Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złodzieje kart działają najczęściej w wakacje

Joanna Ćwiek-Świdecka
Coraz częściej zamiast z gotówki, korzystamy z kart płatniczych. Z jednej strony jest to bezpieczniejsze, bo nie nosimy przy sobie dużej sumy pieniędzy. Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że używając karty, też można paść ofiarą złodzieja - pisze w swoim najnowszym raporcie Expander.

- W przypadku kradzieży pieniędzy klient traci całą zrabowaną kwotę. Jeśli posługujemy się kartą, to w razie jej utraty strata nigdy nie przekroczy kwoty o równowartości 150 euro, co gwarantuje ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych - mówi Paweł Majtkowski, analityk Expandera.

Przestępców poza samą kartą interesują dwie informacje o niej: numer (i inne dane wybite na karcie) oraz kod PIN. Numer karty może być wykorzystany do transakcji w internecie, natomiast PIN wraz z samą kartą lub jej kopią - do pobierania gotówki z bankomatu.

Aby chronić nasz numer karty, powinniśmy niszczyć wszystkie pokwitowania, które otrzymujemy w sklepach. W tym celu warto sprawić sobie domową niszczarkę do dokumentów (ceny takich urządzeń spadły obecnie poniżej 100 zł). Najgroźniejszym obecnie przestępstwem związanym z kartami jest skimming. Polega on na kopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty przez przestępców i stworzeniu na tej podstawie kopii karty.

W tym celu wykorzystywane są miniaturowe czytniki kart. Niewielki rozmiar takiego urządzenia powoduje, że karta może zostać "zeskanowana" nawet na oczach ofiary. W sytuacji, gdy karta została skopiowana i użyta bez podania PIN-u, banki nie obciążają klientów powstałymi w ten sposób stratami. Inaczej jest, gdy złodziejom udało się podejrzeć PIN, bo może być trudno udowodnić, że doszło do skopiowania karty. Dlatego gdy wprowadzamy kod PIN, powinniśmy robić to dyskretnie.

Szczególnie jest to ważne podczas zakupów w sklepach, gdzie przy kasie korzystamy z przenośnych PIN-padów, bo każda postronna osoba, może być przestępcą. Dlatego trzeba zawsze zasłaniać klawiaturę, kiedy wprowadzamy PIN.

Ofiarą skimmingu można także paść przy bankomacie, na którym przestępcy instalują czytniki, zapisujące zawartość paska magnetycznego karty podczas jej wprowadzania. Natomiast kod PIN poznają dzięki miniaturowej kamerze lub poprzez nałożenie na oryginalną klawiaturę bankomatu jej dokładnie wykonanej kopii.

By się ustrzec przed skopiowaniem karty, przed wypłatą powinniśmy dokładnie obejrzeć bankomat. Zauważenie jakiegokolwiek podejrzanego elementu powinno nas skłonić do rezygnacji. Z tego właśnie względu warto korzystać z tych samych bankomatów, wtedy łatwiej jest nam zauważyć zmiany w ich wyglądzie.

Warto także zasłonić ręką klawiaturę bankomatu, gdy wprowadzamy kod PIN. Zasadą jest, że jeśli osoba wybierająca pieniądze sama nie widzi wprowadzanego przez siebie kodu (bo dokładanie zasłania klawiaturę ręką), to przestępcy także nie będę w stanie go podejrzeć.

Każdy posiadacz kart powinien także na bieżąco sprawdzać przychodzące wyciągi bankowe, a w sytuacji gdy znajdzie na nich transakcje, których nie wykonał, natychmiast zawiadomić bank i zastrzec kartę. Często bowiem zdarza się, że klienci nie zaglądają nawet do szczegółowych zestawień transakcji i nie zauważają, że padli ofiarą oszustwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto