Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Swoje 60-lecie Muzeum Zamkowe uczciło nowymi ekspozycjami

Sylwia Plucińska
Dr Jan Kruczek (z prawej) zebrał wyrazy uznania za swoją zbrojownię.
Dr Jan Kruczek (z prawej) zebrał wyrazy uznania za swoją zbrojownię.
Daisy wróciła tam, gdzie jako młodziutka żona księcia Hansa Heinricha XV zamieszkała zaraz po przyjeździe do Pszczyny. Wróciła na obrazach, fotografiach rodzinnych i fotosach Lafayetta.

Daisy wróciła tam, gdzie jako młodziutka żona księcia Hansa Heinricha XV zamieszkała zaraz po przyjeździe do Pszczyny. Wróciła na obrazach, fotografiach rodzinnych i fotosach Lafayetta. Zamieszkała, podobnie jak wtedy, w trzech salonach: zielonym, czerwonym i fioletowym. Pod oknem znalazło się też miejsce na donicę z białymi orchideami i stokrotkam. Daisy to po angielsku właśnie stokrotka. Tak nazywała przyszłą księżną pszczyńską rodzina. Tak mówią o niej do dziś pszczynianie, wśród których jej legenda jest wciąż żywa.

Maria -Teresa Cornwallis-West obracała się wśród angielskiego i europejskiego high life'u. I razem ze swoimi przyjaciółmi fotografowała się w najsłynniejszym zakładzie fotograficznym swoich czasów - Studio Lafayette. W 1988 roku podczas rozbiórki kamienicy przy Fleet Street w Londynie przypadkiem natrafiono na 3,5 tysiąca klisz z tego zakładu. Dziś przechowywane są w Victoria & Albert Museum. Kilkadziesiąt z nich możemy oglądać od piątku w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Na wystawie zatytułowanej "Księżna Daisy von Pless: Szczęśliwe lata".

- Jest to pierwsza wystawa przygotowana przez angielskie muzeum w 60-letniej historii naszego muzeum - zaznacza Lidia Kruczek, główny inwentaryzator.

Tę wystawę będzie można oglądać do końca roku. Stałą ekspozycją jest natomiast Zbrojownia zaaranżowana przez dr. Jana Kruczka w gotyckich piwnicach. Podczas otwarcia zebrał on za nią zasłużone gratulacje. Wszystkie eksponaty umieszczone są w gablotach, dzięki czemu zbrojownia będzie mogła służyć także jako miejsce kameralnych koncertów. Wśród ponad 400 eksponatów można zobaczyć m. in. XVII-wieczny miecz pszczyńskiego "mistrza poprawnego", czyli kata. Ciekawostką jest to, że dopiero niedawno odnalazła się oryginalna pochwa do tego miecza.


gloria artis

Na jubileuszowej uroczystości był czas gratulacji i odznaczeń. Najwięcej pozbierał ich dyrektor Maciej Kluss. Odznaczony został przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego brązowym medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis", marszałek przyznał mu złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, burmistrz Pszczyny Henryk Studzieński - nagrodę miasta. Dla muzeum zaś odebrał statuetkę Żubra Starosty Pszczyńskiego i również złotą odznakę wojewódzką. Srebrne otrzymali: Edmund Gałuszka, Helena Kotas, Krystyna Mrzyczek i Anna Wojtyła - najstarsi stażem pracownicy muzeum. (plus)

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto