MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki rowerowe do 4 km od Pszczyny. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 29 - 30 czerwca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz wycieczkę rowerową z Pszczyny? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Przygotowaliśmy 5 ciekawych propozycji tras. Są różne pod względem trudności czy dystansu, dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Razem z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyjazd rowerem w odległości do 4 km od Pszczyny. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe niedaleko Pszczyny warto wybrać w weekend.

Spis treści

Wycieczki rowerowe w pobliżu Pszczyny

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 4 km od Pszczyny, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 06 lipca w Pszczynie ma być 28°C. Nie powinno padać.

🚲 Trasa rowerowa: Wieczorna trasa przełajowa 2016/10/23 18:16

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 12,41 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 12 min.
  • Przewyższenia: 35 m
  • Suma podjazdów: 466 m
  • Suma zjazdów: 476 m

Trasę dla rowerzystów z Pszczyny poleca Ireneusz

Do sanatorium w Goczałkowicach.
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój otoczone jest wzniesieniami Beskidów i Lasami Pszczyńskimi, a dodatkowo niedaleko znajduje się Jezioro Goczałkowickie. W związku z tym to miejsce stworzone dla osób chcących obcować z naturą i przy okazji podreperować swoje zdrowie.
Atrakcję turystyczną stanowi już samo uzdrowisko i znajdujące się na jego terenie Łazienki, Dom Zdrojowy i pijalnia, które wzniesiono w 1862 roku. Trochę później powstał pawilon "Wrzos". Osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek również znajdą tu dla siebie miejsce, gdyż na terenie Puszczy Pszczyńskiej wytyczono szlaki piesze i rowerowe. Można również spacerować po kornie zapory Jeziora Goczałkowickiego. Atrakcje znajdują się także w pobliskiej Pszczynie z zespołem pałacowo-parkowym i Jankowicach, gdzie hoduje się żubry.
Uzdrowisko oferuje kąpiele lecznicze (m.in. borowinową, solankową, wirową), zabiegi fizykalne, a także te z zakresu kinezyterapii, elektrolecznictwa, światłolecznictwa, ciepłolecznictwa, masaże i inhalacje.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Trening wiosenny ścieżką edukacyjną

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 17,66 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 56 m
  • Suma podjazdów: 738 m
  • Suma zjazdów: 744 m

Trasę dla rowerzystów z Pszczyny poleca Ireneusz

Tamą do Zabrzega.
Leśna ścieżka edukacyjna o długości 3,3 km, przy której ustawiono dziesięć tablic dydaktycznych i dziesięć tablic kierunkowych. Na tablicach zamieszczono informacje o roślinach i zwierzętach charakterystycznych dla tych terenów oraz wiadomości z zakresu hodowli i ochrony lasu. Ciekawostką jest występowanie w pobliżu ścieżki form ochrony przyrody: Rezerwatu przyrody ROTUZ, w którym występuje chronione torfowisko oraz obszaru NATURA 2000 "Dolina Górnej Wisły" .
Ścieżka rozpoczyna się przy bramie stadionu sportowego w Zabrzegu, a kończy przy wale zapory Jeziora Goczałkowickiego, gdzie znajduje się wiata rekreacyjna.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Nad stawami, lasem, hałdą do Rudołtowic

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 12,07 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 210 m
  • Suma podjazdów: 999 m
  • Suma zjazdów: 1 019 m

Ireneusz poleca trasę mieszkańcom Pszczyny

Do pałacu w Rudołtowicach.
Pałac o dość tajemniczej przeszłości, bowiem nie jest dzisiaj możliwe ustalenie dokładnej daty jego powstania. Historia zabytkowej budowli rozpoczęła się więc albo po wojnie trzydziestoletniej, lub też sto lat później, gdy dobra tutejsze znajdowały się w posianiu hrabiego Józefa Zborowskiego.

Pałac w stylu późnego baroku i rokoko jest obiektem murowanym, piętrowym i częściowo podpiwniczonym, przy czym jego parter jest sklepiony, a na piętrze znajdują się sufity. Na zewnątrz w przyczółku frontowym podziwiać można kartusze z herbami Jastrzębiec, po lewej stronie herb Zborowskich z XIV w. przedstawiający złotą podkowę zwróconą barkiem w dół, a między jej ramionami krzyż, a z prawej strony herb Ostoja przedstawiający dwa złote półksiężyce odwrócone od siebie i miecz srebrny ostrzem w dół, w czerwonym polu. Pałac pokrywa dach mansardowy, kryty eternitem z nowszymi lukarnami. Zachowany do dzisiaj układ wnętrz jest trzytraktowy i symetryczny.

W skład rudołtowickiego zespołu wchodzi ponadto oficyna zbudowana na przełomie XVIII i XIX w. oraz pozostałości zabudowy folwarcznej, spichlerz i kuźnia. Całość otoczona jest zabytkowym parkiem krajobrazowym, założonym w II poł. XVIII w., w którym podziwiać można zabytkowe dęby, lipy i graby.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Sobotnia trasa do Paprocan

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 60 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 54 min.
  • Przewyższenia: 54 m
  • Suma podjazdów: 1 229 m
  • Suma zjazdów: 1 232 m

Trasę rowerową mieszkańcom Pszczyny poleca Ireneusz

Lasami nad jezioro.
Jezioro Paprocańskie jest niezwykle malowniczo usytuowanym akwenem. Jego położenie, w otoczeniu bujnego lasu wraz ze znajdującymi się tu licznymi ścieżkami gruntowymi, sprzyja organizacji wycieczek pieszych i rowerowych.
Od strony miasta ulokowany został atrakcyjny ośrodek wypoczynkowy. Na jego terenie znajduje się piaszczysta plaża ze strzeżonym w sezonie kąpieliskiem. Przy samej plaży można wypożyczyć sprzęt pływający (kajaki, rowerki wodne). Rodziców ze swoimi pociechami zapraszamy na kolorowy plac zabaw dla dzieci. Starszą młodzież zapewne zainteresują boiska do siatkówki oraz koszykówki. Na miejscu rozlokowane są obiekty gastronomiczne, w których można kupić napoje, jak również zjeść smaczne posiłki. Dużą popularnością cieszą się sportowo-rekreacyjne imprezy plenerowe, festyny oraz koncerty.
Nad południowym brzegiem możemy dostrzec zabytkowy XIX-wieczny książęcy zameczek myśliwski Promnice o ciekawej architekturze.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Rundka Rudołtowice, Ćwiklice

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 19,25 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 35 min.
  • Przewyższenia: 33 m
  • Suma podjazdów: 424 m
  • Suma zjazdów: 427 m

Trasę dla rowerzystów z Pszczyny poleca Ireneusz

Relaks w parku.
W centrum wioski stoi dobrze zachowany pałac, wzniesiony prawdopodobnie w 1752 roku dla ówczesnego właściciela tutejszego majątku, hrabiego Józefa Zborowskiego. Przypuszcza się jednak, że jakiś obiekt rezydencjonalny stał w tym miejscu już w XVII stuleciu. Pałac został wymurowany na planie prostokąta i przykryty dachem mansardowym z lukarnami. Jest jednopiętrowy i podpiwniczony. Fasada główna uzyskała podział siedmioosiowy, pośrodku niej zaś znajduje się płytki, trójosiowy ryzalit, zwieńczony trójkątnym przyczółkiem, w którym umieszczono kartusze herbowe byłych właścicieli, z herbami Jastrzębiec i Ostoja. Narożniki gmachu są boniowane. Wewnątrz zachowały się sklepienia na parterze i sufity na wyższych kondygnacjach. W pałacu mieszkali kolejni właściciele rudołtowskiego majątku. W XIX wieku należał on już do książąt pszczyńskich, stając się siedzibą ich przedstawicieli. Po międzywojennej parcelacji tutejszych dóbr, w pałacu urządzono hotel. W czasie II wojny światowej mieścił się w nim ośrodek służby pracy dla Związku Niemieckich Dziewcząt. Po wojnie gospodarzem pałacu był m.in. uniwersytet ludowy i duże zakłady pracy. Wreszcie ulokował się tu Specjalny Ośrodek Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących. Pałac otoczony jest przez krajobrazowy park z grabami, dębami i lipami.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Przegląd i naprawa roweru

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto