Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Kolejarza w technikum kolejowym w Tychach. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Maksymilian Szydło, absolwent Niepublicznego Technikum Kolejowego w Tychach im. kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu "Groźny" w Tychach
Maksymilian Szydło, absolwent Niepublicznego Technikum Kolejowego w Tychach im. kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu "Groźny" w Tychach Jolanta Pierończyk
Obchody Dnia Kolejarza w Niepublicznym Technikum Kolejowym  im. kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu "Groźny" zaczęły się bardzo wcześnie, bo już o 7.30 złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą patronom na dworcu PKP w Tychach. Potem była msza w kościele św. Jana Chrzciciela, a następnie uroczysta akademia w siedzibie szkoły przy alei Niepodległości 32.

Patronką kolejarzy (ale także adwokatów, bibliotekarzy, drukarzy, studentów i uczonych) jest św. Katarzyna Aleksandryjska, której wspomnienie przypada 25 listopada. Jej imieniny obchodzone są zawsze także w Niepublicznym Technikum Kolejowym w Tychach im. kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu "Groźny", jedynym takim technikum w Polsce.

Dla kolejarzy życzenia poczucia dobrze spełnionego obowiązku wobec całego społeczeństwa

- Kolejarze zapisali się w naszych dziejach jako ludzie pełni męstwa. W latach niewoli uczniowie szkół kolejowych organizowali strajki w obronie polskości, podczas powstań przekazywali wieści o ruchach zaborczych wojsk, w 1918 r. rozbrajali wrogich żołnierzy. Dzięki bohaterstwu pomorskich kolejarzy we wrześniu 1939 r. Niemcy nie zdołali opanować mostu w Tczewie, w 1958 r. kolejarze bez zezwolenia władz zatrzymali pociąg na stacji w Skierniewicach, aby prymasa Stefana Wyszyńskiego przywitać, pozdrowić i zaprosić do odwiedzenia swojej parafii. Kolejarze byli zawsze wierni Bogi i Ojczyźnie - mówiła dyrektor szkoły Ludmiła Łogiewa-Fierla, życząc gościom (przedstawicieli kolei) m.in. poczucia dobrze spełnionego obowiązku wobec całego społeczeństwa.

A gośćmi byli: Karol Trzoński, zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Badania Wypadków Kolejowych; Tadeusz Kulski, specjalista Biura Bocznic i Przewozów PKP Cargo Service; Łukasz Grysko, kierownik Zespołu Rekrutacji i Szkoleń PKP Cargo Service; Dariusz Bitniok, komendant Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach i jego zastępca Andrzej Sierka, a także Marzena Mrozik, dyrektor ds. rozwoju w kolejowej firmie Monat oraz Piotr Bednarek, koordynator robót w firmie TorKol.

Gościem spoza branży kolejowej była Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, które szkoła stara się wspierać.

Kolej to nie jest zwykła praca

- Kolej to nie jest zwykła praca. To miejsce, gdzie spotyka się ludzi z pasją. To wielka kolejarska rodzina. Sam pamiętam swoje początki, kiedy to przywitano mnie z wielką życzliwością i chęcią wsparcia - powiedział Sławomir Galas, nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu transportu kolejowego.

Jest kolejarzem, ale i nauczycielem. W tym miesiącu mija 15 lat, jak zaczął swoją pedagogiczną działalność. Uczy przepisów - rozumienia ich samych oraz ich znaczenia dla bezpieczeństwa.

- Zależy nam, by młodzież rozumiała, że w razie jakiegokolwiek wydarzenia na kolei znajomość przepisów zapewnia nam bezpieczeństwo i spokój oraz możliwość opanowania emocji. Pilnowanie przepisów po prostu zwiększa bezpieczeństwo i pomaga unikać wypadków - podkreślił, dodając, że kolej to miejsce, gdzie co półtorej minuty przez stację przejeżdża jakiś pociąg i każdy taki przejazd należy traktować poważnie w trosce o bezpieczeństwo przewożonych ludzi i towarów.

O zawodzie kolejarza powiedział, że to bardzo konkretny zawód. Ba, zawód z przyszłością.
- Bo kolej będzie zawsze. Nawet gdyby te pociągi miały latać czy pływać, to będą, bo to strategiczne gałęzie gospodarki. A struktury w każdej firmie są tak rozbudowane, że jeśli ktoś chce, to może awansować - powiedział.

Głaskał lokomotywę. Tak bardzo od zawsze kochał ten zawód

Wśród gości był Maksymilian Szydło z pierwszego rocznika absolwentów Niepublicznego Technikum Kolejowym  im. kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu "Groźny" w Tychach, trzykrotny stypendysta prezesa rady ministrów, dziś pracownik kolei. Przedstawiając go, dyrektor Ludmiła Łogiewa-Fierla, podkreśliła jego wyjątkową miłość do kolei, jaką emanował od zawsze.

- Pamiętam, jak głaskał lokomotywę. Ten obraz będę miała przed oczami do końca życia - powiedziała.

Sam absolwent powiedział, że pracownikiem kolei został od razu po szkole, dwa lata temu.
- Zacząłem pracę jako dyżurny ruchu w PKP Serwice. Aktualnie pracuję na bocznicy Staszic Wujek Ruch Murcki Staszic wykonuję m.in. prace manewrowe To nie jest zwykła praca. To jest praca wymagająca pełnego skupienia i trzeba wiedzieć, co zrobić w odpowiednim momencie. Pamiętajcie: nie spieszcie się. Jeśli coś robicie, zróbcie to do końca i nie zajmujcie się w tym czasie niczym innym. Pośpiech na kolei nie jest wskazany - mówił do młodszych kolegów.

Straż Ochrony Kolei dba o bezpieczeństwo podróżnych i kolejarzy

Podczas uroczystości zwrócono uwagę na Straż Ochrony Kolei, sugerując nawet, by może pomyśleć o klasie kształcącej SOK-istów.
- Wszyscy chcą być maszynistami, dyżurnymi ruchu, monterami nawierzchni czy automatyki, a może by się uczyć od podstaw ochrony kolei - powiedział Karol Trzoński.

- 18 listopada obchodziliśmy 104. rocznicę istnienia. Jesteśmy formacją, która jako pierwsza po odzyskaniu niepodległości została powołana przez naczelnika państwa. Staramy się, by kolej była bezpieczna; by bezpiecznie czuli się zarówno ci, którzy z niej korzystają, jak i sami kolejarze. Będzie nam bardzo miło, jeśli ktoś zechce złączyć swoje lisy z losami SOK-istów - powiedział Dariusz Bitniok, komendant Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach.

Niepubliczne Technikum Kolejowe w Tychach im. kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu "Groźny" w Tychach istnieje od 1 września 2016 r. Kształci techników transportu kolejowego, techników automatyków sterowania ruchem kolejowym, techników budownictwa kolejowego i techników elektroenergetyków transportu szynowego. Nauczycielami są tu m.in. czynni kolejarze, któzry na co dzień wykonują to, co w szkole przekazują swoim uczniom.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto