Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja meteorologiczna pszczynianina pomaga budowniczym Stadionu Narodowego

Sylwia Plucińska
Do zamontowania stacji na linie konstrukcji dachowej stadionu musiano zatrudnić alpinistę
Do zamontowania stacji na linie konstrukcji dachowej stadionu musiano zatrudnić alpinistę ARC
Stacja meteorologiczna pomysłu pszczynianina Adama Skowrońskiego pomaga w bezpiecznej pracy budowniczym Stadionu Narodowego w Warszawie.

Stadion Narodowy w Warszawie ma być jednym z najlepszym stadionów w Europie. Jego budowa wkroczyła w fazę montażu zadaszenia. W tym tygodniu nad płytą boiska zaczęło się montowanie stalowych rusztów, na których spocznie dach ze szklanych tafli. Wszystko razem utworzy szklany pierścień na krawędzi stałego dachu stadionu. Montaż pierwszej tafli szkła rozpoczął się kilka dni temu.

Dla tak precyzyjnych operacji, przeprowadzanych na dodatek na dużej wysokości, nieobojętna jest pogoda. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jednak wykonawcy nie wystarczą. Niemieccy specjaliści uznali, że potrzebują bieżącego monitoringu aury w obrębie samej budowy obiektu. Dlatego postanowili zamontować lokalną stację meteo, która będzie podawać wszystkie parametry pogodowe, by według nich mogli planować prace.
Stację taką zamówili w spółce Ecoclima z pszczyńskim rodowodem. Adam Skowroński, jej współwłaściciel mieszka w Pszczynie.

– Niemcy poprosili nas o zaprojektowanie i zbudowanie stacji, która ma wisieć na linie i w związku z tym nie ma innego źródła zasilania jak bateria słoneczna. Wszystkie dane zaś ma wysyłać do komputera i konsoli na dole drogą radiową – opowiada Skowroński.

I taka stacja powstała, a nawet została już zamontowana z pomocą alpinisty na jednej z lin podtrzymujących konstrukcję. Wyzwaniem dla konstruktorów – zaznacza Skowroński – było wyposażenie stacji w specjalne uchwyty i zminiaturyzowaną osłonę radiacyjną, która zapobiega przegrzaniu czujników i fałszywym wskazaniom temperatury. Pszczyńska "stacyjka" oprócz temperatury mierzy wilgotność powietrza, kierunek i siłę wiatru. Jest jednocześnie najwyżej umieszczoną (ok. 30 metrów nad ziemią) stacją meteorologiczną firmy Skowrońskiego. Chociaż najwyżej od poziomu morza funkcjonuje jego stacja na Kasprowym Wierchu.

To nie jedyne ciekawe miejsca, gdzie stacje "pszczyńskie" stacje meteorologiczne mierzą parametry pogodowe. Pomagają one obsłudze lotnisk w Bielsku-Białej i Zielonej Górze, spotkać je można w portach nad jeziorami mazurskimi, są na szczycie Czantorii i Gubałówce, w spalarni odpadów w Dąbrowie Górniczej, a także w fabryce papieru. Nie mówiąc o bunkrze w wodach Jeziora Goczałkowickiego, na którym także jedna z nich pracuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto