca w Tichauer Art Gallery można oglądać wystawę pt. "Siudmak. Kosmogonie". Autor, Wojciech Siudmak, uchodzi za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Mówią o nim "polski Dali". Jego dzieła są wykorzystywane do plakatów muzycznych, spektakli teatralnych i filmowych.
Siudmak. Kosmogonie WIDEO

KRON

Do 5 stycznia w Muzeum Miejskim w Tychach trwa pierwsza krytyczna wystawa Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON, który rozwiązał się 40 lat temu. Jej trzon tworzyli Michał Cała (ur. 1948), Tadeusz Kluba (ur. 1951), Krzysztof Pilecki (ur. 1958), Henryk Rączkowski (1952–2008), Mieczysław Wielomski (1948–2018) i Zbigniew Zalewski (ur. 1951).

Członkowie KRONU na przełomie lat 70. i 80. XX wieku dokumentowali Śląsk – kolonie robotnicze i familoki, często tuż przed wyburzeniem (Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Martinschacht w Świętochłowicach), fotografowali hałdy i tereny przemysłowe na terenie Górnego Śląska (np. w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Świętochłowicach i Zabrzu), ale też ludzi w tym krajobrazie. Nazywali siebie „młodymi gniewnymi”, silną inspirację odnajdując w kinie brytyjskim nowej fali lat 60. XX wieku. Swoje prace stawiali w kontrze do oficjalnej fotografii Śląska publikowanej na łamach prasy. W ciągu zaledwie kilku lat wypracowali jedyny taki w skali regionu – spójny i wyraźnie sprecyzowany, zarówno w zakresie tematu, jak i środków formalnych – sposób obrazowania śląskiego krajobrazu. Używali obiektywu szerokokątnego, który pozwalał uzyskać dużą dynamikę zdjęcia, szczególnie w ciasnych podwórkach i wąskich uliczkach. Stosowali także długi obiektyw – wyolbrzymiał dalekie plany. Człowieka ukazywali zawsze w kontekście, na tle familoków czy we wnętrzach mieszkalnych. Ich odbitki wyróżniał wysoki kontrast. Mawiali, że Śląsk był ciemny, czarny, smolisty i takie też były ich fotografie. Obrazy miały budzić świadomość ekologiczną. Zwracać uwagę na warunki życia na obszarach przemysłowych. Rejestrować architekturę osiedli robotniczych, często tuż przed wyburzeniem.

- czytamy na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach.
Wstęp wolny.

Warto zaplanować

Dzieciniec teatralny
Warsztaty twórcze z cyklu „Teatr się dzieje” będą odbywać się raz w miesiącu, w niedzielę,dla dzieci od 5 lat.
Program warsztatów przygotowywany i realizowany przez zespół edukatorek Teatru Małego ma na celu ukazanie teatru jako przestrzeni pełnej twórczej dynamiki, miejsca, które się dzieje, nie stoi. W programie - działania o charakterze plastycznym, jak i teatralnym, ruchowym czy muzycznym.
Najbliższe spotkanie już jutro, 19 listopada, w godz. 12-13.30. W Pasażu Kultury Andriomeda.
Cena biletu - 10 zł.
Następne spotkania: 10 grudnia, 14 stycznia (zawsze w godz. 12-13.30).

Casting
Do 1 grudnia jest czas na wysłanie zgłoszenia na casting do sztuki "Pies, który jeździł koleją". Będzie to kolejna produkcja Teatru Małego w Tychach. Casting będzie miał charakter grupowego spotkania warsztatowego pt . „Ciało w ruchu-przestrzeń czucia”. Podczas czterogodzinnego spotkania (12.00-17.00 z godzinną przerwą)
"Poszukiwani są performerzy i performerki, również ci ze szczególnymi potrzebami, powyżej 25. roku życia, otwarci na pracę z ciałem i słowem, posiadających doświadczenie w pracy ruchowej opartej o improwizację. Mile widziani studenci/absolwenci wydziałów tańca", czytamy w zapowiedzi.,

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzieje się w Tychach: Mecz legend, Kosmogonie, KRON... - Tychy Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto