Witold Pilecki. Wykład Jacka Pawłowicza, autor albumu o rotmistrzu Pileckim

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Wykład Jacka Pawłowicza o rotm. Pileckim odbył się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie
Wykład Jacka Pawłowicza o rotm. Pileckim odbył się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie Jolanta Pierończyk
Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. 25 maja 2023 r. minęło 75 lat od jego śmierci w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. 6 czerwca w Pszczynie wykład dla młodzieży wygłosił Jacek Pawłowicz, autor albumu poświęconego rotmistrzowi Pileckiemu, który w Pszczynie został po raz pierwszy zaprezentowany poza Warszawą.

Rotmistrz Witold Pilecki - "żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz Rzeczypospolitej utraconej, ostatni ułan Rzeczypospolitej, ochotnik do Auschwitz, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej", czytamy we wstępie do broszury o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, jaką otrzymali wszyscy uczestnicy wykładu wygłoszonego w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie przez Jacka Pawłowicza, zastępcy dyrektora do spraw kolekcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Prawie 200 uczniów pszczyńskich szkół usłyszało o rotmistrzu Pileckim

Zebrało się około 200 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Z trudem mieścili się w sali sesyjnej. Jacek Pawłowicz mówił językiem prostym jak o dobrym znajomym. On sam o Pileckim po raz pierwszy usłyszał jako młody działacz oporu.

Miałem podziemną drukarnię u wujka, który był żołnierzem Armii Krajowej, więźniem Auschwitz, skąd udało mu się zbiec i drukując nocami Solidarnościowe ulotki, opowiadał mi o tym Auschwitz. pewnego razu wspomniał o Pileckim i po raz pierwszy poznałem jego historię

- mówi Jacek Pawłowicz.

Jacek Pawłowicz wydał album o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Zafascynowała go ta postać, zaczął zagłębiać się w jego działalność, poznał jego dzieci: Andrzeja i Zofię Pileckich. W 2008 r. napisał książkę o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Teraz wydał album m.in. ze zdjęciami Pileckiego i jego najbliższych oraz zdjęciami różnych dokumentów i prywatnych listów. Album dedykowany jest "Zosi i Andrzejowi".

Rotmistrz Witold Pilecki - bohater naszych czasów

"Rotmistrz Witold Pilecki - bohater naszych czasów" - tak zatytułowany jest rozdział przedstawiający jego życie i działalność. Kończy się takimi zdaniami: "Postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest symbolem ofiary poniesionej przez społeczeństwo polskie w obu okupacjach - niemieckiej i sowieckiej. Symbolem tym bardziej wyrazistym, że jako niekwestionowany bohater walki o niepodległość z okupantem niemieckim Witold Pilecki został reżim komunistyczny uznany za zdrajcę i zbrodniarza".

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie