Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z lek. med. Markiem Czyżem, chirurgiem ze Szpitala Powiatowego w Pszczynie

Sylwia Plucińska
Marek Czyż zachęca do badań osoby znajdujące się w grupie ryzyka. Arkadiusz Ławrywianiec
Marek Czyż zachęca do badań osoby znajdujące się w grupie ryzyka. Arkadiusz Ławrywianiec
DZ: Jest pan w pszczyńskim szpitalu koordynatorem programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Co oznacza termin "badania przesiewowe"? Marek Czyż: Są to badania osób zagrożonych chorobą ...

DZ: Jest pan w pszczyńskim szpitalu koordynatorem programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Co oznacza termin "badania przesiewowe"?

Marek Czyż: Są to badania osób zagrożonych chorobą z racji wieku właśnie lub bliskiego pokrewieństwa z osobami, które chorują czy chorowały na raka jelita grubego. Mówimy tutaj o dwóch grupach ludzi: pomiędzy 50 i 65 rokiem życia oraz pomiędzy 40 i 65. W tej drugiej chodzi o osoby, które mogą być obciążone dziedzicznie, jeśli matka, ojciec czy ktoś z rodzeństwa chorował na raka jelita grubego.

DZ: Gdzie są wykonywane te badania i w jaki sposób można się do nich zakwalifikować?

MCz: Wykonujemy je w gabinecie endoskopii. Badania są bezpłatne, ponieważ prowadzimy je w ramach narodowego programu zwalczania raka jelita grubego. Płaci za nie Ministerstwo Zdrowia. Można zgłosić się na nie samemu lub za pośrednictwem swojego lekarza rodzinnego, który da nam do wypełnienia specjalną ankietę personalną.

Kilkaset losowo wybranych osób mieszkających w gminach powiatu pszczyńskiego i w Czechowicach-Dziedzicach otrzyma także imienne zaproszenia na te badania. Chciałbym uprzedzić, że pisma będą wysłane z Centrum Onkologii w Warszawie, ale nie należy tego faktu z czymkolwiek kojarzyć.

DZ: Kiedy ruszają badania?

MCz: Praktycznie już. Trzeba się jednak najpierw porozumieć z pracownią, by umówić się na konkretny dzień. Tam otrzyma się także wskazówki dotyczące przygotowania się do badania. Do kolonoskopii jelito musi być dokładnie oczyszczone. Na czas badania pacjent jest znieczulany ogólnie, by oszczędzić mu dyskomfortu. Po badaniu wraca do domu.

DZ: Dlaczego lekarze tak zachęcają do poddania się kolonoskopii?

MCz: Bo rak jelita grubego jest najczęstszą chorobą nowotworową w Europie. Statystyki podają, że w tym roku zachoruje 304 tysiące osób. W powiecie pszczyńskim - będzie ich 35-40. Każdy, kto znajduje się w grupie ryzyka, powinien zadać sobie pytanie dlaczego nie ja? Brzmi brutalnie, ale jednocześnie pomoże podjąć decyzję o poddaniu się kolonoskopii, by móc spokojnie spać przez kolejne 10 lat. Bo na taki okres zabezpiecza to badanie. Rak jelita rozwija się powoli i podstępnie, ponieważ w początkowym stadium nie daje dolegliwości. A właśnie wtedy wykrycie go daje możliwość wyleczenia. Kolonoskopia zaś jest najlepszą metodą diagnozowania jelit, bo pozwala na ich obejrzenie centymetr po centymetrze.

Dobrze wiedzieć
• W ramach narodowego programu profilaktycznego kolonoskopia jest bezpłatna dla pacjentów.
• Badania wykonuje Gabinet Endoskopii w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, ul. Korfantego 6.
• Nie kwalifikuje się do badań osób, które mialy je wykonywane w ciągu ostatnich 10 lat.
• Informacji można zasięgnąć pod telefonami: 032-210-30-21
wew. 206, kom. 603-883-571, 602-759-797.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto