Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pszczynie otwarto Centrum Elektromobilności. Firma ZPUE będzie tu produkować stacje ładowania aut i magazyny energii. Mamy zdjęcia i film

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W Pszczynie otwarto Centrum Elektromobilności. Na zdjęciu (od lewej): założyciele ZPUE Spółka Akcyjna Bogusław i Małgorzata Wypychewicz, prezes zarządu ZPUE Spółka Akcyjna Michał Wypychewicz. Więcej na kolejnych zdjęciach.
W Pszczynie otwarto Centrum Elektromobilności. Na zdjęciu (od lewej): założyciele ZPUE Spółka Akcyjna Bogusław i Małgorzata Wypychewicz, prezes zarządu ZPUE Spółka Akcyjna Michał Wypychewicz. Więcej na kolejnych zdjęciach. Dawid Łukasik
Krajowy lider elektroenergetyki - firma ZPUE, podbija nowe rynki. W poniedziałek, 12 września przy ulicy Górnośląskiej 5B w Pszczynie, oficjalnie otwarto Centrum Elektromobilności. To właśnie tutaj będą produkowane stacje ładowania pojazdów elektrycznych, a także magazyny energii. W ciągu roku, firma planuje wyprodukować tysiąc stacji ładowania, a docelowo w kolejnych latach - nawet 5 tysięcy rocznie. Zobaczcie zdjęcia i film.

ZPUE otworzyło Centrum Elektromobilności w Pszczynie, fabrykę stacji ładowania aut i magazynów energii

Działająca od prawie 35 lat firma ZPUE Spółka Akcyjna wywodząca się z Włoszczowy w Świętokrzyskiem ale działająca też od lat na Śląsku, od samego początku podąża drogą innowacji i poszukiwań nowych rozwiązań dla elektroenergetyki. ZPUE posiada wieloletnie doświadczenie w branży dystrybucji energii elektrycznej zarówno dla przemysłu, energetyki oraz OZE - odnawialnych źródeł energii.

W poniedziałek, 12 września w obecności pracowników firmy, kontrahentów, współpracowników i zaproszonych gości, w Pszczynie włoszczowska firma ZPUE Spółka Akcyjna otworzyła Centrum Elektromobilności - zakład, w którym będą produkowane najnowocześniejsze stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz magazyny energii.

Tak relacjonowaliśmy dla państwa to wydarzenie na żywo:

- W Pszczynie, na Śląsku otwieramy Centrum Elektromobilności. To tutaj, będziemy produkować stacje ładowania pojazdów elektrycznych od 50 kilowatów do 150 kilowatów, a także magazyny energii. ZPUE jest firmą, w której od zawsze kładliśmy nacisk na engineering. Firma zatrudnia prawie trzy tysiące pracowników, kilkuset inżynierów. Głęboko wierzymy, że w elektrotechnice każde rozwiązanie musi być dedykowane klientowi, jego potrzebom, oczekiwaniom, a także dedykowane dla konkretnej aplikacji i zastosowań urządzenia - mówił na wstępie Michał Wypychewicz, prezes Zarządu ZPUE Spółka Akcyjna.

W poniedziałek uroczyście zainaugurowano I etap budowy Centrum Elektromobilności.
Zobaczcie galerię zdjęć z otwarcia

- W ciągu pierwszego roku, planujemy wyprodukować tysiąc stacji. Docelowo, w drugim etapie chcemy dojść do 5 tysięcy stacji ładowania tutaj na Śląsku. Te urządzenia będą produkowane również w innych naszych fabrykach - dodał prezes zarządu.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych ZPUE - jak działa?

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych EV-C wyposażona jest w trzy złącza: dwa typu DC (prąd stały) oraz jedno AC (prąd zmienny), które umożliwiają ładowanie mocą do 150 kilowatów prądu stałego oraz 22 kilowatów prądu przemiennego. Dzięki temu pasuje do niemalże wszystkich dostępnych na rynku europejskich modeli pojazdów elektrycznych. Zastosowanie nowoczesnej technologii dynamicznego podziału mocy, zapewnia ładowanie nawet trzech samochodów jednocześnie, dając możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału stacji ładowania. Ponadto ładowarkę można rozbudować wedle indywidualnych potrzeb klienta. Całkowita moc ładowania prądem stałym wynosi 50 kilowatów, 100 kilowatów lub 150 kilowatów. Ze złącza prądu przemiennego dostępne są 22 kilowaty mocy.

- Zazwyczaj rozwiązania, które najbardziej cieszą klientów to rozwiązania, w których możemy ładować jednocześnie dwa pojazdy elektryczne, ale ZPUE posiada w swojej ofercie tak zwane HUB-y (centra ładowania samochodów elektrycznych - red.), w których jesteśmy w stanie podłączyć do ładowania nawet 10-20 pojazdów jednocześnie - mówił prezes Michał Wypychewicz.

Stacje ładowania pojazdów to przyszłość w energetyce.

- To kolejny przełom w rozwoju ZPUE. E-mobility, stacje ładowania - to przyszłość, nie tylko w motoryzacji, ale w samej energetyce. Należy pamiętać, że tutaj będą potrzebne potężne moce, aby te samochody można było naładować i eksploatować. I tu jest nasze miejsce. Do tej pory, byliśmy bardzo czynnym graczem na rynku energetycznym i chcemy być nim nadal. Teraz pragniemy zająć bardzo znaczące miejsce jako dostawca stacji ładowania samochodów elektrycznych. To dla nas wspaniałe uczucie - uczucie dumy z możliwości uczestniczenia w czymś nowym, w czymś co się tworzy i buduje w XXI wieku - zaznaczył założyciel firmy ZPUE Spółka Akcyjna Bogusław Wypychewicz, ojciec obecnego prezesa Michała Wypychewicza.

Prezes zarządu ZPUE Spółka Akcyjna Michał Wypychewicz nie ukrywał, że zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest coraz większe.

- Zapotrzebowanie jest ogromne. Największym zainteresowaniem cieszą się duże miasta. Mówimy tu głównie o centrach handlowych, MOP-ach, restauracjach i miejscach, które chcą przyciągnąć klientów, właśnie przez to, że mają możliwość naładowania pojazdów elektrycznych. Patrząc na dzisiejszy rynek, wyzwaniem staje się nie pozyskanie klienta, ponieważ zapotrzebowanie jest bardzo duże, ale dostarczenie produktu. Żyjemy w świecie ograniczonych zasobów, mamy bardzo duży kryzys na rynku półprzewodników, a takie urządzenia zbudowane są z elektroniki, oprogramowania, sterowników i to właśnie ich dostępność, staje się największym wyzwaniem na rynku.

Produkty ZPUE trafiają zarówno do odbiorców krajowych jak i zagranicznych. Firma ma silną ekspozycję między innymi na rynkach zachodnich: w Niemczech, Holandii czy we Włoszech.

- Dostarczaliśmy produkty także na Ukrainę i do Rosji, ale po wybuchu wojny z rosyjskiego rynku się wycofaliśmy. Do działalności na rynku ukraińskim, mamy nadzieję jak najszybciej powrócić, kiedy już będzie tylko taka możliwość - dodał prezes.

W planach ZPUE jest nieustanny rozwój i praca nad nieustannym ulepszaniem swoich produktów.

- Dzisiaj największym wyzwaniem dla energetyki jest infrastruktura i zasilanie. Żeby zasilić jedną stację ładowania potrzebujemy równowartość mocy, która obecnie zasila kilkanaście domków jednorodzinnych. To właśnie podaż energetyczny będzie w przyszłości wyzwaniem, a rozwiązaniem na lukę podażową będzie magazynowanie energii, ładowanie magazynów energii w nocy i dostarczanie taniej energii elektrycznej do stacji ładowania z magazynu energii - powiedział na koniec prezes zarządu ZPUE Spółka Akcyjna Michał Wypychewicz.

Zobaczcie fotogalerię z otwarcia Centrum Mobilności w Pszczynie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto