18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Goczałkowicach zostanie przekazany gminie

Karol Świerkot
Dworzec PKP w Goczałkowicach - Zdroju przekazany gminie
Dworzec PKP w Goczałkowicach - Zdroju przekazany gminie
Zabytkowy dworzec PKP w Goczałkowicach-Zdroju zostanie w końcu przekazany gminie. O przejęcie nieruchomości Goczałkowice zabiegają już od 9 lat. Dla uzdrowiskowej gminy, dworzec to kwestia wizerunku

11 września do Urzędu Gminy wpłynęło pismo w sprawie przekazania nieruchomości gminie. to znaczy że Goczałkowice wreszcie będą mogły obiekt rekultywować.

Dworzec dla gminy jest ważny pod względem wizerunkowym, aby kuracjusze w Zdroju w końcu mogli korzystać z dworca w cywilizowanych warunkach, ponadto aby zabytkowy obiekt był miejscem kulturalnym w gminie.

Pierwsze stanowisko władz Gminy w sprawie przejęcia dworca zostało wyrażone w uchwale z 11 lipca 2006 r. Od tego czasu rozmowy z PKP były mniej lub bardziej owocne.

W ubiegłym roku odbyło się kilka spotkań z przedstawicielami PKP w sprawie warunków przekazania nieruchomości na rzecz gminy.

- Stanowiska Urzędu i PKP w tej sprawie było rozbieżne. Przedstawiciele PKP postulowali oddanie obiektu na podstawie art. 39 ust.3 z dnia 8 września 2000r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”

To jest: „Mienie PKP SA może być przekazane nieodpłatnie, w drodze umowy, na własność jednostkom samorządu terytorialnego, na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych tych jednostek w dziedzinie transportu.”

- Właśnie te inwestycje infrastrukturalne służące wykonywaniu zadań własnych gminy w dziedzinie transportu były kwestią sporną - dodaje Ożarowska

Wątpliwości gminy dotyczyły o jakie inwestycje chodzi, czy nieruchomość może być w przyszłości zagospodarowana na inne cele, jakie zadania własne w dziedzinie transportu jest zobowiązana realizować gmina Goczałkowice-Zdrój,

- Przedstawiciele Urzędu Gminy nie zgadzali się na warunki oferowane przez PKP, definitywnie odmówili podpisania protokołu uzgodnień na warunkach narzuconych przez PKP i zaproponowali przejęcie nieruchomości na innej podstawie prawnej tj. w oparciu o art. 39 ust. 4 wymienionej wyżej ustaw - mówi Ożarowska

To jest: „Mienie, którego zagospodarowanie, na zasadach określonych w ust. 1 i ust. 2, nie jest możliwe, a względy ekonomiczne nie uzasadniają jego utrzymywania, może zostać zlikwidowane lub przekazane nieodpłatnie Skarbowi Państwa, jednostkom samorządu terytorialnego lub państwowym jednostkom organizacyjnym.”

- Powyższa podstawa prawna nie zawiera żadnych uwarunkowań i nie narzuca ograniczeń. Podstawa prawna, z pozoru drobiazg, ma kolosalne znaczenie w przyszłości tj. po przejęciu nieruchomości. Przesądza bowiem o jej zagospodarowaniu, przeznaczeniu, sposobie użytkowania i wykorzystania - tłumaczą władze gminy

Z powodu rozbieżnych stanowisk PKP podjęło działania związane ze sprzedażą dworca. W dniu 14 czerwca 2013r. odbył się pierwszy przetarg. Cena wywoławcza - 330 tysięcy złotych; brak oferentów.

W sierpniu ogłoszono rokowania, które również nie przyniosły rezultatów. W tej sytuacji wznowiono rozmowy z gminą. Dworzec PKP w Goczałkowicach może teraz trafić do gminy.

Jak zagospodarować dworzec PKP w Goczałkowicach? Piszcie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto