MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum przesiadkowe Zabrze Goethego otwarte. Dawna „belka” zmieniła się nie do poznania! Zobaczcie zdjęcia

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 12 lat
Zabrze Goethego i Rokitnica Pętla to dwa nowe centra przesiadkowe, które od soboty, 10 lutego, zaczną obsługiwać pasażerów. W obu miejscach zatrzymywać się będą autobusy niemal 40 linii. - Oznacza to, że zabrzańscy pasażerowie zyskają dwie lokalizacje, gdzie będzie można dogodnie przesiadać się i z których łatwo będzie dojechać komunikacją miejską w różne części miasta i Metropolii – podkreśla Zarząd Transportu Metropolitalnego. 9 lutego oficjalnie otwarto obiekt przy ul. Goethego, na scenie wystąpili Verba i Matt Palmer.

Zabrze Goethego – centrum przesiadkowe oficjalnie otwarte

9 lutego odbyło się otwarcie dworca autobusowego wybudowanego na miejscu dawnej „Belki” przy ul. Goethego w Zabrzu.

- Kto pamięta jak wyglądała nasza "Belka" jeszcze w 2022 roku? Deszcz, wiatr i zimno, z którymi musieli mierzyć się pasażerowie komunikacji publicznej. Dziś to miejsce jest nie do poznania – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Prace przy budowie nowego obiektu przy ul. Goethego ruszyły w lutym 2022 r. Centrum przesiadkowe ma powierzchnię ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Znalazły się w nim perony komunikacji autobusowej i parking, a także poczekalnia i punkty usługowe. Na otwarciu wystąpili Verba i Matt Palmer.

Zobacz zdjęcia z otwarcia centrum przesiadkowego w Zabrzu

Dzień wcześniej, 8 lutego, otwarto centrum przesiadkowe w Zabrzu-Rokitnicy znajdujące się przy ul. Krakowskiej. Czwartkowe wydarzenie rozpoczęło się koncertem Skolima.

- W obu miejscach dostępne mają być także stacje ładowanie pojazdów elektrycznych, strefy Kiss&Ride oraz infrastruktura towarzysząca (biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu P&R) – przekazuje UM Zabrze.

Rokitnica Pętla ma otwarte perony i zewnętrzny parking. Pasażerowie znajdą tu poczekalnię i punkty z drobnymi usługami. Obiekt ma powierzchnię 276 metrów kwadratowych.

- Dzięki realizacji inwestycji poprawimy jakość komunikacji oraz przesiadania się na transport zbiorowy i rowerowy. Wzrośnie również liczba miejsc parkingowych. Inwestycja będzie służyła mieszkańcom Zabrza oraz podniesie poziom bezpieczeństwa. Istotnym efektem realizacji projektu będzie redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – komentuje Małgorzata Mańka-Szulik.

Projekt „Centrum Przesiadkowe w Zabrzu” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Obie inwestycje w Zabrzu kosztowały ponad 100 mln złotych.

- Budowa centrów przesiadkowych była ambitnym zadaniem, które wymagała pracy wielu ekspertów, jak również poważnych zmian organizacyjnych w ruchu drogowym i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej - powiedział Tomasz Saternus, dyrektor Jednostki Gospodarki Nieruchomościami, która nadzorowała budowę centrów przesiadkowych w Zabrzu.

Tak wyglądała budowa centrum przesiadkowego w Zabrzu

Centra przesiadkowe w Zabrzu 10 lutego zaczną obsługiwać pasażerów

Na przystanki Rokitnica Pętla i Zabrze Goethego będą wjeżdżać autobusy prawie 40 linii.

- Rozpoczęcie obsługi tego samego dnia dwóch węzłów przesiadkowych w jednej gminie to wyjątkowa okoliczność. W naszej dotychczasowej historii tylko raz miał miejsce taki przypadek – podkreśla Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

W związku z uruchomieniem ukończonych obiektów, ZTM informuje o zmianach w rozkładach jazdy autobusów kursujących w Zabrzu.

- Miasto umożliwia nam korzystanie przystanków, a to oznacza, że dla pasażerów możemy wprowadzić liczne modyfikacje tras i rozkładów jazdy oraz – co najważniejsze – zwiększyć możliwości podroży – przekazuje Michał Wawrzaszek.

Przystanek Zabrze Goethego będzie obsługiwać autobusy 33 linii: M16, M24, 6, 7, 7N, 15, 23, 32, 32N, 47, 81, 83, 86, 89, 111, 156, 198, 199, 234, 250, 270, 280, 286, 617, 617N, 647, 659, 706, 709, 720, 840, 840N i 932.

- Korzystając z tych połączeń będzie można m.in. dojechać do Biskupic, Grzybowic, Helenki, Kończyc, Mikulczyc, Pawłowa i Zaborza w Zabrzu, ale i do Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Katowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Tarnowskich Gór – podkreśla ZTM.

Na Rokitnicy Pętli zatrzymywać się będą autobusy 11 linii: 15, 20, 57, 81, 83, 92, 111, 132, 158, 169 i 617N. Stąd możliwy będzie dojazd do Helenki, Mikulczyc, Biskupic i Grzybowic – dzielnic Zabrza, a także do Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Pyskowic, Tarnowskich Gór i Zbrosławic.

- Wraz z wprowadzeniem zmian na wyżej wymienionych liniach wdrożone jednocześnie zostaną inne modyfikacje w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Do najważniejszych należy zaliczyć m.in. likwidację tymczasowych przystanków Rokitnica Pętla oraz Zabrze Plac Dworcowy, uruchomienie obsługi przystanków Mikulczyce Moniuszki nż i Os. Kopernika – dodaje ZTM.

Ponadto przywrócone zostaną stałe trasy linii 32 i 32N oraz kursy linii 932 w relacji Gliwice CP – Zabrze Goethego, a skrócona zostanie trasa linii 71 do relacji Gliwice CP – Pyskowice Szpitalna.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich zmian w rozkładach jazdy są dostępne na stronie rj.metropoliaztm.pl w zakładce „komunikaty”. Można tu również znaleźć schematyczne mapki pokazujące organizację ruchu w zabrzańskich centrach przesiadkowych. Grafiki są również dostępne w naszej galerii.

- Z racji tego, że liczba wprowadzanych zmian jest duża, rozkłady jazdy będą systematycznie publikowane na stronie internetowej organizatora transportu – dodaje ZTM.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centrum przesiadkowe Zabrze Goethego otwarte. Dawna „belka” zmieniła się nie do poznania! Zobaczcie zdjęcia - Dziennik Zachodni

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto