Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszczyna: Wycofane z obiegu funty w PKO otrzymał jeden z naszych czytelników

AS
arc.
Do redakcji zadzwonił jeden z naszych Czytelników, który obecnie mieszka w Anglii. Tak jak większość emigrantów korzysta z przekazów pieniężnych firmy Western Union. 16 kwietnia pan Łukasz wysłał do swojego taty 360 funtów, które ten miał odebrać już po 30 minutach. W efekcie na pieniądze czekał tydzień.

Elektroniczne media z powodzeniem ułatwiają nam kontakt z bliską osobą będącą nawet na drugim końcu świat. Miało być tak i w przypadku pieniędzy. Od przelewów bankowych szybszy okazał się Western Union, bo ten za specjalną opłatą pozwala na wypłatę pieniędzy w wybranej placówce na świecie już po 30 minutach od wysłania przekazu pieniężnego.

I właśnie taki przekaz 16 kwietnia do swojego taty wysłał pan Łukasz. Wartość przekazu to 360 funtów, ale za super szybką przesyłkę nasz czytelnik zapłacić musiał dodatkowe 29.90 funtów, czyli około 150 zł.

Pan Zygmunt, tata Łukasza pieniądze odebrać postawił w jednej z pszczyńskich oddziałów banku PKO BP. Niestety, oddział w Pszczynie nie był w posiadaniu takiej kwoty. - Pani w kasie poinformowała mojego ojca, że pieniądze zamówi i będzie można odebrać je w poniedziałek- wyjaśnia pan Łukasz.

Poniedziałek niestety okazał się równie pechowy, bo kiedy pan Zygmunt zgłosił się do banku po pieniądze, otrzymał 200 funtów w nominałach po 50 funtów, które od kwietnia ubiegłego roku nie są już w obiegu. O tym fakcie pana Zygmunta poinformowano jednak dopiero w kantorze.

Po powrocie do oddziału, za pomyłkę kasjerki bank przeprosił, ale kolejna wymiana na właściwe banknoty znów okazała się niemożliwa. A wszystko przez to, że bank po raz kolejny nie posiadał funtów o nominale, który mógłby wydać panu Zygmuntowi. Ostatecznie bank obiecał zamówić nowe banknoty, które pan Zygmunt miał odebrać w czwartek. Czyli tydzień po wysłaniu przez jego syna pieniędzy, które przypomnijmy miały być dostępne w 30 minut.

Agnieszka Bigaj z Narodowego Banku Polskiego w Katowicach, tłumaczy, że pieniądze, wycofane z obiegu nie powinny znaleźć się w banku. - Przy wydawaniu i przyjmowaniu każdych pieniędzy, szczególnie w walucie obcej kasjer powinien sprawdzić dostępność poszczególnych nominałów w specjalnych katalogach lub na stronie interentowej banku- wyjaśnia.

Agnieszka Bigaj nie chce się wypowiadać o kompetencjach pszczyńskiego kasjera, ale to najprawdopodobniej on odpowiedzialny jest za wydanie banknotu w nominale, który już nie obowiązuje.

Magdalena Lejman, kierownik Zespołu Departament Komunikacji Korporacyjnej z PKO Banku Polskiego jest jednak podobnego zdania. - Do wypłaty wycofanych nominałów mogło dojść tylko w wypadku błędu kasjera, który wcześniej przyjął je od innego klienta – wyjaśnia.

Co do braku pieniędzy w pszczyńskich oddziałach Lejman przyznaje, że zdarzają się sporadyczne sytuacje, kiedy oddział nie dysponuje w danej chwili wszystkimi nominałami danej waluty. - W takiej jednak sytuacji klient może zrealizować wypłatę w innych oddziałach. Oddział też niezwłocznie zamawia te brakujące – mówi.

Zwraca też uwagę, że przy realizowaniu wypłat przez Western Union nie ma znaczenia jakie nominały zostały wpłacone. Wypłata może być dokonana również w innych nominałach.

Gdy pan Henryk poprosił jednak o wymianę nieobowiązującego już nominału na inny, poczekać musiał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto