Szpital pszczyński ma dwóch właścicieli. Samorządowa spółka poprowadzi szpital. Pierwszy taki przypadek w Polsce?

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Podpisanie umowy pomiędzy powiatem pszczyńskim a gminą Pszczyna  dotyczącą współprowadzenia szpitala
Podpisanie umowy pomiędzy powiatem pszczyńskim a gminą Pszczyna dotyczącą współprowadzenia szpitala Jolanta Pierończyk
Szpital pszczyński ma dwóch właścicieli. Do powiatu pszczyńskiego, który do tej pory sam prowadził szpital dołączyła gmina Pszczyna. 21 września 2021 r. stosowną umowę o wspólnym utrzymywaniu go podpisali starosta Barbara Bandoła i burmistrz Dariusz Skrobol. To bodaj pierwsza w Polsce spółka samorządowa zawiązana do prowadzenia szpitala. Obaj wspólnicy liczą, że dołączą do nich pozostałe gminy, których mieszkańcy są pacjentami pszczyńskiego szpitala.

1 sierpnia minęły trzy lata, jak szpital pszczyński jest prowadzony przez należące w całości do powiatu Centrum Przedsiębiorczości w Woli. Przez cały ten czas prowadzone były rozmowy z gminami, których mieszkańcy leczą się w tym szpitalu, na temat połączenia sił dla utrzymania tego jakże ważnego specjalistycznego centrum zdrowia.

Budynek jest własnością powiatu i wszelkie remonty starostwo zamierza prowadzić za swoje pieniądze, ale kosztami bieżącego utrzymania szpitala od dawna chce się podzielić z innymi samorządami. Wszystko przez niedoszacowanie procedur medycznych.

Prawie trzy lata trwały rozmowy, dyskusje wśród radnych, ważenie za i przeciw, aż w końcu Pszczyna jako pierwsza powiedziała "tak, przystępujemy do spółki z powiatem, by wspólnie utrzymywać szpital".

- Prowadzenie szpitala nie jest zadaniem własnym samorządów gminnych, ale zadaniem własnym tych samorządów jest zapewnienie mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa i dostępu do odpowiedniego poziomu usług medycznych, by nasi mieszkańcy czyli się bezpiecznie i mieli zabezpieczony odpowiedni poziom usług medycznych. Dzisiaj nie widzimy innej możliwości jak wsparcie powiatu w zakresie prowadzenia szpitala - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol tuż przed podpisaniem stosownej umowy z powiatem.

Kilkadziesiąt minut wcześniej w obecności notariusza złożył oświadczenie o przystąpieniu gminy do spółki prowadzącej szpital oraz objęcie nowo utworzonych udziałów w spółce, która zmienia nazwę z Centrum Przedsiębiorczości na Szpital Joannitas z siedzibą w Pszczynie ( w nawiązaniu do joannitów, którzy prowadzili tu szpital w latach 1867-1939).
Gmina Pszczyna kupiła 13,47 proc. udziałów za 760 tys. zł.

- To forma pomocy szpitalowi na ten trudny przejściowy czas. Wraz z gminą Pszczyna będziemy wspólnie analizować potrzeby szpitala i wspierać go proporcjonalnie do udziałów - powiedziała starosta Barbara Bandoła, przypominając o planowanych przez rząd zmianach systemu w finansowaniu służby zdrowia i wyrażając nadzieję, że wprowadzony zostanie taki system, który pozwoli na finansowanie działalności szpitala bezpośrednio z kontraktu.

Na razie tak nie jest. I potrzebne jest wsparcie.
- Od 2018 r na rzecz szpitala wydaliśmy 18.215.860 zł. To olbrzymia kwota dla budżetu powiatu, którego środki własne wynoszą 15.379.959 zł. Ważną dla nas jest kwota 1.290.000 zł, którą w tym czasie przekazały nam gminy i w tych 18 mln zł ta kwota się znajduje. 565 tys. zł to pomoc województwa śląskiego. Jako powiat pszczyński przekazaliśmy też szpitalowi 989.900 zł, jakie otrzymaliśmy z budżetu państwa - powiedziała starosta Barbara Bandoła.

Burmistrz Dariusz Skrobol zaznaczył, że wejście gminy do spółki z powiatem to ważny przykład nie tylko dla Śląska, ale i Polski, że można stworzyć spółkę samorządową, która weźmie odpowiedzialność za zdrowie i życie mieszkańców na swoim terenie.

Obaj wspólnicy mają nadzieję, że w przyszłości - jak problemy szpitala uda się rozwiązać przez zmianę systemu - będą mogli skupić się na rozwoju szpitala. A ambicje i plany dyrekcji są duże.

- Marzy nam się stworzenie w szpitalu przestrzeni naukowej. Mamy wysokiej klasy fachowców, którzy mogliby zająć się badaniami będącymi dodatkowym źródłem dochodu. Myślimy o szkole, która kształciłaby przyszłych pracowników szpitala w różnych dziedzinach - powiedział dr Marcin Leśniewski, dyrektor szpitala pszczyńskiego, dodając, że już teraz szpital współpracuje z kilkunastoma uczelniami, których studenci lub absolwenci odbywają w Pszczynie staże i inne praktyki.

Czy bycie kujonem to problem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie