Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

79. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody w Pszczynie Pod Trzema Dębami

red
Pszczyńskie obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Pszczyńskie obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej powiat.pszczyna.pl
79. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pszczyńskie obchody rozpoczęły się mszą w kościele Podwyższenia Krzyża Św. i MB Częstochowskiej, następnie nastąpił przemarsz na cmentarz wojenny Pod Trzema Dębami w parku i składanie kwiatów.

79 lat temu, 1 września, wybuchła II wojna światowa. Główne uroczystości odbyły się Pod Trzema Dębami, gdzie spoczywa 205 żołnierzy, którzy stracili życie w dniach 1-2 września, 20 powstańców śląskich i harcerzy pszczyńskich rozstrzelanych przez Niemców 4 września.

Nie była to zbrodnia przypadkowa. Nasi pszczyńscy harcerze to byli harcerze, którzy byli uczniami naszego gimnazjum. Przyjechali tutaj wcześniej, żeby w internacie się przespać i rano 1 września rozpocząć rok szkolny. Oczywiście, założyli mundurki harcerskie i tak zostali przez Niemców, którzy wkroczyli do Pszczyny, zatrzymani i rozstrzelani. Miejsce kaźni znajduje się kilkaset metrów stąd

- mówił wicestarosta pszczyński Krystian Szostak, apelując jednocześnie o krzewienie pamięci o poległych na ziemi pszczyńskiej żołnierzach, powstańcach śląskich i harcerzach.

- Pamiętajmy, aby zawsze, kiedy się tutaj pojawiamy, wspomnieć tych, którzy zginęli, walczyli za naszą niepodległość i tych, dzięki którym dzisiaj możemy się tutaj spotykać, żyjąc w niepodległej Polsce. To miejsce jest dla nas wszystkich. Niech łączy, a nie dzieli - mówił burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli m.in. samorządowcy i delegacje z powiatu pszczyńskiego, Proszowic, Radłowa i Tarnowa, przedstawiciele instytucji i organizacji, młodzież i dyrektorzy szkół, a także krewni poległych pod Pszczyną.

Podczas uroczystości płk Edmund Tyszka, prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tarnowie wręczył złote medale 35-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, które zostały przyznane staroście Pawłowi Sadzy oraz burmistrzowi Dariuszowi Skrobolowi.

Żródło: powiat.pszczyna.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto