Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne. O kobietach i mężczyznach na 11 sposobów

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne
XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne Jolanta Pierończyk
Tyskie Spotkania Teatralne 2022 odbędą się w dniach 21-27 listopada. W programie 11 przedstawień: cztery mistrzowskie ze znanymi aktorami (jak Ewa Kasprzyk, Małgorzata Niemirska, Dorota Segda czy Antoni Pawlicki) i siedem konkursowych (do obejrzenia za darmo; bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Małego w Tychach).

Te siedem spektakli konkursowych zostało wybranych spośród 60 kandydatur.

- To jest wysoki, bardzo wyrównany poziom. Praktycznie każdy z nich może być laureatem Grand Prix - podkreśla Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego.

Spektakle konkursowe to nie tylko dzieła amatorów. Właściwie tego określenia już się nie używa w kontekście tego festiwalu. - Mówimy o teatrach nieinstytucjonalnych - zaznacza dyrektor Drzewiecki.

Jako pierwszy (23.11. godz. 17) zaprezentuje się laureat Grand Prix zeszłorocznego festiwalu - Teatr Naumiony, który tym razem pokaże „Last minute”. Powstały w zeszłym roku spektakl ze swoją górniczą tematyką i pytaniem „A węgiel to w ogóle będzie?” dziś nabiera zupełnie innego wyrazu.

Podobnie jak „Chudy żołnierz” Sceny Supernovej z Krakowa, gdzie bohater wraca do domu z wojny i zastaje zupełnie inną rzeczywistość. Ten spektakl zaplanowany jest jako ostatni (25.11, godz. 21).

W nurcie konkursowym znajdziemy też kolejną produkcję tyskiego teatru T.C.R., który rok temu zgarnął aż trzy nagrody. Tym razem będzie to „CPK - Całkiem Piękny Kraj”.

W nurcie konkursowym, czyli bezpłatnie, będzie można też zobaczyć spektakl pt. „Karma” w wykonaniu tyskiego Teatru Od Ruchu Moniki Szydłowieckiej, która ma na koncie wiele nagród za swoje reżyserskie dzieła.

Konkursowym przedstawieniem jest też „Stąd”, spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej oparty na prawdziwych historiach kobiet właśnie stamtąd.

Do XLVIII Tyskich Spotkań Teatralnych zakwalifikował się również spektakl „Ojcowie” Akademii Sztuki Teatralnych w Krakowie, którego aktorzy są jednocześnie autorami scenariusza.

- Żaden z nich ojcem nie jest, ale każdy planuje być i chce się do tej roli przygotować, m.in. poprzez analizę postawy swojego ojca i swoich z nim relacji. Wszystko po to, by uniknąć błędów, jakie popełnili ich ojcowie - opowiada dyrektor Paweł Drzewiecki.

Do przedstawień konkursowych należy też „Szczęście” Teatru Bez Sceny w reżyserii Andrzeja Dopierały, aktora Teatru Śląskiego. Zobaczymy go w tym przedstawieniu w duecie z Aliną Kadulską, też aktorką Teatru Śląskiego.
- Jest to duo-drama, jedna z najtrudniejszych form teatralnych - podkreśla dyrektor Teatru Małego.

Przedstawienia mistrzowskie ze znanymi aktorami

Do tego cztery spektakle mistrzowskie: „Panny z Wilka” (na które teatr, w cenie biletu, organizuje wyjazd do Krakowa), „Kto się boi Virginii Woolf”, „Karamazow” i „Miłość od ostatniego wejrzenia”.

Program festiwalu jest tak ułożony, że jeśli ktoś zechce z nami spędzić ten tydzień, jest w stanie zorientować się w tym, co aktualnie dzieje się w polskim teatrze

- zapewnia Paweł Drzewiecki.

Wszystkie przedstawienia, zarówno mistrzowskie, jak i konkursowe mówią o kobietach i mężczyznach oraz relacjach między nimi, zgodnie z kończącym się sezonem poświęconym relacjom kobieta-mężczyzna.

Przedstawienia konkursowe będą oczywiście omówione przez jurorów na forum teatralnym.
- Forum teatralne będzie jedno - w sobotę, 26.11. o godz. 13 w Andromedzie dla uczestników, natomiast on line dla wszystkich zainteresowanych. I to nagranie pozostanie na kanale YouTube Teatru Małego - tłumaczy dyrektor.

Jury XLVIII Tyskich Spotkań Teatralnych

Forum teatralne to spotkanie uczestników konkursu z jurorami i uwagi do przedstawień, które w tej edycji oceniać będą: Adam Sajnuk (dyrektor artystyczny Teatru WARSawy, aktor, reżyser), Agnieszka Kulińska (aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy i wykładowca we szkole aktorskiej we Wrocławiu, Igor Gorzkowski (reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Ochoty) i prof. Krystyna Duniec z Zakładu Historii i Teorii Teatru.

W samym Teatrze Małym, jak i wokół niego oraz na mieście Tyskie Spotkania Teatralne 2022 są widoczne na pięknych plakatach. Dyrektor Paweł Drzewiecki bardzo dba o takie szczegóły, które budują dobrą atmosferę wokół wydarzenia kulturalnego. Do takich sympatycznych szczegółów należy czerwony dywan rozkładany na wyjątkowe okazje.

Program XLVIII Tyskich Spotkań Teatralnych

Spektakle mistrzowskie
21 listopada, godz. 19.15 - Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, "Panny z Wilka" wg Jarosława Iwaszkiewicza, reż. Agnieszka Glińska (spektakl wyjazdowy, transport wliczony w cenę biletu)
22 listopada, godz.18 Teatr Polonia, "Kto się boi Virginii Woolf?" wg Edwarda Abee, reż. Jacek Poniedziałek
26 listopada, godz.18 Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, "Karamazow" wg Fiodora Dostojewskiego, reż. Jacek Orłowski
27 listopada, godz. 18 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, "Miłość od ostatniego wejrzenia" wg Vedrany

Spektakle konkursowe
23 listopada, godz. 17 Teatr Naumiony, "Last minute", reż. Iwona Woźniak
23 listopada, godz. 21 Teatr OdRuchu, "karma.", reż. Michał Misza Czorny, Monika Szydłowiecka
24 listopada, godz. 15 Teatr Ziemi Chełmskiej, "Stąd", reż. Marcin Wąsowski
24 listopada, godz.17 AST Kraków, "Ojcowie", reż. Błażej Biegasiewicz
24 listopada, godz. 21 Teatr Bez Sceny, "Szczęście", reż. Andrzej Dopierała
25 listopada, godz. 18 Grupa Artystyczna Teatr T.C.R., "CPK", reż. Maciej Dziaczko
25 listopada, godz. 21 Scena Supernova, "Chudy żołnierz", reż. Jakub Kowalik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto