Specustawa górnicza: Mieszkańcy Studzienic, Kobióra i Jankowic też zbierają podpisy pod listem do premiera

Redakcja
Do mieszkańców Rybnika oraz Imielina dołączają teraz mieszkańcy Studzienic, Jankowic i Kobióra, którzy zbierają podpisy pod listem do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie specustawy górniczej, która ma ułatwić budowę nowych kopalń. - Specustawa górnicza odbierze nam prawo do protestu przeciwko uruchamianiu nowych złóż węgla kamiennego. To pod naszymi miejscowościami zamierza wydobywać węgiel warszawska prywatna spółka Studzienice - mówią organizatorzy zbiórki podpisów w Studzienicach, w powiecie pszczyńskim.

Mieszkańcy Studzienic, Kobióra i Jankowic też zbierają podpisy pod listem do premiera przeciw specustawie

Mieszkańcy śląskich miejscowości zagrożonych nowymi inwestycjami górniczymi, które wiążą się z degradacją środowiska, jednoczą siły. Do mieszkańców Rybnika oraz Imielina dołączają teraz mieszkańcy Studzienic, Jankowic i Kobióra, którzy zbierają podpisy pod listem do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie specustawy górniczej, która ma ułatwić budowę nowych kopalń.

- Wspólnie z mieszkańcami Jankowic i Kobióra do niedzieli, 6 października zbieramy podpisy pod listem do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie specustawy górniczej, która odbierze nam prawo do protestu przeciwko uruchamianiu nowych złóż węgla kamiennego. Pamiętajcie, że to pod naszymi miejscowościami zamierza wydobywać węgiel warszawska prywatna spółka Studzienice - informują organizatorzy zbiórki podpisów w Studzienicach, w powiecie pszczyńskim.

Informują, że podpisy można złożyć: przed wejściem do przedszkola w Studzienicach, w sklepach spożywczych w Studzienicach a także w niedzielę przed kościołem po mszach świętych.

Organizatorzy zachęcają do wydrukowania pisma z internetu. - Jeśli chcesz się zaangażować w zbiórkę podpisów, ściągnij pismo do Premiera wraz z tabelką do zbiórki podpisów

Do pobrania TUTAJ
- Wydrukuj je, zbierz podpisy sąsiadów i znajomych, a potem dostarcz je sołtys Studzienic, Jolancie Spek (tel. 605 515 839) lub Marceli Grzywacz (tel. 508 082 808).

Podpisy w Studzienicach będą zbierane tylko do niedzieli, 6 października. W poniedziałek pismo z podpisami zostanie wysłane do premiera Morawieckiego.

- Dlaczego tak ważny jest nasz pośpiech? Niestety nie wiemy, kiedy sejmowa Komisja Ochrony Środowiska zajmie się projektem, a jest to ostatni moment na powstrzymanie tej ustawy - tłumaczą inicjatorzy akcji.

Przypominają, że specustawa górnicza ma zostać przyjęta zaraz po wyborach parlamentarnych i odebrać mieszkańcom i samorządom wpływ na to, czy kopalnia powstanie na ich terenie. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła do Sejmu projekt specustawy zmieniający prawo geologiczne i górnicze w taki sposób, by miasta i ich mieszkańcy nie mogły już blokować inwestycji związanych z budową nowych kopalń.

Co jest w projekcie:

  • Po zmianie prawa, firmy górnicze przed uzyskaniem koncesji na wydobycie węgla i innych kopalin, będą musiały uzyskać od ministra środowiska decyzję o „utworzeniu obszaru specjalnego przeznaczenia”.
  • Stroną postępowania będzie tylko i wyłącznie firma, która złoży wniosek w tej sprawie. Miasta będą miały co prawda 14 dni na wydanie opinii, ale nie będzie ona wiążąca.
  • Obszar specjalnego przeznaczenia będzie podlegał natychmiastowemu wykonaniu, a samorządy nie będą miały nic do powiedzenia. Mówiąc wprost – zostaną zmuszone, by uwzględnić specjalny obszar w studiach uwarunkowania rozwoju i planach zagospodarowania przestrzennego.
  • Skróci się też czas uzyskania koncesji na pozyskanie kopalin do 21 dni.
  • Co, jeżeli samorządy będą się ociągały z decyzjami i zmianami w planach zagospodarowania?
    Wtedy decyzję o lokalizacji kopalni podejmie wojewoda i będzie ona wiążąca dla samorządu. Ewentualne odwołanie, nie będzie wstrzymywać wykonania decyzji wojewody i procesu udzielania koncesji wydobywczej.

- Dla nas – mieszkańców Studzienic, Jankowic, a pośrednio także Kobióra przyjęcie tej ustawy będzie oznaczało, że plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów leśnych Jankowic i Studzienic, przyjęty w 2016 roku przez gminę Pszczyna, przestaje nas chronić przed kopalnią! - mówią inicjatorzy akcji zbierania podpisów.

W tym planie także dzięki uwagom wniesionym przez mieszkańców, gmina wprowadziła istotne zapisy, chroniące mieszkańców przed szkodliwym działaniem kopalni.

- Spółka Studzienice zapowiadała, że jeszcze w 2016 roku złoży raport oddziaływania przyszłej kopalni na środowisko do Regionalnej Dyrekcji Środowiska wraz z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, jednak nie zrobiła tego do dzisiaj - informują organizatorzy akcji, dodając, że jak tłumaczyli przedstawiciele spółki Studzienice raport nie został złożony, bo plan zagospodarowania przestrzennego dla części Jankowic i Studzienic (etap I) uniemożliwia na tym terenie eksploatację węgla kamiennego, a jej celem jest usunięcie zapisów uniemożliwiających eksploatację węgla kamiennego.

- Górnicze lobby jest silne. Nie możemy jednak siedzieć bezczynnie i pozwolić, by prywatny biznes skazał nas, nasze dzieci i nasza ziemię na nieodwracalne szkody - mówią w Studzienicach.

Przypomnijmy, mieszkańcy zagrożonych nowymi inwestycjami górniczymi miejscowości jednoczą siły. W sobotę w Imielinie zawiązali Koalicję społeczną „Zielona Transformacja Śląska”, która ma podejmować wspólne działania w zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska naturalnego i obszarów życia mieszkańców Śląska przed negatywnymi wpływami eksploatacji podziemnej lub odkrywkowej kopalin.

- Przedstawiciele stowarzyszeń i nieformalnych inicjatyw sprzeciwiających się budowom kopalń w Imielinie, Mysłowicach, Pszczynie i Rybniku zobowiązali się do współpracy i aktywnego, wzajemnego wspierania się w proteście przeciw nowym kopalniom - precyzuje Michał Mroszczak z grupy „Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec” z Rybnika.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie