Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014: II tura w Pawłowicach

Aleksandra Smolak
Wybory 2014: II tura w Pawłowicach. 16 listopada podczas pierwszej tury wyborów mieszkańcy gminy Pawłowice nie podjęli decyzji, kto przez cztery lata będzie zarządzać ich gminą. W niedzielę runda druga. Już ostateczna. Przewodniczący Rady Gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel dostał od swoich wyborców 34,51 proc. poparcia. A pełniący po śmierci wójta gminy Pawłowice Damiana Galuska funkcję wójta Marek Lucjan zdobył 25,01 proc. poparcia.

Wybory 2014: II tura w Pawłowicach

Kogo podczas drugiej tury wyborów wybiorą na stanowisko wójta mieszkańcy gmin Pawłowice powinniśmy się dowiedzieć w niedzielę w nocy. Czy wybór dla mieszkańców tej gmin będzie prosty czy nie, nie nam oceniać. My jednak postanowiliśmy go nieco ułatwić i przybliżyć Wam, drodzy Czytelnicy, poglądy na najważniejsze problemy dla gminy. W tym celu zaprosiliśmy do debaty kandydatów na wójta gminy Pawłowice.
Każdy z kandydatów dostał od nas cztery takie same pytania. Każdy miał tyle samo czasu na odpowiedź.

W tej gminie sprostanie spuściźnie po dotychczasowym wójcie gminy Damianie Galusku będzie niesamowicie trudne i to o to pytaliśmy kandydatów. Ponadto poruszyliśmy temat szkód górniczych w gminie i cen wody. Co odpowiedzieli? Czytajcie!

Marek Lucjan - Ma 43 lata. Urodził się w Krzyżowicach, ale obecnie mieszka w Golasowicach. Jest żonaty i ma wykształcenie wyższe. Ukończył studia magisterskie na wydziale pedagogicznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz studia podyplomowe w zakresie Administracji publicznej w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej. Od 2011 r. pełnił funkcję zastępcy wójta gminy Damiana Galuska. Wcześniej od 1995 r. był dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach.

Franciszek Dziendziel - Ma 60 lat, jest żonaty i ma dwójkę dzieci i troje wnucząt. Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Wrocławskim i Politechnice Śląskiej. Posiada uprawnienia i doświadczenie m.in. w zakresie geologii, hydrogeologii, wiertnictwa, górnictwa, budownictwa i zarządzania zasobami ludzkimi. Od 24 lat radny Rady Gminy Pawłowice, a od 16 lat przewodniczący Rady Gminy Pawło-wice. Jest członkiem zarządu Wojewódzkiego Forum Przewodniczących Rad Gmin i Powiatów. Swoje doświadczenie zdobywał w samorządach studenckich, Radzie Sołeckiej, kółku rolniczym, Komitecie Obywatelskim oraz Radzie Gminy. Współorg. współpracy z miastami partnerskimi.

Jak chcą panowie sprostać spuściźnie po wójcie Damianie Galusku?

Marek Lucjan – Poprzez kontynuację zamierzeń wójta, kierowników i osób, które wspólnie z wójtem, dotychczas współpracowały. Krok po kroku będziemy kontynuować rozpoczęte przez wójta działania. Tych dzieł, które zostały wcześniej dokończone będziemy pilnować żeby dobrze funkcjonowały. Niektóre osoby mówią, że kontynuując dzieło wójta nie będą nic zmieniać i wszystko zostanie po staremu. Jest to zaprzeczenie samo w sobie. Moim zdaniem sukcesem wójta było wprowadzanie ciągłych zmian w funkcjonowaniu gminy i poszukiwanie lepszych rozwiązań. Wójt zawsze nam powtarzał, że musimy dbać o to żeby gmina Pawłowice była o krok do przodu na tle innych gmin. I dotychczas nam się to w wielu obszarach życia gminy udawało, między innymi przez to, że wójt nie lubił powtarzać utartych schematów.

Franciszek Dziendziel - Wójt Damian Galusek, podobnie jak ja, był z ugrupowania Samorządni dla Gminy Pawłowice. Wygraliśmy ponownie tegoroczne wybory do Rady Gminy wprowadzając 9 radnych i zawieramy koalicję, która pozwoli na posiadanie 13 mandatów w 15-osobowej Radzie. Chcę kontynuować rozwój gminy. Zamierzam dokonać bilansu otwarcia, ustalić hierarchię potrzeb, możliwości i cele działania pod kątem dalszego zrównoważonego rozwoju wszystkich sołectw gminy, wykorzystując dokonania mojego poprzednika.

Jak zamierzają panowie rozwiązać problem szkód górniczych?

Marek Lucjan - Od dawna obowiązuje zgoda gminy na to, żeby kamień dołowy jako odpad poprodukcyjny z kopalni składować na powierzchni. Musimy zadbać jednak o to, żeby mieszkańcom gminy nie utrudniał życia pył unoszący się z hałdy. Dużo mieszkańców cierpi z powodu szkód górniczych, a dokładniej pękających domów. Gmina ma wypracowany w tej kwestii schemat współpracy z kopalnią. Systematycznie spotykamy się osobami, które są odpowiedzialne za szkody górnicze i sprawy hydrologiczne. Większość spraw załatwiamy na bieżąco. Staramy się też pomagać mieszkańcom w egzekwowaniu odszkodowań czy naprawy szkód ze strony kopalni.

Franciszek Dziendziel- Przekazywanie informacji mieszkańcom o planowanej eksploatacji i prognozowanych deformacjach, a także stosowanej profilaktyki, niezwłoczne usuwanie skutków szkód górniczych oraz zwrot utraconych korzyści, są niezbędne dla współistnienia naszej gminy i kopalni. Nabyte doświadczenie w pracy zawodowej, gdzie jestem odpowiedzialny za szkody górnicze i współpracę z 28 gminami górniczymi, pomoże mi w rozwiązywaniu problemów ze szkodami górniczymi oraz pozwoli na pomoc mieszkańcom w ich indywidualnych problemach.

Co z odcięciem od GPW i nowymi ujęciami wody? Czy ceny wody w gminie będą jeszcze obniżone?

Marek Lucjan -Uważam, że nie jest możliwe odcięcie od GPW. Musimy utrzymywać możliwość alternatywnych dostaw wody. Budowa ujęć i stacji uzdatniania w Warszowicach jest już w trakcie realizacji. Wiąże się to też z budową magistrali i doprowadzeniem wody do Pawłowic i innych sołectw. Uważam, że za dwa lata system będzie działał i będziemy mogli mieszkańców i większe zakłady pracy zaopatrywać w wodę ze studni głębinowych. Będziemy również dbać o to, żeby cena wody w gminie była najniższa w okolicy. Nie sądzę, że obniżymy ją jeszcze bardziej. Obniżka taka musiałaby się odbyć kosztem koniecznych inwestycji w infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną.

Franciszek Dziendziel - Wybudowanie nowych ujęć wody głębinowej nie skutkuje odcięciem się od dostaw wody z GPW. Wybudowane kolejne studnie głębinowe w 100% zaspokoją zapotrzebowanie mieszkańców gminy w wodę, której jakość jest lepsza od niektórych kupowanych wód mineralnych. Koszt produkcji tej wody będzie znacznie niższy od dostarczanej z GPW. Uwzględniając koszt inwestycji, zysk może pojawić się za około 4-5 lat i wtedy będzie można obniżyć cenę wody. Póki co, cena wody w Pawłowicach jest najniższa w całym regionie.

Czy objęty przez panów urząd będzie kontynuacją polityki Damiana Galuska, czy będzie to kadencja rewolucji?

Marek Lucjan - Wójt zawsze mnie przestrzegł przed działaniami rewolucyjnymi. Większość zmian, które udało nam się wprowadzić w ostatnim czasie, było wprowadzonych na zasadzie kompromisu i ewolucji. Po niespodziewanym odejściu wójta zostało kilka inicjatyw, które zostały zatrzymane w połowie ich realizacji. Nie wszyscy w gminie wiedzą jakie miały zostać podjęte dalsze kroki w kwestii np. zmian w systemie komunikacji, zmian w organizacji jednostek i zakładów budżetowych, budowy obwodnicy czy dalszego zagospodarowania terenów inwestycyjnych. Jestem przekonany, że znam dalszy plan realizacji tych zamierzeń. Dlatego moja praca będzie kontynuacją polityki wójta Galuska.

Franciszek Dziendziel - Do nowej Rady Gminy weszło 12 radnych poprzedniej kadencji. Przewodniczyłem Radzie przez ostanie 16 lat, a nasza praca oparta była na ścisłej współpracy i porozumieniu z wójtem. Dlatego zamierzam kontynuować prowadzoną politykę współpracy, co gwarantuje sprawne zarządzanie gminą i jej stabilny rozwój. Moje kwalifikacje zawodowe, doświadczenie w zarządzaniu i nadzorowaniu spółkami skarbu państwa oraz własną firmą, jak i 24 letnie doświadczenie samorządowe w RG pomogą mi w sprostaniu temu wyzwaniu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto