Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za dużo owoców w sadzie? To może do banku żywności. Francja tak robi

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Kadr z dziennika telewizyjnego France 2 z dnia 16 września 2021
Kadr z dziennika telewizyjnego France 2 z dnia 16 września 2021 Jolanta Pierończyk
Francja mówi NIE marnowaniu żywności. Teraz jesienią pełne ręce roboty mają stowarzyszenia wolontariuszy, które zbierają jabłka w ogrodach właścicieli nie mających pomysłu na zagospodarowanie tego wszystkiego, co na drzewie się znajduje. Rok temu powstało np. stowarzyszenie "Aux arbres citoyens", które zorganizowało w zeszłym sezonie 200 zbiórek, których efektem były prawie 3 tony jabłek przekazane bankowi żywności.

Nazwa stowarzyszenia "Aux arbres citoyens" jest parafrazą pierwszych słów "Marsylianki" "Aux armes, citoyens", czyli "do broni, obywatele", a w nazwie stowarzyszenia mamy "do drzew, obywatele".

Stowarzyszenie powstało w La Rochelle (miasto znane z siedziby Templariuszy) rok temu i organizuje zbiórki owoców w swoim regionie. W zeszłym roku było ich 200, podczas których zebrano prawie 3 tony owoców. Wszystkie trafiły do banku żywności.

Wolontariusze działający w stowarzyszeniu to ludzie różnych zawodów: piekarz, fryzjerka, dyrektor szkoły, emeryt... Z własnymi drabinami i koszami ruszają jesienią na pomoc właścicielom ogrodów, którym brakuje czasu lub ochoty na przetwarzanie plonów, jakie wydają duże drzewa owocowe. A ci otwierają bramy i z radością witają tych, którzy w kilkadziesiąt minut opróżnią gałęzie i wywiozą owoce tam, gdzie zrobi się z nich dobry użytek. Bo szkoda wyrzucić, przykro patrzeć, jak owoce spadają i gniją.

Wolontariuszy zapraszają nie tylko właściciele ogrodów z jabłoniami, ale też z innymi drzewami owocowymi. Zdarzają się też zbiory fig.

Odbiorcami tych owoców są banki żywności, skąd darmowe jabłka trafiają do ludzi, którzy przy swoich skromnych dochodach omijają półki z owocami.

Stop marnowaniu mówią też właściciele różnych upraw, zapraszając na pole nie tylko wolontariuszy ze stowarzyszeń, ale także ludzi, którzy chcieliby nazbierać sobie np. pomidorów na własne potrzeby.

Reportaż na temat zbiórek owoców i warzyw został wyemitowany w dzienniku telewizyjnym na antenie France 2 w cyklu "Pomysł dla Francji". Jest to cykl, do którego każdy może zgłosić coś ciekawego.

Pomysł ze zbiórką owoców jest świetny. Na pewno wart przeszczepienia na nasz grunt, gdzie problem z nadmiarem owoców w prywatnych sadach czy ogrodach działkowych jest częsty.

Na razie mamy portal "myzbieramy.pl", choć to nie to samo, bo tam za te własnoręcznie zebrane owoce i warzywa się płaci (mniej niż w sklepie, ale jednak).

Niektórzy właściciele działek czy sadów radzą sobie z nadmiarem poprzez wystawianie owoców w skrzynkach przed bramy z zaproszeniem do częstowania się. Jest to jakiś sposób.
Niestety, wiele jabłek jednak trafia na kompost. Szkoda.

A może inicjatywę wykazałyby też instytucje charytatywne i rozwiesiły ogłoszenia: że przyjmą, że można im przywieźć...? Od czegoś trzeba by zacząć, by jabłka nie pozostały na gałęziach na zimę.

29 września jest Międzynarodowym Dniem Świadomości na Temat Strat i Marnowania Żywności. Dzień wcześniej, 28 września, o godz. 11 na stronie Banku Żywności rozpocznie się konferencja na ten temat. Wystarczy kliknąć TUTAJ

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Za dużo owoców w sadzie? To może do banku żywności. Francja tak robi - Tychy Nasze Miasto

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto