Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVIII Śląska Jesień Gitarowa w Tychach, jeden z najstarszych i najlepszych festiwali gitarowych w świecie

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Ewa Grudniok, rzecznik UM Tychy oraz Francois-Xavier Dangremont, który zagra w poniedziałek, 25.10. o godz. 19 w Akademii Muzycznej w Katowicach
Ewa Grudniok, rzecznik UM Tychy oraz Francois-Xavier Dangremont, który zagra w poniedziałek, 25.10. o godz. 19 w Akademii Muzycznej w Katowicach Jolanta Pierończyk
Rozpoczęła się XVIII Śląska Jesień Gitarowa. W programie - koncerty mistrzów gitary, wykłady, ale i konkurs, do którego zakwalifikowano 25 młodych gitarzystów z różnych stron świata. Przesłuchania odbędą się w dniach 25-27 października 2022 r. w godz. 10-17 w tyskiej szkole muzycznej. Wstęp wolny.

- Śląska Jesień Gitarowa to wielka impreza międzynarodowa [w ramach której odbywa się konkurs gitarowy-red.]. Poprzez bogactwo programu, jak i poziom artystyczny jest to jeden z najlepszych i największych festiwali gitarowych na świecie - mówi Marek Nosal, dyrektor artystyczny Śląskiej Jesieni Gitarowej .

Śląska Jesień Gitarowa odbywa się w Tychach od 1986 r. co dwa lata (pandemia wydłużyła ten czas do czterech lat). To nie tylko bardzo prestiżowy konkurs gitarowy, ale wiele niezapomnianych koncertów mistrzowskich w wykonaniu największych sław gitary w świecie, a także prawykonania utworów napisanych specjalnie na ten festiwal oraz wykłady i lekcje mistrzowskie.

- Jednym z nurtów Śląskiej Jesieni Gitarowej są fuzje stylistyczne. Muzyka z pogranicza różnych stylów pojawi się m.in. na koncercie finałowym w niedzielę o 18.30 w tyskiej mediatece. Wystąpią Enrike Solinis (który zagra na gitarze barokowej) i Euskal Barrokensemble (zespół, który na instrumentach historycznych wykonuje muzykę współczesną, jak np. hiszpańskie kompozycje Manuela de Falli) - mówi Marek Nosal.

Bodaj największą gwiazdą festiwalu jest Yamandu Costa. Zdaniem dyrektora artystycznego festiwalu, jest to muzyk, którego również trudno zakwalifikować do jakiegoś gatunku. W Tychach (29.10 o 18.30 w tyskiej mediatece) zagra na siedmiostrunowej gitarze brazylijskiej.- Będzie to muzyka południowoamerykańska, częściowo improwizowana. Program tego koncertu stworzy się na oczach publiczności - zapowiada Marek Nosal.

Połączenie dwóch światów: muzyki flamenco i muzyki klasycznej będzie można też usłyszeć w wykonaniu Duo Deloro (28.10, godz.18.30 w mediatece).

Festiwalowa publiczność będzie ponadto świadkiem premiery nowej płyty Jakuba Kościuszki i Radomskiej Orkiestry Kameralnej (27.10. godz. 18.30 w tyskiej mediatece).

W konkursie, którego II etap zaczyna się 25 października bierze udział 25 młodych gitarzystów z różnych stron świata.

- Moi studenci prześledzili ich życiorysy i zauważyli, że prawie wszyscy to laureaci innych konkursów. Ktoś policzył, że w sumie na swoich kontach mają ponad 100 najwyższych nagród. Będzie to zatem konkurs laureatów - powiedział Marcin Dylla, przewodniczący jury i laureat tego konkursu z roku 1996 r.

Przesłuchania II etapu odbywać się będą w dniach 25-27.10. w godz. 10-17 w tyskiej szkole muzycznej. Jako pierwsza zaprezentuje się 20-letnia Oliwia Bujnowicz, pierwsza tyszanka w historii tego konkursu. Wstęp bezpłatny. Do III etapu jury wybierze 6 najlepszych.

Finałowy etap konkursu zaplanowany jest niedzielę, 30 października, o godz. 12 w tyskiej mediatece. Wtedy zaprezentuje się sześciu finalistów. Koncert laureatów rozpocznie się tego samego dnia o 18.30.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto